Cyfrowy juan: znamy więcej szczegółów dot. projektu

Blockchain

Cyfrowy juan to nadal temat, o którym wiemy stosunkowo mało. Media dotarły jednak do pewnych informacji dot. tego, jak projekt […]

Cyfrowy juan to nadal temat, o którym wiemy stosunkowo mało. Media dotarły jednak do pewnych informacji dot. tego, jak projekt ma działać.

Cyfrowy juan: co o nim dziś wiemy?

Cyfrowy juan to trochę temat widmo. Z jednej strony, władze Chin z banku centralnego przyznają, że prace nad nim trwają od dawna, a do ich przyspieszenia doszło po ogłoszeniu dotyczącego emisji Libry. Z drugiej, nie znamy zbyt wiele pewnych szczegółów dot. tego, jak projekt ma działać.

Trochę światła na sprawę rzuca teraz firma Baidu i portal Decrypt. Co więc wiemy? Na pewno moneta będzie scentralizowana.

„W przeciwieństwie do walut cyfrowych w zdecentralizowanym systemie, takich jak Bitcoin, [chińska waluta cyfrowa] przyjmuje scentralizowany system zarządzania”, sugerują źródła.

cyfrowa waluta chinWaluta będzie kontrolowana przez bank centralny Chin, ale emisją zajmie się już kilka banków komercyjnych. Dokładnie na rynku będą trzy centra odpowiedzialne za zarządzanie danymi związanymi z cyfrową walutą. Jedno centrum będzie zarządzać samym użyciem waluty, inne rejestracją każdej osoby, która chce z niej skorzystać. Z kolei trzecie będzie analizować dane finansowe generowane przez tak zaprojektowany system.

Będzie też odrobina prywatności dla userów. Chociaż bank centralny będzie mógł zobaczyć wszystkie transakcje i sprawdzić, kto je dokonał, inne firmy nie będą mogły poznać tych danych. Podmioty zewnętrzne mają mieć też dostęp do informacji o transakcji, ale – podobnie jak jest w przypadku większości kryptowalut – niekoniecznie będą w stanie dopasować transakcję do konkretnej osoby.

Juan vs. Libra

Ponoć cyfrowy juna ma ujrzeć światło dzienne już w 2020 r. Podobnie jak Libra Facebooka. Tyle że ten pierwszy projekt może liczyć na wsparcie władz (w końcu to ich własna inicjatywa), zaś waluta Facebooka ma pod górkę od początku ogłoszenia planów jej dotyczących przez Marka Zuckerberga. Niechętnie do projektu podchodzą politycy z UE i USA. Chiny zapewne także nie będą go u siebie tolerować. Zdaniem niektórych ekspertów rok 2020 będzie rokiem wojny pomiędzy cyfrowymi walutami.

Tagi
Chiny cyfrowe waluty cyfrowy juan Ludowy Bank Chin

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.