za
bahamy cbdc

Bahamy w październiku uruchomią CBDC o nazwie “Sand Dollar”

2020-09-16
Wiadomości

Bahamy chcą stać się pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi w całym kraju wirtualną walutę wspieraną przez państwo. Władze archipelagu ogłosiły, że już w październiku uruchomiona zostanie kryptowaluta emitowana przez bank centralny.

Chaozhen Chen, asystent menedżera ds. e-rozwiązań w Banku Centralnym Bahamów, w wywiadzie dla portalu Bloomberg powiedział, że cyfrowa waluta nazywana, “Sand Dollar”, poprawi integrację finansową pomiędzy wyspami leżącymi w obrębie archipelagu.

“Wielu mieszkańców tych oddalonych wysp nie ma dostępu do infrastruktury płatności cyfrowych, ani infrastruktury bankowej. Naprawdę musieliśmy dostosować nasze rozwiązania do tego, czego potrzebujemy jako suwerenny naród”.

Przelewy Sand Dolarów będą dokonywane za pomocą telefonów komórkowych. Już w 2017 roku, około 90 % ludności Bahamów korzystało ze smartfonów.

Sand Dolar będzie podlegał tym samym regulacjom, co tradycyjna waluta

Chen zauważył, że waluta cyfrowa banku centralnego, czyli CBDC, będzie podlegała tym samym regulacjom co dolar bahamski. Podczas tworzenia konta do obsługi Sand Dolara, użytkownik będzie musiał przejść przez procedury KYC i AML.

Nowe cyfrowe dolary będą powstawać wraz ze wzrostem popytu. CBDC będzie emitowane wraz z wycofywaniem bahamskich dolarów z obiegu, co ma złagodzić negatywny wpływ na podaż pieniądza.

Bank Centralny Bahamów po raz pierwszy ogłosił, że chce przeprowadzić pilotaż własnego CBDC w czerwcu 2018 roku. Zauważył wtedy, że wiele mniejszych wysp doświadcza “ograniczania działalności banków komercyjnych i wycofywania się z ich społeczności, co pozbawia je dostępu do usług bankowych”.

W zeszłym roku rząd rozpoczął projekt pilotażowy “Project Sand Dollar”, testując CBDC na małych wyspach Exuma i Abaco – posiadających odpowiednio tylko 7314 i 17 224 mieszkańców.

Każdy Sand Dolar jest powiązany z dolarem bahamskim, który z kolei jest powiązany z dolarem amerykańskim. Póki co, w ramach projektu pilotażowego wyemitowano tylko 48 000 Sand Dolarów.

CBDC na świecie

Na początku tego miesiąca prezes Banco Central ogłosił, że bank centralny uruchomi własną cyfrową walutę (CBDC) do końca 2023 roku. Z nowego raportu Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) wynika, że w 2020 roku, nastąpiło ożywienie w zakresie walut cyfrowych banku centralnego (CBDC). Zainteresowanie CBDC wyprzedziło nawet Bitcoina.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności