meksyk

Meksyk nie podąży drogą Salwadoru

Bitcoin
bitbay zonda

Czy Meksyk podąży drogą wyznaczoną przez Salwador i otworzy się na Bitcoina? Ponoć na razie nie, ale nie wiadomo, co przyniesie przyszłość…

Meksyk ostrzega przed BTC

Władze zajmujące się regulacjami finansowymi w Meksyku ostrzegają przed instytucjami finansowymi obsługującymi kryptowaluty. Podkreślają, że aktywa cyfrowe nadal nie są uznawane jako prawny środek płatniczy w kraju.

Słowa te padły na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawicieli ministerstwa finansów Meksyku, Banku Meksyku oraz Narodowej Komisji Bankowości i Papierów Wartościowych. Urzędnicy wydali wspólne oświadczenie ostrzegające inwestorów, że cyfrowe aktywa niosą za sobą nieodłączne ryzyko dot. przechowywania wartości. Podkreślano, że żadna instytucja finansowa z siedzibą w Meksyku „nie jest upoważniona do przeprowadzania i oferowania operacji publicznych z wirtualnymi aktywami”, w szczególności wspominając o Bitcoinie (BTC), Etherze (ETH) i XRP.

Wygląda na to, że regulatorzy finansowi i bank centralny tego kraju biorą na cel Ricardo Salinas Pliego w związku z jego niedawnym ogłoszeniem dot. Bitcoina. Powiedział on bowiem, że bada możliwość zaakceptowania przez jego bank, a Miliarder Ricardo Salinas Pliego chce, by jego bank zaakceptował BTC.

Minister finansów, Arturo Herrera powiedział, że systemy finansowe w Meksyku nie mogą używać kryptowalut. Jak dodał, mało prawdopodobne jest, aby zmieniło się to w najbliższej przyszłości. Władze dodały jednak, że będą śledzić ewolucję kryptowaluty, a także potencjalne zastosowania jej podstawowej technologii. Dziś nadal określają aktywa cyfrowe jako niestabilne, spekulacyjne i mniej efektywne jako środek wymiany niż waluty narodowe.

meksyk

Salwador otwiera się na BTC

Podczas gdy Meksyk zajmuje sceptyczne stanowisko, jego sąsiedzi zrobili coś przeciwnego, promując kryptowalutę i zachęcając firmy do akceptowania Bitcoinów. Na początku tego miesiąca Salwador uchwalił ustawę, która wskazuje, że Bitcoin zostanie zaakceptowany jako prawny środek płatniczy. Z kolei paragwajski kongresmen, Carlos Rejala zapowiedział, że 14 lipca przedstawi podobną ustawę w parlamencie swojego kraju.

Chociaż co najmniej dwóch prawodawców w Meksyku oferowało stworzenie ram prawnych dla kryptowalut po decyzji Salwadoru, poniedziałkowe ogłoszenie regulatorów finansowych sugeruje, że niektóre władze nadal wahają się co do tego pomysłu. W zeszłym roku szef jednostki analityki finansowej w meksykańskim ministerstwie finansów poinformował, że kartele zwiększają wykorzystanie kryptowalut do prania funduszy i powiedział, że organom ścigania w kraju brakuje zasobów potrzebnych do zwalczania prania pieniędzy, gdy w grę wchodzą kryptowaluty.

Tagi
adopcja bitcoina bitcoin btc kryptowaluty meksyk Meksyk Salwador

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.