za
Randal Quarles

Randal Quarles, wiceszef Fedu, uważa, że CBDC i stablecoiny nie zagrożą dolarowi

2021-06-29
CBDC
Konferencja Kryptoraport

Zagraniczne CBDC i stablecoiny raczej nie zagrożą dolarowi amerykańskiemu – mówi wiceprzewodniczący Fedu Randal Quarles.

Randal Quarles wypowiedział się o CBDC i stablecoinach

W przygotowanym oświadczeniu na poniedziałkową doroczną konwencję stowarzyszenia bankowców w Utah Quarles powiedział, że waluty obce – zarówno fiducjarne, jak i cyfrowe – raczej nie będą kwestionować roli dolara amerykańskiego w gospodarce światowej. Przytoczył wielkość amerykańskiej gospodarki, relacje handlowe z innymi narodami i „wiarygodną politykę monetarną USA” jako powody, dla których uznał że nawet cyfrowa waluta banku centralnego wyemitowana w innym mocarstwie nie stanowiłaby zagrożenia dla dolara.

– Nieuniknione jest, że w miarę rozwoju globalnej gospodarki i systemu finansowego niektóre waluty obce (w tym niektóre zagraniczne CBDC) będą wykorzystywane w transakcjach międzynarodowych częściej niż obecnie – powiedział Quarles. – Wydaje się jednak mało prawdopodobne, aby status dolara jako globalnej waluty rezerwowej lub rola dolara jako dominującej waluty w międzynarodowych transakcjach finansowych był zagrożony przez zagraniczną CBDC – dodał.

W podobnym tonie wypowiedział się o stablecoinach. Powiedział, że istnieje „uzasadniony i silny interes regulacyjny w konstruowaniu i zarządzaniu stablecoinami”. Dodał, że dolarowy stablecoin może wspierać swojego fiatowego odpowiednika, dokonując płatności transgranicznych szybciej i taniej.

Jak dodał, nawet Bitcoin (BTC), którego określił jako „ryzykowną i spekulacyjną inwestycję, a nie rewolucyjny środek płatniczy”, prawdopodobnie nie wpłynie na rolę dolara amerykańskiego, biorąc pod uwagę, że kryptowaluta nie stała się nadal powszechnie akceptowanym środkiem płatniczym.

Randal Quarles

USA nie potrzebują CBDC

Jednak zamiast naciskać na Rezerwę Federalną, by stworzyła własne CBDC, Quarles sugerował, że federalna waluta cyfrowa zniechęciłaby do innowacji w sektorze prywatnym, a także potencjalnie ograniczyłaby dostępność kredytów i wielu usług banków komercyjnych. Chociaż nie wykluczył, że rząd USA w końcu wypuścił CBDC, dodał, że konieczne jest przygotowanie się do tego, aby zapobiec nielegalnej działalności i uzasadnić potencjalny koszt rozszerzenia działalności Rezerwy Federalnej.

– Potencjalne korzyści CBDC Rezerwy Federalnej są niejasne […] opracowanie CBDC może, jak sądzę, stwarzać znaczne ryzyko – dodał.

W maju przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział, że organ rządowy opublikuje latem tego roku dokument do dyskusji, aby zbadać potencjalne wdrażanie CBDC. Powell wiele razy mówił o możliwych konsekwencjach wydania przez rząd USA CBDC, mówiąc, że uważa, że ​​ważniejsze jest, aby „zrobić to dobrze, niż być pierwszym”. Innym razem stwierdził jednak coś innego.

– [Stablecoiny] mogą z dnia na dzień stać się systemowo ważne – powiedział w styczniu br. i dodał, że społeczeństwo będzie oczekiwać od władz jakiejś reakcji. Stąd, jak dodał, prace dot. CBDC są jednym z priorytetów Fedu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności