za

Zwiększone limity 401(k): szansa dla rynku kryptowalut w USA

Konferencja Kryptoraport

Amerykański fiskus (Internal Revenue Service, IRS) ogłosił, że w roku podatkowym 2024 „limit rocznych składek na konto [emerytalne] wzrósł do 7000 USD z 6500 USD”. Limit wpłat na konta 401(k) również wzrósł o 500 USD – do 23 000 USD. To dobra wiadomość dla rynku kryptowalut. Oznacza to bowiem, że inwestorzy bitcoina, którzy oszczędzają na emeryturę za pomocą samodzielnego konta emerytalnego, mogą teraz wpłacić na nie o 500 USD więcej niż wcześniej.

Możesz więcej zaoszczędzić na swoją amerykańską emeryturę

IRS zwiększa limit wpłat zapewne w praktyce w odpowiedzi na inflację. Ta w USA spada, ale mimo wszystko przez ostatnie lata zmniejszyła wartość nabywczą dolara amerykańskiego.

Warto dodać, że w ramach samodzielnego konta emerytalnego Amerykanie mają możliwość zakupu szerokiej gamy alternatywnych aktywów. W praktyce to złoto, nieruchomości i kryptowaluty, takie jak bitcoin.

401(k)

Kluczowe są tutaj konta emerytalne 401(k). To rodzaj emerytalnego planu oszczędnościowego, który jest w Stanach Zjednoczonych bardzo popularny. Nazwa pochodzi od sekcji 401(k) Kodeksu Podatkowego, która reguluje działanie tego rodzaju planów.

401(k) umożliwia pracownikom oszczędzanie na emeryturę, odkładając część swojej pensji przed opodatkowaniem. Środki te są ulokowane na specjalnym koncie emerytalnym i mogą być inwestowane w różne instrumenty finansowe, takie jak akcje, obligacje, fundusze indeksowe i właśnie kryptowaluty. Wpłaty na konto 401(k) są odliczane od dochodu brutto pracownika, co oznacza, że ​​nie podlegają opodatkowaniu federalnemu do momentu wypłaty środków na emeryturę.

bitcoin emerytura usa, stary człowiek trzyma bitcoina

Rynek kryptowalut widzi w modelu 401(k) szansę. Np. Fidelity Investments współpracuje z 23 000 pracodawców w celu oferowania kont emerytalnych 401(k), które inwestują w BTC. Dział Digital Assets firmy świadczy usługi powiernictwa cyfrowego, umożliwiając płatnikom oszczędzanie na emeryturę za pomocą bitcoinów.

Ze względu na to, że kryptowalutami interesują się głównie ludzie młodzi, ważne są w tym kontekście zasady dotyczące wieku płatnika 401(k). Każdy uczestnik programu jest zmuszony w USA do rozpoczęcia wypłat między 60. a 72. rokiem życia. Może być to pewną barierą dla wielu inwestorów, bowiem nie wiadomo, w jakim kierunku podąży rynek kryptowalut. Inwestowanie w BTC z myślą o wypłacie dopiero za kilka dekad może wydawać się dla wielu zbyt ryzykowne. Wcześniejsza wypłata traci sens, bowiem w takim wariancie lepiej po prostu samodzielnie inwestować w BTC, poza systemem emerytalnym.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności