Bank centralny Rosji nie chce uznać BTC za legalny środek płatniczy

Bitcoin w mediach Świat

Szefowa banku centralnego Rosji twierdzi, że nie chce w pełni zalegalizować Bitcoina i innych kryptowalut jako metody płatności. Powód? Ryzyko […]

Szefowa banku centralnego Rosji twierdzi, że nie chce w pełni zalegalizować Bitcoina i innych kryptowalut jako metody płatności. Powód? Ryzyko i duża zmienność kursu cyfrowej waluty.

Bitcoin = „duże ryzyko”?

W czasie debaty w Dumie, która dotyczyła roli Banku Rosji, Elvira Nabiullina, stojąca na czele instytucji, miała okazję wypowiedzieć się nt. kryptowalut.

„Sprzeciwiamy się legalizacji kryptowaluty jako środka płatniczego”

– cytuje ją teraz dziennik prawniczy Pravo.

Sama zainteresowana dodaje, że „istnieje duże ryzyko dla tych, którzy posiadają kryptowalutę… Trzeba chronić obywateli przed ryzykownymi inwestycjami.”

Ostatnia zmienność kursu wzbudza w Banku Rosji pewien niepokój. Z drugiej strony to dość dziwne, bowiem sam rubel od 2014 r. zdewaluował się o 200% w stosunku do dolara.

Rosja a kryptowaluty

Bank centralny Rosji jest coraz bardziej przeciwny kryptowalutom, z kolei urzędnicy dementują wszelkie pogłoski dot. planu stworzenia stablecoina wspieranego przez złoto.

W październiku Nabiullina twierdziła też, że ​​„szał” związany z kryptowalutami dobiega już końca z powodu trwającej bessy. Teraz dodała w podobnym tonie:

„Zasadniczo jesteśmy przeciwko kryptowalutom wchodzącym do naszego systemu monetarnego.”

Twierdzi, że „nie widzi możliwości, aby kryptowaluta spełniała funkcję zastępczych środków pieniężnych.”

Z kolei na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezes Sberbanku, Andrey Szemetow, krytykował wspomniane stanowisko banku centralnego:

„Czekaliśmy na ramy prawne, które pozwoliłyby nam na handel kryptowalutą. Ponieważ w chwili obecnej regulator postrzega to w negatywnym świetle, postanowiliśmy wstrzymać plany dot. kryptowaluty.”

Ostatnio pojawiły się jednak plotki dot. tego, że Rosja planuje handlować z Wenezuelą za pomocą Petro, cyfrowego tokenu, który wyemitował reżim prezydenta Nicolasa Maduro. Projekt spotkał się jednak ponoć z krytyką polityków Rosji.

Mimo tego co pewien czas powracają pogłoski o tym, że Moskwa myśli o emisji cyfrowego odpowiednika rubla. W kraju wkrótce w życie mają wejść także przepisy dot. kryptowalut i rynku blockchain. Na ich wprowadzenie naciskał sam prezydent Władimir Putin.

Media spekulują też o tym, że ostatnie wzrosty zapoczątkowali inwestorzy z Rosji…

Tagi
bitcoin btc kreml kryptowaluty Rosja

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.