za

Bank of China pracuje nad rozszerzeniem piaskownicy regulacyjnej dla projektów z rynku fintech

2020-04-28
Blockchain
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Bank of China rozpoczął w ubiegłym roku swój pierwszy pilotażowy projekt dot. regulacji związanych z innowacjami z zakresu fintech w Pekinie. Innymi słowy wystartował z czymś na kształt piaskownicy regulacyjnej. 27 kwietnia bank ogłosił plany rozszerzenia inicjatywy na kolejne sześć miast.

Bank of China i jego projekty pilotażowe

Bank planuje teraz przeprowadzić dodatkowe projekty pilotażowe w Szanghaju, Chongqing, Shenzhen, Hebei Xiong’an New District, Hangzhou i Suzhou. Celem jest ogólna poprawa usług finansowych w ramach “realnej gospodarki”.

Instytucja uważa, że ​​regulacja rynku projektów fintech będzie pomagać chronić prawa konsumenta. Jednocześnie pomoże to małym i mikroprzedsiębiorstwom przetrwać trudności finansowe, które występują podczas pandemii koronawirusa. W swoim ogłoszeniu bank stwierdził:

„Naszym celem jest zaradzenie pandemii i pomoc przedsiębiorstwom w wznowieniu pracy i produkcji”.

Plan rozwoju

Już pod koniec 2019 r. publikowano też zarys „Planu rozwoju Fintech (2019-2021)”. Zgodnie z koncepcją wzmocnienie regulacji na rynku fintech, ale też ustanowienie i ulepszenie “podstawowego systemu regulacji” jest jednym z głównych celów banku, który ten chce ociągnąć do paru lat.

„W planie zaproponowano, aby do 2021 r. Chiny ustanowiły i ulepszyły osiem filarów rozwoju chińskiego fintechu, co obejmuje: […] przyspieszenie opracowywania podstawowych przepisów regulacyjnych;  monitorowanie analiz i ocen; badanie mechanizmów regulacyjnych innowacji w branży fintech i kompleksowych statystyk finansowych; wzmocnienie specjalizacji, unifikacji i kompleksowości regulacji finansowych”

– dodano w dokumencie.

Chiny centrum technologicznym świata?

Już w 2019 r. prezydent Chin przyznał, że wspiera rozwój technologii blockchain w Państwie Środka. Jego kraj ogólnie ma wyraźne ambicje stania się centrum technologicznym świata. Chinom przestała odpowiadać rola “montażowni”, teraz chcą kreować innowacje i nowoczesne rozwiązania. Tworzenie swoistych piaskownic regulacyjnych może im w tym pomóc.

Do tego w tle trwają prace nad cyfrowym juanem, które są na tyle zaawansowane, że wiemy już np. to, jak wygląda aplikacja mobilna projektu. Jest więc realne, że Chiny wyemitują nową wersję juana jeszcze w tym roku. Tym samym staną się pierwszym mocarstwem na globie, które będzie posiadało własne CBDC.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności