za
Android oczekujący na wprowadzenie AI Act.

AI Act w Unii Europejskiej zbliża się wielkimi krokami

Binance Launchpool

Parlament Europejski rozpoczął biurokratyczny sprint, którego finiszem ma być ustanowienie AI Act. Regulacje prawne mają objąć w ramy generatywną sztuczną inteligencję i uniemożliwić niekontrolowany rozwój tej technologii.

Prawodawcy dostrzegają, że generatywna sztuczna inteligencja jest w stanie tworzyć tak realistyczne fotografie, że często są one nie do odróżnienia od rzeczywistości. Vera Jourova, wiceszefowa Unii Europejskiej, apeluje do największych firm technologicznych (Facebook, Google, YouTube, TikTok, Twitter) o reakcję i oznaczanie treści generowanych przez AI.

Czas ucieka, AI nie czeka

Dążenie do szybkiego zdefiniowania ram prawnych dla AI jest obecnie jednym z najważniejszych zagadnień Komisji Europejskiej. Błyskawiczny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji sprawił, że nadal nie obowiązuje prawo ograniczające możliwości LLMów, takich jak ChatGPT.

Według Sama Altmana (CEO Open AI, czyli twórców ChatuGPT) tworzenie regulacji prawnych przed pojawieniem się w powszechnym użyciu narzędzi pokroju chat botów text-to-text lub text-to-image nie miało sensu. Altman twierdzi, że wytłumaczenie politykom i ustawodawcom możliwości AI byłyby czasochłonne. W międzyczasie technologia szłaby zaś naprzód w takim tempie, że regulacje nigdy by nie nadążały. Słowa te padły na spotkaniu członków firmy OpenAI na Uniwersytecie Warszawskim.

Warto dodać, że Altman wspomniał podczas wydarzenia także o kwestiach prawnych, nad którymi ma pracować cały zespół specjalistów z OpenAI. Firma chce współpracować z poszczególnymi twórcami, aby pomagali im szkolić generatywną sztuczną inteligencję, otrzymując w zamian konkretne wynagrodzenie.

Sztuczna inteligencja po wprowadzeniu AI Act

Nowe regulacje w drodze – czy będzie ban na ChatGPT i inne narzędzia AI?

Nowe przepisy proponowane przez Unię Europejską zakładają wymóg dokumentacji wszelkich objętych prawem autorskich treści, których twórcy AI używają do szkolenia swoich LLMów. Czy niepodporządkowanie się tym zasadom przez OpenAI lub Google doprowadzi do całkowitego bana na narzędzia AI? Czy może będzie tak, jak w przypadku Włoch i zakazu używania ChatuGPT? Na ten moment trudno powiedzieć.

AI Act będzie pierwszą na świecie ustawą regulującą prawnie sztuczną inteligencję. W teorii ma ona zostać uchwalona do końca 2023 roku. Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje także Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone. Niektórzy eksperci sugerują, że USA może potraktować AI Act jako swego rodzaju transatlantycki standard pod kątem regulacji prawnych AI. Na ten moment prace nadal trwają, zaś Sam Altman odwiedza kolejne kraje świata promując ChatGPT.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności