za
Binance i długo nic. Giełda odpowiada za 30% operacji na rynku kryptowalut

Binance i długo nic. Giełda odpowiada za 30% operacji na rynku kryptowalut

Konferencja Kryptoraport

Platforma analityczna CryptoCompare podzieliła się w tym tygodniu najnowszym raportem, który pokazuje, jak zmieniała się sytuacja wśród największych giełd kryptowalutowych. Co więcej, przedstawiono również, jak kształtowała się aktywność inwestycyjna uczestników rynku bitcoina (BTC) oraz szeregu innych cyfrowych aktywów. Z raportu wynika między innymi, że kolejny miesiąc z rzędu kryptowalutowa giełda Binance utrzymuje dominującą pozycję na tle swojej konkurencji.

Początek wiosny przyniósł rozkwit wolumenów transakcyjnych na scentralizowanych giełdach

Chociaż za parę dni kończy się kwiecień, to opublikowany dziś raport CryptoCompare dotyczy marca. Dane są jednak moim zdaniem nadal na tyle aktualne (i na tyle ciekawe), że warto je dokładniej prześwietlić.

Wynika z nich między innymi, że „wolumeny transakcji spot na centralnych giełdach wzrosły o 10,5% do 1,62 bln dolarów, przy czym 28 marca odnotowano dzienne maksimum obrotów na poziomie 80,0 mld dolarów”.

Binance i długo nic. Giełda odpowiada za 30% operacji na rynku kryptowalut


Wolumen spot na 15 największych giełdach kryptowalutowych. Źródło: CryptoCompare

Wytłumaczeniem rosnących wolumenów są z pewnością szykujące do góry – w tamtym okresie – ceny. W całym marcu główne cyfrowe aktywa rosły, a sam BTC zyskiwał ponad 5%. Natomiast wspomnianego 28 marca rynek testował poziom 48,2 tys. USD, najwyższy w tym roku!

Jeżeli chodzi natomiast o wolumen obrotu instrumentami pochodnymi (opcje, kontrakty terminowe, itd.) wzrósł on o 4,58% do 2,74 mld dolarów, osiągając 62,8% udziału w rynku na giełdach scentralizowanych, w porównaniu do 37,2% udziału w rynku transakcji spot.

Jest to pozytywny wzrost aktywności na rynkach instrumentów pochodnych, które wcześniej przez sześć miesięcy z rzędu notowały spadek wolumenów. W maju 2021 r. miesięczne wolumeny instrumentów pochodnych osiągnęły rekordowy poziom 9,99 bln dolarów. W tym czasie udział w rynku instrumentów pochodnych wyniósł 68%.

Binance i długo nic. Giełda odpowiada za 30% operacji na rynku kryptowalut

Wolumen na rynku instrumentów pochodnych ma przewagę na rynkiem spot od końcówki 2020 roku. Z każdym miesiącem przewaga ta zdaje się powiększać. Źródło: CryptoCompare

Statystyki te są niezwykle ciekawe, pokazują bowiem, że już od dawna w kryptowalutach nie chodzi o samo kupowanie (i sprzedawanie) BTC na giełdach spot, ale o wykorzystywanie bardziej zawansowanych instrumentów do spekulacji oraz zabezpieczania pozycji.

Pisałem o tym między innymi w połowie marca, w artykule traktującym o rosnącej akumulacji BTC przez największe giełdy (w tym samą Binance). Temat był również poruszony w lutym, w odniesieniu do zbliżającej się wtedy podwyżki stóp procentowych w wykonaniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

Pisałem wówczas:

„(…) rynek BTC cały czas dojrzewa, a w miarę jak pogłębia się jego płynność, inwestorzy coraz chętniej korzystają z bardziej skomplikowanych instrumentów zarządzania ryzykiem. Wcześniej chcąc ograniczyć ryzyko mogliśmy jedynie sprzedawać swoje bitcoiny na rynku spot. Teraz, możemy zabezpieczyć pozycje lewarowanymi (lub nie) kontraktami terminowymi, opcjami, lub szukać pośredniej ekspozycji na kryptowaluty poprzez rynek akcyjny (spółki powiązane z cyfrowymi aktywami) lub ETF-y”.

W obliczu obecnej niepewności i awersji do ryzyka (tzw. „risk-off), uczestnicy rynku kryptowalut pozostają tym bardziej ostrożni i nadal uzyskują ekspozycję na cyfrowe aktywa poprzez instrumenty pochodne, aby zabezpieczyć się i spekulować przeciwko rynkom spot.
Te oczywiście cały czas pozostają ważnym elementem całego ekosystemu. Dominującą rolę na nim odgrywa natomiast nieprzerwanie giełda Binance.

Binance to cały czas jedna trzecia wszystkich transakcji na kryptowalutowym rynku kasowym (spot)

W marcu wolumeny rynku spot giełdy Binance osiągnęły wartość 490 mld dolarów, co stanowi wzrost o 15,7% w porównaniu z poprzednim miesiącem. W rezultacie Binance zdobył 30,2% całkowitych wolumenów rynku kasowego, nieznacznie poniżej swojego rekordowego udziału wynoszącego 33,7%, osiągniętego w listopadzie 2021 r.

Za Binance uplasowały się Coinbase i OKX, których udział w rynku w marcu wyniósł odpowiednio 5,0% i 4,7%. Dane pokrywają się z historycznymi i pokazują ogromną przepaść pomiędzy Binance oraz drugą największą giełdą kryptowalutową na świecie – Coinbase.
Co więcej, wartości te maleją wraz z upływem czasu. Jeszcze w maju 2018 roku Coinbase i OKX odpowiadały bowiem łącznie za 20% całego rynku.

Binance i długo nic. Giełda odpowiada za 30% operacji na rynku kryptowalut

Binance dominuje na rynku wolumenów spot i zostawia konkurencję zdecydowanie w tyle. Źródło: CryptoCompare

Razem Binance, Coinbase oraz OKX odpowiadały w marcu za 70% całego wolumenu generowanego na kryptowalutowym rynku spot przez 15 największych giełd. „W dawnych latach” taką wartość w swoich rękach gromadziła natomiast jedna platforma (i to dla całego rynku), a mianowicie zniesławiona Mt. Gox.

Na rynku derywatów dominacja Binance jest jeszcze bardziej wyraźna

1/3 rynku spot to Binance – w marcu, ale również i we wcześniejszych miesiącach. Jak natomiast sytuacja wygląda na rynku instrumentów pochodnych, czyli tzw. derywatów? Jak się okazuje, dominacja jest jeszcze większa!

Giełda Binance w marcu realizowała wolumeny transakcyjne rzędu 1,41 bln dolarów, które stanowiły 51,6% wielkości całego obrotu w ubiegłym miesiącu. Drugie miejsce zajęła giełda OKX (16,3% udziału, 446 mld USD obrotu), trzecie natomiast Bybit (13,9% udziału, 380 mld USD obrotu).

Binance i długo nic. Giełda odpowiada za 30% operacji na rynku kryptowalut

W przeszłości to giełda Bybit była dominującym graczem, jeżeli chodzi o obroty na rynku instrumentów pochodnych. Obecnie pałeczka ta jednak należy do Binance. Źródło: CryptoCompare

Największy obrót w ubiegłym miesiącu notowano 31 marca, kiedy sięgał on 137 miliardów dolarów na kluczowych giełdach raportowanych przez CryptoCompare. Był to jednak wynik znacznie poniżej rekordu z lutego, kiedy najaktywniejszy dzień handlu derywatami przyniósł 195,29 mld USD wolumenu.

Instrumenty pochodne CME stabilne od początku 2022 roku

Na sam koniec jeszcze szybki rzut oka – w formie ciekawostki – na aktywność rynku kontraktów terminowych giełdy CME.

Dla przypomnienia, to właśnie ta giełda jako pierwsza w historii wprowadziła BTC Futures do obrotu pod koniec 2017 roku.
W marcu miesięczna wartość kontraktów dla BTC i ETH wyniosła łącznie 48,7 mld dolarów, co stanowi skromny wzrost w stosunku do lutego. Wolumeny BTC stanowią 79,8% całego obrotu, podczas gdy wolumeny ETH odpowiadają za 20,2% rynku.

Wolumeny kontraktów terminowych na CME pozostają stabilne w 2022 r., ale jednocześnie znacznie poniżej rekordów osiągniętych w październiku 2021 r., kiedy wyniosły 94,7 mld dolarów.

Z drugiej strony, kontrakty na opcje BTC będące przedmiotem obrotu na CME wzrosły w marcu o 33,3% do 2223, co stanowi najwyższą liczbę kontraktów w obrocie od grudnia 2020 r. Sugeruje to zwiększoną spekulację wśród niektórych instytucjonalnych uczestników rynku, w szczególności na temat przyszłych ruchów cenowych bitcoina.

Binance i długo nic. Giełda odpowiada za 30% operacji na rynku kryptowalut


Wartość kontraktów ETH i BTC futures stabilna w tym roku, chociaż widać osunięcie z październikowych maksimów. Źródło: CryptoCompare

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności