za
Naukowiec w nowoczesnym laboratorium.

Sztuczna inteligencja wynalazła antybiotyk na niebezpieczną superbakterię

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Czy AI może zrewolucjonizować medycynę? Okazuje się, że nie tylko może, ale już to robi. Dowodem jest informacja, która została przekazana na łamach czasopisma Nature Chemical Biology.

Sztuczna inteligencja przyczyniła się bowiem do odkrycia antybiotyku na szczególnie niebezpieczny rodzaj superbakterii, która dotychczas była antybiotykooporna. Medycyna przyszłości, która czerpać będzie ze sztucznej inteligencji, na pewno jeszcze nieraz nas zaskoczy.

Antybiotyk stworzony we współpracy z AI, czyli początek medycyny jutra

Według opublikowanych badań, naukowcy z McMaster University i Massachusetts Institute of Technology odkryli z pomocą AI antybiotyk na superbakterię. Sztuczna inteligencja przyczyniła się do wyselekcjonowania spośród tysięcy kombinacji eksperymentalnego antybiotyku o nazwie abaucyna. Warto dodać, że lek ten jest jeszcze w fazie testów i wymaga dalszej weryfikacji.

Niemniej jednak – przez wzgląd na coraz częstsze przypadki bakterii, które uodparniają się na współczesne antybiotyki – jest to medyczny kamień milowy. Skalę problemu doskonale ukazuje fakt, iż z powodu zakażeń antybiotykoopornymi bakteriami umiera rocznie ponad milion osób.

Naukowcy postanowili skupić się na gatunku bakterii, który sprawia wyjątkowo dużo problemów, czyli Acinetobacter baumannii. Bakteria ta powoduje zapalenie płuc oraz zakażenie ran. W przeciągu ostatnich dwóch dekad była szczególnie problematyczna wśród rannych amerykańskich żołnierzy na terenie Afganistanu czy Iraku. Bakteria ta stanowi także poważne zagrożenie w szpitalach i domach opieki, ponieważ potrafi przetrwać na powierzchniach i sprzęcie medycznym. Warto dodać, że WHO określiła ją jako bakterię o „krytycznym” zagrożeniu.

Naukowiec pracujący ze sztuczną inteligencją.

Sztuczna inteligencja w służbie współczesnej medycyny

Znalezienie antybiotyku, który byłby skuteczny na Acinetobacter baumannii było wyjątkowo trudnym zadaniem. Dlatego też naukowcy postanowili najpierw wyszkolić sztuczną inteligencję, aby jej praca była maksymalnie efektywna. Na początku potrzebne było „ręczne” przetestowanie działania tysięcy leków, których dokładna struktura chemiczna jest znana.

Uzyskane w ten sposób dane udostępniono AI, aby poznała właściwości chemiczne leków, które wykazywały się skutecznością w walce z bakterią. Następnie naukowcy przedstawili AI listę 6680 związków, których skuteczność nie była znana. Stworzenie krótkiej listy prawdopodobnie skutecznych substancji zajęło AI zaledwie 1.5 godziny.

Wśród 240 przebadanych związków znaleziono 9 potencjalnych antybiotyków. Spośród nich abaucyna wykazywała się największą skutecznością w testach. Substancja ta będzie mogła pojawić się na rynku, kiedy przejdzie badania kliniczne. Eksperci twierdzą, że pierwsze wyselekcjonowane przez sztuczną inteligencję antybiotyki będą dostępne około 2030 roku.

 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności