Bitcoin.org musi usunąć białą księgę Bitcoina ze swojej strony – to efekt przegranej sprawy z Craigiem Wrightem

Bitcoin Wiadomości Bitcoin.org

Bitcoin.org musi usunąć białą księgę Bitcoina ze swojej strony, a do tego umieścić na niej zawiadomienie odnoszące się do wyroku […]

bitbay zonda

Bitcoin.org musi usunąć białą księgę Bitcoina ze swojej strony, a do tego umieścić na niej zawiadomienie odnoszące się do wyroku sądu. Jakby tego było mało, portal musi zapłacić 48 600 USD na pokrycie kosztów prawnych Craiga Wrighta, samozwańczego Satoshiego Nakamoto.

Bitcoin.org musi usunąć białą księgę BTC

Przypomnijmy, że w styczniu 2021 Wright wystosował listy do bitcoin.org, bitcoin.com i bitcoincore.org, żądając usunięcia kopii białej księgi Bitcoina z ich stron internetowych. Twierdził, że naruszają one jego własność intelektualną, mimo że do dziś nie potwierdzono oficjalnie, iż aby Wright miał być autorem wspomnianego dokumentu.

Craig Wright jednak zdołał wygrać batalię sądową dot. naruszenia praw autorskich po tym jak pozwał stronę bitcoin.org za hosting białej księgi Bitcoina.

Co jednak warto podkreślić, Wright wygrał sprawę po tym, jak właściciel witryny „Cøbra” postanowił nie organizować dla siebie obrony i w ogóle nie angażować się w rozprawę.

Bitcoin.org

W efekcie Bitcoin.org musi teraz usunąć białą księgę ze strony. Ponadto portal zobowiązany jest do opublikowania zawiadomienia odnoszącego się do wyroku i zapłacić 48 600 USD kosztów prawnych Wrighta.

Onter LLP, przedstawiciel prawny Wrighta, świętował zwycięstwo jako „ważny postęp w dążeniu dr Wrighta do sądowego uzyskania  praw autorskich do jego Białej Księgi”.

Dr Wright nie chce ograniczać dostępu do swojej Białej Księgi – napisał współpracownik Ontera, Simon Cohen. Dodał, że jego klient nie zgadza się jednak z tym, że dokument jest „używany przez zwolenników i twórców alternatywnych aktywów, takich jak Bitcoin Core”. Jak dodał, biała księga BTC jest przez zwolenników Bitcoina Core wykorzystywana, by „fałszywie przedstawiać” to aktywo jako Bitcoina. Zwolennicy BTC mają, zdaniem prawnika, „nie wspierać” prawdziwej „wizji Bitcoina, którą [Wright] przedstawił w swojej białej księdze.”

Bitcoin.org

Wojna o białą księgę

Obecna sprawa została jednak przegrana głównie z powodu opieszałości twórcy bitcoin.org. Ten miał 22 dni na odpowiedź na pismo dot. organizacji rozprawy sądowej. Termin minął 26 kwietnia.W zeszłym miesiącu Cøbra napisał na Twitterze, że celowo nie dotrzymał terminu.

Nie pojawiłem się, bo obrona przed nonsensami to strata czasu.stwierdził.

Samozwańczy Nakamoto

Wright, australijski biznesmen i wczesny inwestor z rynku BTC, po raz pierwszy zadeklarował, że jest Satoshim Nakamoto jeszcze w 2016 roku. Od samego początku niewiele osób mu uwierzyło. Przykładowo, sam Gavin Andresen, czołowy programista Bitcoin Core, który otrzymał oryginalną białą księgę od Satoshi’ego, początkowo publicznie poparł roszczenie Wrighta, ale szybko zmienił zdanie na ten temat.

Dziś większość fanów BTC częściej kpi z Wrighta, niż wierzy w to, że to on stał na pierwszą kryptowalutą świata. Do dziś nie ustalono i nie podano oficjalnej informacji, kim jest Satoshi.

Tagi
bitcoin btc Craig Wright Criag Wright sąd Satoshi Nakamoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.