za

3 wydarzenia w tym tygodniu, które mogą mieć znaczący wpływ na sytuację kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ten tydzień zapowiada się na jeden z najbardziej obfitujących w wydarzenia na rynku kryptowalut od jakiegoś czasu. Zmienność kursów poszczególnych monet prawdopodobnie znacznie wzrośnie. To dobry czas, by odpuścić sobie tradowanie i obserwować sytuację z boku.

Przyjrzyjmy się więc trzem głównym wydarzeniom, które odbędą się w ciągu najbliższych siedmiu dni.

Nadchodzące wydarzenia

The Merge

W tym tygodniu ma miejsce The Merge –  przejście Ethereum do mechanizmu zarządzania nazywanego Proof-of-Stake. Wydarzenie będzie oznaczać koniec ery Proof-of-Work sieci Eth, a także wprowadzi znaczącą zmianę w jej tokenomice.

Jedną z rzeczy, na które poważnie wpłynie ta zmiana, jest emisja ETH. Obecne nagrody za wydobycie wynoszą około 13 000 ETH dziennie. Po przejściu na PoS, nagrody za staking wyniosą jedynie 1600 ETH dziennie. Już samo to zmniejsza emisję o około 90%. Przy średniej cenie gazu wynoszącej co najmniej 16 gwei, codziennie spalane jest co najmniej 1600 ETH, co skutecznie sprowadza inflację ETH do zera.

The Merge nazywane jest potrójnym halvingiem, co wyraźnie odnosi się do halvingu Bitcoina. Warto jednak zauważyć, że wiele osób spodziewa się, że będzie to wydarzenie typu „buy the rumour, sell the news”, które w krótkim okresie  czasu może mieć potencjalnie negatywny wpływ na cenę ETH. Niezależnie od ostatecznego kierunku kursu, jedno jest wysoce prawdopodobne – zmienność wzrośnie. W chwili pisania tego tekstu przewiduje się, że The Merge nastąpi 15 września.

Wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI)

Indeks cen towarów i usług konsumenckich w Stanach Zjednoczonych jest miarą, której najczęściej używa się do określenia inflacji w tym kraju, choć nie uwzględnia wszystkich produktów. Ogłoszenie CPI ma widoczny wpływ na rynek i zwykle jest przyczyną zwiększonej zmienności.

Jak dotąd, ilekroć pojawiały się liczby CPI, znacząco wpływały na rynek kryptowalut. W sierpniu, kiedy Amerykańskie Biuro Statystyki opublikowało lipcowe dane, kurs Bitcoina wzrósł o około 1000 USD.

Warto w tym momencie dodać, że wysoka inflacja jest również przyczyną podwyżek stóp procentowych, a amerykańska Rezerwa Federalna również opublikuje swój komunikat w dalszej części miesiąca.

Termin roszczenia dla wierzycieli Mt. Gox

Sprawa Mt. Gox to jeden z najbardziej znanych i wpływowych procesów sądowych w całej historii kryptowalut. Pod koniec sierpnia powiernik Mt. GoxNobuaki Kobayashi – opublikował zaktualizowane informacje dotyczące planu rehabilitacji, który muszą wziąć pod uwagę wierzyciele zlikwidowanej giełdy kryptowalut. Mają oni czas do 15 września, aby złożyć swoje roszczenia dotyczące środków, które utracili, gdy giełda upadła w 2014 roku.

Teoretycznie wydarzenie nie powinno mieć istotnego wpływu na rynek. Wokół sprawy narosło jednak tak wiele plotek i spekulacji, że nie byłoby zaskoczeniem, gdyby spowodowało turbulencje.

Myśl końcowa

Najbliższe kilka dni zapowiada się naprawdę ekscytująco. Oczywiście będziemy dla Was relacjonować przebieg i konsekwencje każdego istotnego wydarzenia w tym tygodniu, zarówno na stronie, jak i na mediach społecznościowych – Facebooku i Twitterze.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności