za
bank francji cbdc

Bank Francji ukończył kolejny etap testów CBDC

2021-10-20
CBDC
1,5% dla maluszka

Banque de France i inne francuskie instytucje monetarne zbadały, w jaki sposób CBDC będzie współdziałać z obligacjami rządowymi.

Bank Francji bada CBDC

Jedna z wiodących gospodarek europejskich – Francja – ukończyła swój 10-miesięczny eksperyment mający na celu sprawdzenie, w jaki sposób cyfrowa waluta banku centralnego będzie współdziałać z rynkiem długu. Firma świadcząca usługi finansowe – Euroclear – kierowała projektem, w którym wzięły udział niektóre z największych banków w kraju.

Według niedawnego raportu Financial Times, organizacje handlowały obligacjami rządowymi i rozliczały transakcje za pomocą CBDC wyemitowanego przez bank centralny. Wszystko w ramach 10-miesięcznego programu pilotażowego.

W ramach projektu przetestowano również przydatność CBDC w szeregu codziennych czynności, takich jak wypłacanie środków, umarzanie transakcji, emisja nowych obligacji i odpowiednio wykorzystywanie ich w umowach odkupu.

W gronie podmiotów, które wzięły udział w testach, są m.in. Société Générale, BNP Paribas i Crédit Agricole. Amerykańska międzynarodowa korporacja technologiczna – IBM – opracowała z kolei system, który użyto do eksperymentu. Soren Mortensen – Dyrektor Globalny tego ostatniego – skomentował sprawę:

Szybko zmierzamy w kierunku fundamentalnej zmiany infrastruktury rynku posttransakcyjnego. Projekt ten wyszedł znacznie poza wcześniejsze inicjatywy dotyczące blockchaina, ponieważ z powodzeniem przetestował większość procesów centralnego depozytu papierów wartościowych i banku centralnego, eliminując bieżące kroki pośrednie (…).

Isabelle Delorme – zastępca dyrektora generalnego Euroclear France – również przedstawiła swoje przemyślenia na temat procesu. Według niej współpraca między wszystkimi instytucjami zakończyła się sukcesem, ponieważ wykazały one, że „cyfrowe waluty banku centralnego mogą sprawnie i bezpiecznie rozliczać pieniądze banku centralnego”.

bank francji cbdc

Zmiana stanowiska?

Warto dodać, że szef Banque de France François Villeroy de Galhau jeszcze niedawno twierdził, że cyfrowe waluty to ryzykowne narzędzia płatnicze. Teraz chyba jednak zmienił zdanie. Przynajmniej w kwestii CBDC. Tego lata przekonywał, że prywatne kryptowaluty stanowią równie duże zagrożenie dla Unii Europejskiej. Ostrzegł, że UE powinna działać w tej kwestii szybko i projektować ramy regulacyjne dot. bitcoina i altcoinów.

Warto przypomnieć, że Europejski Bank Centralny ma wyemitować cyfrowe euro za parę lat. Zapewne skorzysta z doświadczeń Francji.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności