za

Bezpieczne oszczędzanie od maja stanie się trudniejsze

2020-04-28
Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Od maja oprocentowanie obligacji skarbowych będzie niższe. To sprawi, że bezpieczne oszczędzanie stanie się bardzo trudne. Gdy dodamy do tego inflację, może się okazać, że część inwestorów zacznie szukać bardziej ryzykownych aktywów, by ratować swoje oszczędności.

Bezpieczne oszczędzanie znacznie trudniejsze

Bezpieczne oszczędzanieZ badania HRE Investments dowiadujemy się, że banki pogorszyły swoją ofertę depozytową. Odsetki znajdują się już nierzadko na poziomie niższym niż 1 proc. w skali roku!

Może więc warto zainteresować się kupnem obligacji skarbowych? Też nie, bowiem dla tych oprocentowanie w kwietniu wynosi już tylko 1,5 proc. lub 2,1 proc. w skali roku. Od maja spada do 0,5 proc. w skali roku dla obligacji 3-miesięcznych oraz 1,0 proc. dla obligacji 2-letnich.

Krótko i na temat: bezpieczne oszczędzanie od maja będzie bardzo trudne. Pamiętajmy, że w tle mamy też rosnącą inflację.

Obligacje nie uchronią nas przed inflacją

“Lokując pieniądze w obligacjach, należy także wziąć pod uwagę inflację. Jak wynika z szacunków HRE Investments, od maja popularne obligacje o stałym oprocentowaniu: 3-miesięczne i 2-letnie będą chronić siłę nabywczą pieniędzy tylko wtedy, gdy ceny wzrosną odpowiednio o skromne 0,4 proc. lub 0,8 proc. w skali roku. A według ostatnich danych GUS za marzec, ceny w ciągu ostatniego roku wzrosły o 4,6 proc. I choć coraz częściej pojawiają się prognozy mówiące o tym, że ceny w sklepach będą rosły wolniej, to i tak najnowsza oferta obligacji może nie uchronić nas przed inflacją

– tłumaczy money.pl.

Co to oznacza dla inwestorów? Otóż to, że będą oni musieli o wiele bardziej się sprężyć, by zarobić w czasie kryzysu, a przynajmniej zachować wartość nabywczą swoich oszczędności. Inflacja nie bez powodu jest uznawana za ukryty podatek.

Możliwe, że na tym wszystkim zyskają rynki złota, a może nawet kryptowalut.

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoin i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić Bitcoina i inne kryptowaluty, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
67 959,56 USD-2,95%
Ethereum logo
EthereumETH
3838,45 USD-2,35%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
599,90 USD-1,63%
Solana logo
SolanaSOL
167,62 USD-1,84%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3837,02 USD-2,42%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,00%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD-1,78%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,47 USD0,60%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD-3,53%