apecoin

Wieloryby ApeCoin (APE) chcą przenieść token na własny blockchain

Głosowanie nad propozycją AIP-41, aby utrzymać ApeCoin (APE) na Ethereum, może okazać się fiaskiem. Trzech wielorybów tokena zagłosowało bowiem przeciwko tej propozycji.

Społeczność ApeCoin podzielona w kwestii migracji

Propozycja ApeCoin DAO, aby pozostać na Ethereum, okazała się o wiele bardziej kontrowersyjna, niż się początkowo wydawało. Zakwestionowało ją bowiem kilku wielorybów, które chcą, aby projekt przeniósł się na swój własny blockchain.

Głosowanie dotyczy AIP-41, propozycji zarządzania APECoin DAO, stworzonej 2 maja przez członka DAO, firmę ASEC. Propozycja ta sugeruje, że ApeCoin powinien pozostać w ekosystemie Ethereum, zamiast migrować do innego blockchaina o większej przepustowości transakcji i niższych opłatach. W propozycji czytamy:

Yuga Labs stwierdziło na Twitterze, że ich zdaniem ApeCoin musi przejść na swój własny łańcuch, aby się skalować. My, ApeCoin DAO, uważamy, że przynajmniej na razie ApeCoin powinien pozostać w ekosystemie Ethereum i nie migrować gdzie indziej do łańcucha warstwy 1 lub sidechaina niezabezpieczonego przez Ethereum.

kurs apecoin

Kilku wielorybów zmienia przebieg głosowania

Początkowo sprawa wydawała się być w pewnym stopniu rozstrzygnięta. Krótko po jej premierze 3 czerwca, 99,65% społeczności popierało bowiem propozycję. Po trzech dniach głosowanie jest jednak znacznie bardziej zrównoważone. W chwili obecnej około 48,22% posiadaczy APE głosowało przeciwko utrzymaniu ApeCoin w ekosystemie Ethereum. To wskazuje, przynajmniej pozornie, na zmianę nastrojów w tej kwestii. Jednak po bliższej analizie okazuje się, że 63% głosów przeciwko propozycji pochodzi od zaledwie trzech dużych holderów ApeCoin, z których każdy oddał 404 000, 153 000 i 151 000 głosów.

ApeCoin DAO głosuje nad propozycjami dotyczącymi zarządzania za pomocą swojego natywnego governance tokena APE. Każdy posiadany token liczy się jako jeden głos. Oznacza to, że osoby hodlujące duże ilości APE mają ogromny wpływ na proces zarządzania. To stwarza możliwość, że niewielka liczba osób zagłosuje wbrew większości społeczności.

Dane firmy Nansen wskazują jednak, że token APE jest raczej równomiernie rozłożony wśród posiadaczy. Według niej, żaden portfel nie posiada tak dużej części podaży. Tylko cztery portfele posiadają więcej niż 1%, z czego dwa należą do giełdy kryptowalut Binance. Warto jednak zauważyć, że równomierny podział tokenów pomiędzy portfele nie musi oznaczać równomiernego podziału wśród członków społeczności. Jeden podmiot może bowiem kontrolować wiele adresów, a tym samym sprawować faktyczną kontrolę na projektem.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
aip-44 ape apecoin głosowanie wieloryby

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.