za

Senator Andrew Bragg proponuje przełomową ustawę o usługach cyfrowych w Australii

European Halving Party 2024

Australijski senator zaproponował przełomową ustawę o usługach cyfrowych. Położy ona podwaliny pod ekosystem kryptowalut w Australii.

Andrew Bragg mówi o regulacji rynku kryptowalut

Senator Andrew Bragg otworzył konferencję Australia Blockchain Week. W czasie wydarzenia przedstawił swoją wizję regulacji rynku kryptowalut.

Proponowany pakiet legislacyjny – Ustawa o usługach cyfrowych (DSA) – to w praktyce reforma w zakresie licencjonowania rynku kryptowalut, zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO) i podatków. Senator Bragg powiedział w swoim przemówieniu na konferencji, że oczekuje, iż przepisy ustawy będą „chronić (krypto) konsumentów” przed oszustami.

Polityk przedstawił cztery główne filary DSA. Wyjaśnił, że byłaby ona “neutralna technologicznie”, miałaby szerokie i elastyczne zasady, byłaby regulowana przez odpowiedniego ministra, a nie biurokratyczną agencję. Jego zdaniem takie wytyczne pomogą Australii pokazać, że kraj ten jest gotowy do podjęcia większej roli w branży.

Kwestia DAO

Senator podkreślił też znaczenie opodatkowania DAO.

Według danych opublikowanych przez Parlament Australii, podatek od firm stanowi drugie co do wielkości źródło dochodów rządu po podatku dochodowym. Tyle że DAO nie są opodatkowane. Senator Bragg powiedział, że „zależność jego kraju od podatku od firm jest nie do utrzymania”, jeśli coraz więcej organizacji staje się DAO.

Szef rozwoju korporacyjnego w australijskiej giełdzie kryptowalut Swyftx – Michael Harris – opowiada się za wprowadzeniem przez rząd wyższych standardów dla krajowego rynku. Powiedział Cointelegraph, że giełdy kryptowalut w Australii nie mają się czego obawiać, ponieważ „większość australijskich giełd już bardzo poważnie traktuje swój obowiązek dbania o klientów”.

Andrew Bragg

– Postrzegamy to wszystko jako ważny krok naprzód. Australia ma jeden z największych wskaźników adopcji kryptowalut w rozwiniętym świecie. Przewodzenie w zakresie regulacji ma dla nas spory sens – dodał.

Jednym z głównych problemów na rynku kryptowalut w ostatnim czasie jest jego wykorzystanie przez osoby fizyczne i kraje do obchodzenia globalnych sankcji gospodarczych. Obecnie w Senacie USA toczy się debata na temat tego, czy rosyjski rząd jest w stanie utrzymać finansowanie operacji wojskowej na Ukrainie za pomocą kryptowalut.

Wszystko to zapowiada więc globalne regulacje rynku cyfrowych aktywów. To jednak dobra wiadomość, bowiem jasność przepisów może wzmocnić branże i sprawić, że inwestowanie w bitcoiny będzie bezpieczniejsze.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności