za
Banque de France cbdc

Banque de France kontynuuje prace nad CBDC

2021-06-21
CBDC

Banque de France, bank centralny Francji, testuje właśnie nowy program do rozliczania papierów wartościowych. Proces zachodzi przy pomocy waluty cyfrowej. Tym samym instytucja kontynuuje swoje prace nad rozwojem cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Banque de France eksperymentuje z CBDC

W poniedziałek bank oficjalnie ogłosił pomyślne zakończenie eksperymentu dot. CBDC. W pracach wziął udział szwajcarski bank SEBA, Banque Internationale à Luxembourg i LuxCSD.

CBDC wykorzystano do dokonania rozrachunku i dostarczania notowanych papierów wartościowych na TARGET2-Securities (T25), europejski silnik ds. rozrachunku papierów wartościowych. Bank SEBA zakupił papiery wartościowe od Banque Internationale à Luxembourg, z rozrachunkiem posttransakcyjnym zarządzanym przez LuxCSD.

Nathalie Aufauvre, dyrektor generalna ds. stabilności finansowej i operacji w Banque de France, powiedziała mediom, że ​​najnowszy test CBDC wykazał możliwości interakcji konwencjonalnych systemów finansowych i systemów rozproszonych.

– To także toruje drogę innym aliansom, aby czerpać korzyści z możliwości oferowanych przez aktywa finansowe w środowisku blockchain – powiedziała Aufauvre.

Bank zauważył, że nowy test CBDC jest częścią eksperymentalnego programu dot. CBDC, który wystartował w marcu 2020 r. Celem jest przetestowanie integracji CBDC pod kątem rozliczeń. Inne eksperymenty, które są częścią programu, będą kontynuowane do połowy 2021 r., kiedy Banque de France będzie testować rentowność CBDC.

Banque de France cbdc

CBDC na świecie

Prace Banque de France są też chyba po części wstępem do emisji cyfrowego euro, które zapewne ujrzy światło dzienne za kilka lat.

– W tym momencie podejmiemy decyzję, czy chcemy wprowadzić cyfrową walutę euro, czy też nie. Mam przeczucie – ale jest to decyzja, która zostanie podjęta wspólnie – że możemy pójść w tym kierunku – powiedziała początkiem roku Christine Lagarde, prezes EBC.

Wiadomo już, że EBC chce pracować nad e-euro, ale to – również zgodnie ze słowami Lagarde – pojawi się na rynku dopiero za ok. 5 lat.

W tym roku powinniśmy zobaczyć zaś cyfrowego juana, który już funkcjonuje na rynku, ale w wersji testowej. Pekin chce, by waluta była oficjalną jednostką rozliczeniową Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności