za
Stablesats

Bank Rozrachunków Międzynarodowych chce regulować stablecoiny

1,5% dla maluszka

Wytyczne, wydane przez Komitet ds. Płatności i Infrastruktury Rynku (Committee on Payments and Market Infrastructures, CPMI) Banku Rozrachunków Międzynarodowych oraz Międzynarodową Organizację Komisji Papierów Wartościowych (International Organization of Securities Commissions, IOSCO), proponują zastosowanie Zasady Infrastruktury Rynku Finansowego (Principles for Financial Market Infrastructures, PFMI) dla systemów płatności, rozliczeń i rozrachunków także dla rynku stablecoinów.

Zbliżają się regulacje stablecoinów

Dokument definiuje system oparty na stablecoinie jako „porozumienie, które łączy w sobie szereg funkcji, aby zapewnić instrument, który ma być używany jako środek płatności i/lub przechowywanie wartości”.

PFMI zostało utworzone w odpowiedzi na kryzys finansowy z 2008 r. i opublikowane w 2012 r. Wszystkie standardy mają zastosowanie do organów nadzoru zgodnie z nowymi wytycznymi, chociaż autorzy postanowili rozwinąć tylko cztery z 24 zasad i kluczowych kwestii: zarządzanie, zarządzanie ryzykiem, ostateczność rozrachunku i rozliczenia pieniężne. Zauważyli, że zostanie wydany jeszcze dodatkowy raport dot. tematu.

Komisarz Komisji ds. handlu kontraktami terminowymi na towary w Stanach Zjednoczonych, Caroline D. Pham, przekazał w środowym oświadczeniu:

Ten raport jest znaczącym krokiem w kierunku ustanowienia międzynarodowych standardów dotyczących porozumień typu stablecoin i spójnych ram regulacyjnych, które chroni światowy system finansowy.

Inne instytucje również pracują nad regulacją stablecoinów. Oczekuje się, że Rada Stabilności Finansowej zaproponuje międzynarodowe regulacje dotyczące stablecoinów w październiku. W USA wprowadzono Stablecoin TRUST Act, aby regulować stablecoiny i zintegrować je z systemem finansowym.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych stablecoiny

Konsultacje społeczne

W USA trwają z kolei konsultacje społeczne dot. rynku kryptowalut.

– Dla konsumentów zasoby cyfrowe mogą przynieść potencjalne korzyści, takie jak szybsze płatności, a także potencjalne ryzyko, w tym ryzyko związane z oszustwami – powiedziała Nellie Liang, podsekretarz skarbu ds. finansów krajowych. – Departament Skarbu stara się skorzystać z wiedzy Amerykanów i uczestników rynku, prosząc o publiczne komentarze, gdy angażujemy się w tę ważną pracę – dodała.

W ogłoszeniu dot. konsultacji wymieniono cele administracji Białego Domu dot. kryptowalut. Są to:

A. Ochrona konsumentów, inwestorów i firm w Stanach Zjednoczonych

B. Ochrona Stanów Zjednoczonych i globalnej stabilności finansowej oraz ograniczanie ryzyka systemowego

C. Łagodzenie nielegalnego finansowania i zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego wynikających z niewłaściwego wykorzystania zasobów cyfrowych

D. Wzmocnienie wiodącej pozycji USA w globalnym systemie finansowym oraz konkurencyjności technologicznej i gospodarczej, w tym poprzez odpowiedzialny rozwój innowacji płatniczych i aktywów cyfrowych

E. Promowanie dostępu do bezpiecznych i przystępnych cenowo usług finansowych

F. Wspieranie postępu technologicznego, który promuje odpowiedzialny rozwój i wykorzystanie zasobów cyfrowych

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności