Bank centralny Francji bada Ripple pod kątem wykorzystania technologii firmy do emisji cyfrowego euro

Ripple Wiadomości nft ripple

CPA Australia opublikowało raport, w którym zauważono, że bank centralny Francji rozważa wykorzystanie Ripple jako potencjalnej platformy do emisji cyfrowego […]

bitbay zonda

CPA Australia opublikowało raport, w którym zauważono, że bank centralny Francji rozważa wykorzystanie Ripple jako potencjalnej platformy do emisji cyfrowego euro.

Bank centralny Francji chce wyemitować cyfrowe euro w oparciu o Ripple?

CPA Australia to profesjonalna organizacja finansowa z Australii. Działa od 1886 roku i zatrudnia ponad 166 000 pracowników w ponad 150 krajach na całym świecie.

Orgazniacja właśnie opublikowała raport zatytułowany „Waluty cyfrowe banku centralnego (CBDC): przegląd porównawczy”. Z dokumentu możemy dowiedzieć się m.in., że francuski bank centralny analizuje Ripple i XRP. Projekt potencjalnie wykorzysta sieć i token jako fundament cyfrowego euro.

Eksperci organizacji przyjrzeli się również dwóm największym kryptowalutom. Bitcoin został określony jako „zbyt ryzykowny środek wymiany”. Jeśli chodzi o Ethereum, jak twierdzą analitycy, projekt jest zdecentralizowany i nie może być kontrolowany przez żaden rząd. Dla zwolenników kryptowalut to zaleta. Z perspektywy władz monetarnych – wada.

Mimo powyższego, według raportu, np. rząd Australii rozważa uruchomienie programu CBDC w oparciu o Ethereum.

W dokumencie napisano też, że świat szybko wkracza w nowy etap rozwoju technologicznego. Katalizatorem zmian jest pandemia COVID-19, która miała swój początek w Chinach. To lęk przed koronawirusem zachęcił większą liczbę firm do przyjmowania walut cyfrowych i płatności online przy jednoczesnej rezygnacji z gotówki. Monety i banknoty zaczęły być bowiem kojarzone jako przedmioty, które przenoszą bakterie.

bank centralny francjiRipple to idealny blockchain dla banków?

Raport dodaje, że Ripple to „alternatywna platforma dla Ethereum”. Napisano jednak też, że „nie działa w oparciu o sieć blockchain per se”.

Autorzy wspomnieli również, że Ripple cieszy się zaufaniem wielu banków, a to ze względu na wysoką centralizację projektu:

Ripple i XRP cieszą się zaufaniem wielu banków jako model dla CBDC. Są wysoce scentralizowane i oparte na autoryzowanej sieci, w której tylko niektóre węzły sieciowe mogą weryfikować transakcje. Wszystko w przeciwieństwie do zdecentralizowanych sieci Bitcoina i Etheru.

W dokumencie stwierdzono również, że bank centralny Francji omówił już temat XRP i Ripple jako potencjalnej platformy do stworzenia cyfrowego euro:

Bank centralny Francji, Banque de France, otwarcie dyskutował na temat Ripple / XRP jako możliwej platformy dla centralnej europejskiej waluty cyfrowej.

Tagi
Bank Centralny Francji cbdc cyfrowe euro Ripple XRP

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.