Czy Facebook ponownie chce zbanować kryptowaluty?

Bitcoin

Elijaboom, użytkownik Twittera, napisał w social mediach, że aplikacja Facebooka nie pozwala mu wysłać linku insidebitcoins.com do znajomego z Turcji. Zauważył, że wygląda na to, że powodem jest słowo „Bitcoin”. Czy Mark Zuckerberg ponownie idzie na wojnę z kryptowalutami?

Mark Zuckerberg i spółka ponownie uderzają w BTC?

Facebook, gigant mediów społecznościowych, choć sam planuje emisję Libry – swojej cyfrowej waluty – nadal stara się chyba cenzurować witryny związane z Bitcoinem i kryptowalutami. Wygląda na to, że powiązane z tematem posty stanowią naruszenie wytycznych społeczności.

 

Wspomniany facebookowicz podczas próby wysłania linku otrzymał komunikat o błędzie, a następnie ostrzeżenie, z którego dowiedział się, że nie może wysłać linku z powodu naruszenia wytycznych społeczności.

Nie jest jasne, czy Facebook ponownie zaktualizował lub zmienił swoje wytyczne dla społeczności, zabraniając promowania treści dot. kryptowalut. Ostatnia publiczna aktualizacja w tej kwestii miała miejsce 26 czerwca 2018 r., kiedy platforma wprowadziła całkowity zakaz reklamowania dot. cyfrowych walut i inicjatyw ICO.

Początki niesnasek

mark zuckberberg Problemy Facebooka związane z kryptowalutami rozpoczęły się w okresie boomu ICO w 2017 r. Wiele projektów ICO wykorzystało reklamy na platformach social media do promocji swoich tokenów. Niestety spora ich część okazała się niewypałami lub wręcz scamami. I dlatego Mark Zuckerberg ogłosił, że jego firma blokuje reklamy dot. kryptowalut.

Potem, w tym samym czasie, co firma ogłosiła plany dot. Libry, formalnie zniesiono zakaz. Jak widać, sprawa nie jest jednak w pełni jasna.

Czy atak na kryptowaluty ma sens?

Facebook ma ponad 845 milionów stałych użytkowników. Wielu z nich komunikuje się ze swoimi znajomymi niemal tylko za pomocą portalu. Takie ograniczenie, dot. kryptowalut, byłoby jednak lekkim ciosem w rynek. Inna sprawa, że znowu kojarzyłoby się z cenzurą i aferami dot. wykorzystywania danych przez Facebooka. A tego firma raczej nie potrzebuje.

Ciężko jasno stwierdzić, czy opisany na Twitterze (to z kolei bardzo otwarta na BTC platforma) przypadek był tylko pojedynczym incydentem, czy to część nowej polityki Facebooka. Prawdę poznamy wkrótce. Jeśli będziecie mieli podobne problemy, piszcie do naszej redakcji.

Tagi
bitcoin facebooka Facebook Mark Zuckerberg zakaz kryptowalut na facebooku

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.