za

Bitcoin Cash – czym będzie nowy fork Bitcoina i jak zdobyć (zabezpieczyć) nowe monety

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Wydarzenia związane z modyfikacjami protokołu Bitcoina mającymi zwiększyć przepustowość sieci transakcyjnej nabierają tempa. Wiele informacji zawartych w poprzednim artykule jest już nieaktualnych. Na najważniejsze wydarzenie w nadchodzących dniach awansowało powstanie nowej waluty: Bitcoin Cash (BCH), która ma zaistnieć na drodze hardforka (rozdzielenia łańcucha bloków) Bitcoina.

Wydarzenia związane z modyfikacjami protokołu Bitcoina mającymi zwiększyć przepustowość sieci transakcyjnej nabierają tempa. Wiele informacji zawartych w poprzednim artykule jest już nieaktualnych. Na najważniejsze wydarzenie w nadchodzących dniach awansowało powstanie nowej waluty: Bitcoin Cash (BCH), która ma zaistnieć na drodze hardforka (rozdzielenia łańcucha bloków) Bitcoina.

Po co nam Bitcoin Cash?

Na wstępie warto zwrócić uwagę, że jeżeli ktoś nie jest zainteresowany monetami Bitcoin Cash, nie musi czytać tego artykułu. Mniejszościowy fork Bitcoin Cash dla użytkowników Bitcoina jest nieistotny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla ich bitcoinów. Bitcoin Cash będzie nowym altcoinem istniejącym obok Bitcoina razem z setkami innych altcoinów. Warto jednak śledzić jego losy, gdyż ten altcoin w zasadzie najbliższy idei Satoshi Nakamoto, może kiedyś odnieść sukces (choćby spekulacyjny). Obecnie jego poparcie wśród społeczności, górników jak i infrastruktury (bitcoinowych serwisów) jest jednak znikome.  

Planowany hardfork jest wyrazem braku osiągnięcia kompromisu między zwolennikami różnych sposobów zwiększenia przepustowości sieci. W takiej sytuacji powstaną dwie „konkurujące” ze sobą kryptowaluty: BTC, czyli aktualny Bitcoin oraz BCH – Bitcoin Cash. Najważniejsze założenia techniczne BCH to zwiększenie limitu rozmiaru bloku do 8 MB, oraz odrzucenie pomysłu Segregated Witness, który – zdaniem zwolenników BCH – niepotrzebnie komplikuje protokół sieci.

Kto wspiera BCH?

Kim są ci zwolennicy? Początkowo z ideą hardforka wystąpiła chińska firma BitMain, producent koparek i administrator kopalni AntPool, mającej największy udział (25%) w mocy obliczeniowej sieci Bitcoina. Z czasem jednak BitMain skłonił się w stronę rozwiązania aktualnie wchodzącego w życie w sieci BTC: projektu SegWit2x, a więc najpierw wdrożenie Segregated Witness, po którym w ciągu trzech miesięcy zostanie zwiększony do 2 MB limit rozmiar bloku. Realizacja tego planu na razie postępuje w sposób niezakłócony. Do aktywacji SegWit pozostało nieco ponad 1600 bloków, więc powinno to nastąpić w okolicach 10 sierpnia. Po trzech miesiącach od tej daty kopalnie wspierające plan SegWit2x mają dokonać hardforka wymuszającego 2 MB limit bloku.

Tymczasem na lidera Bitcoin Cash wyrosła mniejsza chińska kopalnia, ViaBTC (4% mocy). ViaBTC oprócz tego prowadzi giełdę kryptowalutową. Już teraz na tej giełdzie można handlować BCH, póki co oczywiście w postaci kontraktów terminowych (futures). Cena tych kontraktów lekko spada, od $600 24 lipca, do $350 w chwili obecnej (sobota, 29 lipca). Można założyć, że ViaBTC będzie miała, przynajmniej na początku, przeważającą część mocy sieci BCH. Warto zauważyć, że we ViaBTC duże udziały kapitałowe ma… BitMain. Możliwe, że BitMain nie chce stawiać wszystkiego na jedną kartę i wsparł swój wcześniejszy pomysł na razie za pośrednictwem firmy zależnej. Dla Bitmana będzie to okazja do zarobku, dla przeciwników Bitocin Core i SegWit okazja do wyrażenia sprzeciwu.

Swoje wsparcie dla BCH wyrazili też autorzy wcześniejszych pomysłów na zwiększenie rozmiaru bloku, a więc programiści stojący za projektami Bitcoin Classic, Bitcoin Unlimited i Bitcoin XT. W tej chwili są już dostępne portfele Bitcoin Classic 1.3.0-UAHF, Bitcoin Unlimited 1.1.0.0 oraz Bitcoin ABC 0.14.6. Wszystkie te portfele są to tak zwane portfele pełne, przechowujące cały łańcuch bloków, o rozmiarze około 140 GB. W przygotowaniu jest ElectrumCash, jednak ekipa oryginalnego Electrum odcina się od tego projektu.

Datą graniczną podziału łańcuchów jest 1 sierpnia, 12:20 czasu UTC (14:20 czasu polskiego). W momencie gdy kopalnie wspierające BCH wykopią pierwszy blok po tej godzinie, podział stanie się faktem. Co to oznacza dla użytkowników?

Zacznijmy od osób niezainteresowanych w ogóle nową walutą. Dla nich ten podział jest całkowicie nieistotny. Węzły „wierne” aktualnemu Bitcoinowi po prostu zignorują ten blok i poczekają na blok zgodny z oryginalnym BTC. Będą również odrzucały kolejne bloki BCH kopane na bazie pierwszego bloku forka. Nie ma żadnego zagrożenia. Obrazowo to tak, jakby z wielkiej korporacji odszedł jeden pracownik, próbujący założyć swoją firmę konkurującą ze starym pracodawcą. Korporacja bez pracownika działa dalej i nic się nie dzieje.

Zainteresowanie może jednak wzrosnąć, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że łańcuch BCH dziedziczy całą historię Bitcoina do momentu podziału. Dziedziczy również salda adresów. W związku z tym każda osoba posiadająca w portfelu jakąś sumę bitcoinów, automatycznie stanie się posiadaczem takiej samej sumy BCH. Trudno w tej chwili powiedzieć jaka będzie ich wartość, jak wcześniej wspomnieliśmy kontrakty terminowe na BCH są w cenie $350, ale może ona ulec istotnej zmianie po forku.

Przygotowanie do forka

Jak przygotować się do forka, w sytuacji, kiedy obok BTC chcemy również posiadać BCH? Drogą najpewniejszą jest zadbanie o to, żeby nasze bitcoiny w momencie forka (i kilka godzin po nim, tak na wszelki wypadek) znajdowały się na adresie, do którego mamy klucz prywatny i jesteśmy w stanie go wyeksportować. Można więc mieć te bitcoiny w portfelu Bitcoin Core czy Electrum . Dla wygody eksportu kluczy można wszystkie posiadane BTC, które mogą znajdować się na wielu adresach, przelać na jeden własny adres wykonując przelew do samego siebie. Dzięki temu do zaimportowania do portfela BCH będzie tylko jeden klucz. Oczywiście ten przelew należy wykonać przed forkiem, na tyle wcześnie, żeby zdążył się potwierdzić. Potem importujemy klucz do portfela BCH i powinniśmy mieć to samo saldo, co w BTC.

Bitcoin Cash ma zabezpieczenie przed mieszaniem się transakcji BTC i BCH Zrealizowano je wprowadzając nowy operator do języka skryptów transakcyjnych. Węzły BCH odrzucą transakcje bez tego operatora, z kolei węzły BTC uznają ten operator jako błędny i również transakcje odrzucą. Dzięki temu obiema monetami będzie można operować niezależnie od razu po rozdzieleniu się łańcuchów.

Osoby posiadające pełny węzeł Bitcoin Core i dużo miejsca na dysku, mogą wykonać kopię całego katalogu z danymi (wraz z łańcuchem bloków i plikiem “wallet.dat”) i uruchomić na tej kopii jeden z wymienionych wcześniej pełnych portfeli BCH. Po forku trzeba zwrócić uwagę, żeby nie pomylić katalogów z łańcuchami.

Posiadacze popularnych portfeli sprzętowych Trezor i Ledger, zgodnie z zapowiedziami producentów, również będą mieli dostęp do Bitcoin Cash.

Dla osób planujących szybkie przystąpienie do gry giełdowej nowym walorem, interesująca może być opcja umieszczenia BTC na jednej z giełd wspierających BCH. W tym przypadku jednak oddajemy giełdzie kontrolę nad procesem pozyskania BCH. Wiele giełd w obawie przed masowym wycofywaniem środków, zdecydowało się wesprzeć BCH i wydało odpowiednie oświadczenia w tej sprawie. Ze znanych giełd zagranicznych BCH zdecydowały się wesprzeć BitFinex i Kraken, natomiast BitStamp zdecydował się nie popierać BCH. W Polsce dwie największe giełdy, czyli BitBay i BitMarket oświadczyły, że w razie utrzymania się hardforka udostępnią użytkownikom BCH, ale na razie nie zapowiedziały otworzenia rynków do handlu. Gracze giełdowi używający dźwigni powinni też zwrócić uwagę na sposób przeliczania zlewarowanych bitcoinów, praktycznie każda giełda planuje to zrobić inaczej.

Niezależnie od podejścia do BCH, większość giełd planuje wstrzymać depozyty i wypłaty BTC przed i po forku, przerwa może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin.

Czy warto zyskać Bitcoin Cash?

Zakładając, że BitcoinCash będzie warty więcej od 0 (a już jest) to tak, warto odebrać coś co mamy  za darmo (Uważaj jednak co robisz). Użytkownicy ETH również dostali za darmo żetony ETC, które do tej pory, rok po forku są coś warte.

Użytkownicy Bitcoin Core

  1. Kopia portfela – kopiujemy w bezpieczne miejsce plik wallet.dat – ewentualnie eksportujemy klucze/seed
  2. Instalujemy jeden z pełnych portfeli wspierających BCH (Bitcoin Classic 1.3.0-UAHF, Bitcoin Unlimited 1.1.0.0 oraz Bitcoin ABC 0.14.6)
  3. Przegrywamy do katalogu nowego portfela plik wallet.dat, lub cały katalog z łańcuchem bloków – ewentualnie importujemy klucze/seed
  4. Uruchamiamy nowy portfel. Dla pewności, że transakcja nie rozgłosi się nam w 2 sieciach na raz co byłoby dla nas niekorzystne, robimy bardzo małą testową transakcję do innego adresu w sieci BCH. Uruchamiamy oryginalny Bitcoin Core i sprawdzamy czy stan salda się nie zmienił. Jeśli saldo zmienia się tylko w portfelu BCH, wszystko powinno być ok. Jeśli saldo zmieni się też w Core, nie używaj portfela BCH!

Punkt opcjonalny zwiększający bezpieczeństwo:

      0: Po forku przelej Bitcoiny (X sztuk) z portfela A (Core) do innego portfela B, np. Electrum. Dopiero przejdź do punktu 1. Dzięki tej operacji eliminujemy ryzyko z punktu 4. Dla sieci BCH portfel A będzie dalej zawierał X bitcoinów, gdyż nie widzi operacji po forku z sieci Bitcoina, dla sieci Bitcoin portfel A będzie pusty (gdyż przenieśliśmy środki do nowego portfela B). Dzięki temu też, nie powierzasz swoich bitcoinów “niezaufanemu” oprogramowaniu.

Użytkownicy Electrum

Zakładając, ze ElectrumCash lub inny klon (z inną nazwą) Electrum pojawi się, wykonujemy następujące kroki.

  1. Eksportujemy klucze/seed w Electrum
  2. Po forku importujemy je do ElectrumCash lub innego klonu
  3. Uruchamiamy nowy portfel ElectrumCash lub klon. Dla pewności, że transakcja nie rozgłosi się nam w 2 sieciach na raz co byłoby dla nas niekorzystne, robimy bardzo małą testową transakcję do innego adresu w sieci BCH Uruchamiamy oryginalny portfel Electrum i sprawdzamy czy stan salda się nie zmienił. Jeśli saldo zmienia się tylko w portfelu BCH, wszystko powinno być ok. Jeśli saldo zmieni się też w Electrum, nie używaj portfela BCH!

Punkt opcjonalny zwiększający bezpieczeństwo:

      0.Po forku przelej Bitcoiny (X sztuk) z portfela A (Electrum) do innego dowolnego (lista) portfela B. Dopiero przejdź do punktu 1. Dzięki tej operacji eliminujemy ryzyko z punktu 3. Dzięki temu też, nie powierzasz swoich bitcoinów “niezaufanemu” oprogramowaniu. Dla sieci BCH portfel A będzie dalej zawierał X bitcoinów, gdyż nie widzi operacji po forku z sieci Bitcoina, dla sieci Bitcoin portfel A będzie pusty (gdyż przenieśliśmy środki do nowego portfela B).

Pamiętaj, że operacje przenoszenia kluczy do portfeli BCH robisz na właśną odpowiedzialność. Jeśli nie masz zaufania do portfela (jego twórców) nie przenoś kluczy/seeda, gdyż  tym sposobem odajesz kontrolę swoich bitcoinów niezaufanemu oprogamowaniu.

 Portal bitcoin.pl nie ponosi odpowiedzialności z tytułu ewentualnych szkód powstałych w wyniku wykorzystania danych zawartych na łamach serwisu.

zdjęcie : Flickr.com

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

W Bitcoin.pl zajmuję się szeroko pojętą korektą tekstów. Pilnuję, żeby przecinki zawsze znajdowały się na swoim miejscu, grafiki urozmaicały doświadczenie, a sam tekst był inkluzywny, przejrzysty i przyjemny w odbiorze. Prywatnie jestem dumną kocią mamą, miłośniczką tatuaży i zapaloną pasjonatką dubowych sesji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności