za
bitcoin inwestycja, biznesmen

Bitcoin jako inwestycja: potencjał wzrostu kursu w tym cyklu

1,5% dla maluszka

Wielu inwestorów i entuzjastów wierzy, że bitcoin (BTC) ma potencjał zrewolucjonizowania “starego” globalnego systemu finansowego. Jeżeli ma się tak stać, musi nastąpić “bitcoinizacja” – zwiększona adopcja bitcoina. Gdy do tego dojdzie, kurs kryptowaluty mocno wzrośnie – wynika to z prawa popytu i podaży. BTC może się więc okazać świetną inwestycją.

Bitcoin i jego potencjał inwestycyjny

W tym tekście spojrzymy na bitcoina jako walor inwestycyjny. Technologia, na której jest oparty, jest fascynująca, ale tym razem odsuniemy ją na chwilę na bok.

Docelowo podaż BTC jest ograniczona do 21 mln jednostek. Na rynek stale trafiają nowe bitcoiny, ale ich liczba jest z góry wiadoma. Znika więc zagrożenie znane z funkcjonowania walut fiat. Każdy bank centralny może szybko dodrukować większą liczbę waluty, którą zarządza. W przypadku BTC tego nie ma. Gdy więc adopcja będzie rosła, kurs bitcoina będzie także rósł.

Spójrzmy teraz o jakiej skali wzrostów mówimy. 9 marca 2020 r. cena bitcoina spadła w wyniku krachu covidowego do ok. 3800 USD. Dołek bessy z 2018 r. wyniósł ok. 3150 USD (kwoty mogą różnić się w zależności od giełdy). Na początku listopada 2021 r. kurs wyrysował ATH – 69 000 USD. Zakładając, że ktoś kupił BTC na dołku w 2018 r., daje nam to ponad 2000% zwrotu z inwestycji!

Źródło: bitcoinwisdom

Zakładając więc, że ktoś ma obecnie zainwestowane w BTC ok. 100 000 zł, teoretycznie – jeżeli sprzeda kryptowalutę niemal idealnie przy kolejnym ATH – może pod koniec obecnego cyklu mieć już sporo ponad 1 mln zł (minus podatek).

Inwestycja jest opłacalna, ale czy bezpieczna?

Jak widać, jak dotąd inwestycja w BTC opłacała się. Czy tak będzie nadal? Tego nie wiadomo. Z jednej strony na rynku dzieje się dziś wiele dobrego. BlackRock i inne czołowe firmy inwestycyjne starają się o utworzenie bitcoinowych ETF-ów. Jest wielka szansa na to, że takowe fundusze powstaną. Do tego w kwietniu w sieci BTC zajdzie halving. Możliwe, że na początku 2. poł. 2024 r. Fed zacznie obniżać stopy procentowe (może nawet wcześniej, a do tego czasu podwyżki już nam raczej nie grożą). Wszystkie te czynniki powinny napędzić wzrosty.

Jest i druga strona medalu. Pamiętajmy, że ETF-y mogą nie powstać. Analitycy Bloomberga wskazują na 10-procentowe zagrożenie, że tak może się stać. Inflacja w USA może zaś ponownie zacząć rosnąć (było tak na przełomie lat 70. i 80.), co wymusi na Fedzie kolejne podwyżki stóp. Do tego halving nie oznacza pewnych wzrostów, co pokazał przykład litecoinowego podziału nagrody. Obniżka podaży nowych bitcoinów jest prowzrostowa, ale konieczny jest popyt. Tego przy negatywnym scenariuszu może przecież zabraknąć.

bitcoin inwestycja, biznesmen

Wczoraj obserwowaliśmy wzrost kursu BTC, ale tylko do chwili, gdy okazało się, że BlackRock będzie najpewniej starał się o utworzenie ETF-a etheru. Wtedy to ETH zaczęło gwałtownie rosnąć, trochę kosztem bitcoina. Istnieje więc ryzyko, że w tym cyklu to ETH przejmie tron po bitcoinie.

Jest jeszcze jedno zagrożenie: wojna. Coraz więcej analityków wskazuje, że po pandemii i wojnie w Ukrainie możemy doczekać się konfliktu zbrojnego na linii USA-Chiny. Choć niektóre wydarzenia z historii BTC pokazują, że kryptowaluta może być już traktowana jako safe haven, tak naprawdę nie wiemy, jak kurs bitcoina zachowałby się w momencie wybuchu wojny między dwoma mocarstwami.

Jak więc widać, inwestycja w BTC może okazać się strzałem w 10, ale należy brać też pod uwagę czarny scenariusz i inwestować nie tylko w kryptowaluty, ale też np. w złoto. Pozwoli to nam rozsądniej zarządzać ryzykiem.

Powyższy tekst nie ma charakteru porady inwestycyjnej. Zawsze inwestujecie na własną odpowiedzialność!

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności