za
bitcoin adopcja

5 wyzwań dla masowej adopcji Bitcoina i innych kryptowalut

2018-10-27
Wiadomości
European Halving Party 2024

Minęło dziesięć lat odkąd Satoshi Nakamoto opublikował whitepaper Bitcoina i udostępnił światu pierwszą kryptowalutę. Jego wizja zdecentralizowanego elektronicznego systemu gotówki peer-to-peer była przełomowa, ponieważ zakładała diametralne zmiany w sposobie zarządzania pieniędzmi. 10 lat później, globalny rynek kryptowalut jest wyceniany na 200 mld dolarów, a w obiegu jest kilka tysięcy różnych tokenów.

 

Minęło dziesięć lat odkąd Satoshi Nakamoto opublikował whitepaper Bitcoina i udostępnił światu pierwszą kryptowalutę. Jego wizja zdecentralizowanego elektronicznego systemu gotówki peer-to-peer była przełomowa, ponieważ zakładała diametralne zmiany w sposobie zarządzania pieniędzmi. 10 lat później, globalny rynek kryptowalut jest wyceniany na 200 mld dolarów, a w obiegu jest kilka tysięcy różnych tokenów.

 

Mimo ogromnego sukcesu, wizja Nakamoto nie została jeszcze w pełni zrealizowana. Chociaż “krypto” i powiązane terminy weszły już do potocznego języka, a świadomość w tym temacie wciąż rośnie, to realne wykorzystanie wciąż ogranicza się do niewielkiej części społeczeństwa. Według analiz Bloomberga, 1000 użytkowników posiada około 40% wszystkich bitcoinów znajdujących się obecnie w obiegu. Aby Bitcoin i inne kryptowaluty wejdą do mainstreamu, przyjdzie nam zmierzyć się z kilkoma wyzwaniami.

 

Regulacje

 

Chociaż regulacje często są traktowane są negatywnie w społeczności użytkowników kryptowalut, jeśli zostaną wdrożone prawidłowo, przyniosą korzystne zmiany dla wszystkich. Kryptowaluty istnieją przez stosunkowo krótki okres czasu, w związku z czym wiele rządów wciąż zastanawia się nad najlepszym sposobem ich uregulowania. Do niedawna każdy mógł stworzyć nową kryptowalutę i zebrać znaczny kapitał, nie ponosząc żadnych konsekwencji, jeśli nie zrealizuje swoich planów. Zmniejszyło to ogólne zaufanie do rynku, ponieważ dobre projekty z użyteczną technologią stały się trudne do odróżnienia od scamów. Brak regulacji ogranicza także wejście wielu inwestorów instytucjonalnych na rynek, którzy mogą zasilić rynek dużym kapitałem i przywrócić kurs na właściwe tory.

 

Zmienność

 

Dzienna zmiana cen na poziomie 10-20% nie jest niczym niezwykłym wśród większości kryptowalut. Są one wyjątkowo niestabilne w porównaniu do walut fiat; w porównaniu. Dla porównania funt brytyjski stracił 4% swojej wartości w stosunku do dolara, podczas niesławnej Czarnej Środy. Znalezienie sposobu na złagodzenie tej niestabilności może być dla wielu dużych inwestorów i instytucji potwierdzeniem, że Bitcoin i kryptowaluty są pełnoprawnymi walutami. Oczywiście dla doświadczonych traderów zmienność kursu jest zjawiskiem pozytywnym, ponieważ potrafią wykorzystać ten czynnik dla własnych korzyści.

Użyteczność i łatwość obsługi

 

Podczas gdy Bitcoin i inne kryptowaluty są przedmiotem zainteresowania day-trader’ów, w przypadku zwykłych konsumentów sytuacja wygląda inaczej. Wynika to z jednej strony z wahań cen, jednak bardziej istotnym czynnikiem jest niewielka ilość firm, które są skłonne zaakceptować je jako formę płatności. Aktualnie do dyspozycji mamy ograniczoną liczbę punktów akceptujących kryptowaluty, więc zastosowanie ich jako środka płatniczego jest utrudniony. Co więcej, sam proces ich zakupu i sprzedaży dotychczas był dość skomplikowany, co również do niedawna stanowiło barierę dla wielu osób. W tym aspekcie możemy jednak zauważyć poprawę, dzięki pojawianiu się usług takich jak np. polski Bitcan.

 

Bezpieczeństwo

 

Na początku przestępczość w obszarze kryptowalut praktycznie nie istniała, jednak wraz z rozwojem rynku, obszar ten zainteresował cyberprzestępców. Na początku roku przestępcy ukradli kryptowaluty o wartości 530 milionów dolarów z giełdy Coincheck. Według danych firmy CipherTrace, w ciągu trzech kwartałów 2018 roku, łącznie skradziono cyfrowe środki o wartości ok. 927 mln USD. W przypadku tradycyjnych systemów finansowych, gdy dokonywana jest płatność, pośrednicy zapewniają, że transakcja zostanie przeprowadzona, a jeśli coś pójdzie nie tak, są oni odpowiedzialni za odzyskanie środków. Kiedy mówimy o kryptowalutach, to na użytkowniku spoczywają wszelkie kwestie bezpieczeństwa. Jeśli klucz prywatny zostanie skradziony lub zgubiony, możemy pożegnać się z naszymi kryptowalutami.

 

Edukacja

 

Badania wykazały, że 38% populacji Wielkiej Brytanii nie rozumie czym są kryptowaluty. Panuje powszechne, błędne przekonanie, że jest to narzędzie do prania brudnych pieniędzy. Powoduje to nieufność wobec tej nowej formy pieniądza. Podczas gdy osoby zaangażowane w ten obszar, rozumieją rewolucyjne możliwości kryptowalut, opinia publiczna nadal wymaga edukacji, aby poznać potencjalne korzyści. Aktualny sposób wymiany pieniędzy na towary powstał wieki temu, a kryptowaluty wymagają od ludzi myślenia o transakcjach w całkowicie nowy sposób. Oczywiście, w tym obszarze również możemy zauważyć znaczący rozwój. W misję edukacji na temat kryptowalut angażują się tak prestiżowe uczelnie jak np. Stanford, czy warszawska Akademia Leona Koźmińskiego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 924,96 USD-4,57%
Ethereum logo
EthereumETH
2971,15 USD-1,48%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
559,63 USD-3,27%
Solana logo
SolanaSOL
133,53 USD5,25%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,00%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD2,76%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2969,28 USD-1,46%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD-3,11%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,88 USD-5,49%