za

Francja wykorzysta blockchain Tezos (XTZ) do testów CBDC

2020-09-16
Wiadomości
Binance Launchpool

Francuski bank Société Générale wykorzysta blockchain Tezos (XTZ) do przetestowania francuskiego CBDC. Jest to pierwszy istotny test cyfrowej waluty banku centralnego w Europie. Bank centralny Francji mocno naciska na to, aby republika ta była pierwszym europejskim krajem, posiadającym wirtualną walutę wspieraną przez państwo.

CBDC na blockchainie Tezos

W dniu 15 września, Nomadic Labs, organizacja zajmująca się badaniem i rozwojem Tezosa, ogłosiła, że będzie kierowała testami francuskiego CBDC opartymi na blockchainie XTZ. Eksperymenty zostaną przeprowadzone ze współpracy z Société Générale Forge – filią trzeciego, największego banku we Francji.

Nomadic Labs nie będzie pracował sam. Forge to bankowy start-up, dedykowany cyfrowym walutom i technologii blockchain. Nomadic Labs stwierdził:

“W projekcie weźmie udział grupa dostawców technologii i doradców – w tym Nomadic Labs (jeden z największych ośrodków badawczo-rozwojowych w ekosystemie Tezos) – przyczyniając się do rozwoju technologicznego”.

Dlaczego Tezos (XTZ)?

Tezos nie jest przypadkową kryptowalutą. W momencie pisania tego artykułu, jej kapitalizacja rynkowa wynosi prawie 2 miliardy dolarów. Platforma korzysta z algorytmu konsensusu Proof-of-Stake, obsługuje smart kontrakty i jest w znacznym stopniu zarządzana przez społeczność. Francuska CBDC ma zamiar wykorzystać te możliwości do usprawnienia rozliczeń międzybankowych.

Projekt Tezos nie jest jednak czysty jak łza i był wcześniej przedmiotem kontrowersji. W sierpniu poszedł na ugodę z inwestorami ICO którzy stracili pieniądze i wypłacił im 25 mld dolarów zadośćuczynienia.

Banque de France już na początku tego miesiąca ujawnił, że zamierza przetestować CBDC i ma na oku kilku kandydatów, w tym Nomadic Labs i Tezos.

W grudniu 2019 roku prezes banku centralnego François Villeroy de Galhau stwierdził, że Francja chce być liderem badań nad cyfrowymi walutami banku centralnego. Wspomniał wtedy o potrzebie łatwych płatności międzynarodowych w ramach Wspólnoty Europejskiej.

14 maja 2020 roku, Société Générale – Forge po raz pierwszy rozliczył transakcję bankową za pomocą cyfrowej waluty. Patrząc dalej w przeszłość, wydaje się jednak, że bank już od dłuższego czasu interesował się Tezosem. Według postu użytkownika Elorpar na reddicie, twitterowy profil Société Générale, obserwuje projekt od co najmniej dwóch lat.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
66 725,11 USD-2,05%
Ethereum logo
EthereumETH
3481,32 USD-1,95%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
603,79 USD-2,42%
Solana logo
SolanaSOL
148,41 USD-4,11%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3480,71 USD-1,95%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,00%
XRP logo
XRPXRP
0,48 USD-1,35%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD-2,52%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,57 USD3,33%