bitcoin btc

RSI bitcoina najniżej od majowego krachu. Czy to już dołek?

Bitcoin
bitbay zonda

Ostatnie tygodnie na całym rynku kryptowalut były, delikatnie mówiąc, dość ciężkie. Tylko w ciągu ostatnich siedmiu dni całkowita kapitalizacja spadła o ponad 300 miliardów dolarów. Bitcoin, wraz z większością innych kryptowalut stracił kilkadziesiąt procent swojej wartości. Jednak pewne wskaźniki techniczne sugerują, że zbliżamy się powoli do dołka.

W momencie pisania tego tekstu, bitcoin traci 11% w ciągu ostatnich siedmiu dni i jest notowany na poziomie około 42 000 USD. Reszta rynku również odnotowuje spore spadki. Ether spada o 17,5%, BNB o 16,6%, Solana o 19% itd.

Jednak jeden popularny wskaźnik – Relative Strength Index (RSI) – może sugerować, że zbliżamy się do dołka. RSI to metryka, która mierzy szybkość i zmiany ruchów ceny. Jej wartość może wynosić od 0 do 100.

Tradycyjnie, gdy RSI znajduje się powyżej 70, aktywa są uważane za “nadmiernie wykupione”, a gdy poniżej 30, za “nadmiernie wyprzedane”.

W dniu 9 stycznia, RSI znalazł się na najniższym poziomie od majowego krachu. Poprzedni raz wskaźnik był tak nisko w marcu 2020 roku, podczas pamiętnego “krwawego czwartku”.

Czy to już lokalny dołek?

Przy dwóch oddzielnych okazjach w niezbyt odległej przeszłości, kiedy wskaźnik RSI bitcoina spadł do poziomu, na którym znajduje się obecnie, oznaczało to lokalne dno, a cena znacznie wzrosła w kolejnych miesiącach.

Innym możliwym wskaźnikiem dołka może być indeks strachu i chciwości – wskaźnik aktualnego sentymentu na rynku oparty na różnych kryteriach, takich jak zmienność, impet rynku, media społecznościowe, ankiety, dominacja, trendy i tak dalej. W momencie pisania tego tekstu, indeks wskazuje, że rynek jest w stanie “ekstremalnego strachu”.

To nie jest pierwszy raz, kiedy bitcoin stracił znaczną część swojej wartości w ciągu kilku dni. Jak dotąd, zawsze udawało mu się jednak odbić. Oznacza to, że obecne spadki nie muszą być złą wiadomością dla długoterminowych inwestorów. Mają oni bowiem okazję, aby zakumulować więcej monet po promocyjnych cenach.
Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne cyfrowe aktywa, to m.in. giełda kryptowalut Zonda.

Tagi
analiza bitcoin btc Dołek RSI spadki

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.