bitcoin.pl logo
BTC+0.20%
Bitcoin
$62,511236 441 zł
Bitcoin
2023-12-07
2 min czytania

2,6 miliarda dolarów straty dla shortujących na fali wzrostu Bitcoina

Mateusz Czarny redaktor Bitcoin.pl
Mateusz CzarnyRedaktor Bitcoin.pl
Shortujący stracili 2,6 miliarda dolarów przez wzrosty Bitcoina.
Futures03.25-PL_Images_728x90_04_v1b
Ostatnimi czasy shortujący na wzrastającym rynku kryptowalut nie mają łatwego życia. Według wstępnych obliczeń stracili oni zawrotną kwotę 2,6 miliarda dolarów od rozpoczęcia bull-runu na Bitcoinie. Zdaniem ekspertów będzie już tylko gorzej.

Rynek rośnie, ale ludzie shortują. Dlaczego?

Fenomen shortowania wzrastającego rynku wynika niewątpliwie z ludzkiej psychologii. Wielu uczestnikom giełdy wydaje się, że są w stanie przewidzieć przyszłe ruchy wybranych aktywów. Najczęściej ma to jednak opłakane skutki. Nowy raport firmy S3 Partners, zajmującej się danymi finansowanymi, donosi że silne wzrosty na czołowej kryptowalucie Bitcoin spowodowały w ostatnim czasie straty wśród shortujących oscylujące około 2,6 miliarda dolarów. Wszystko to w niecałe trzy miesiące.
Niedźwiedzi sentyment przegrywa w starciu ze wzrostami BTC.

Gigantyczne straty nie tylko na rynku kryptowalut. Akcje zaskoczyły inwestorów

2,6 miliardowe straty wśród shortujących, jak się okazuje, nie wynikają wyłącznie z fiaska pozycji zajętych na rynku kryptowalut. Bitcoin ma w tym swój znaczący udział, ale to przede wszystkim akcje spółek powiązanych z sektorem cyfrowych aktywów, takich jak Coinbase czy MicroStrategy, przyniosły największe zaskoczenia. Ich gwałtowne wzrosty w ślad za największą wirtualną walutą spowodowały lawinę likwidacji wśród pesymistycznie nastawionych do rynku spekulantów. Od początku tego roku, łączna strata shortujących - jeśli chodzi o sektor kryptowalut - przekroczyła już 6 miliardów $USD.
Jak donosi raport S3 Partners, tylko we wtorek, w przeciągu zaledwie 24 godzin, shortujący stracili na rynku krypto ponad 387 milionów dolarów. Dużą część niedawnej dynamiki Bitcoina należy oczywiście przypisać rosnącemu optymizmowi, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wkrótce zatwierdzi długo wyczekiwany spot Bitcoin ETF, czyli produkt finansowy, który umożliwi tradycyjnym instytucjom uzyskanie ekspozycji na BTC, bez faktycznego posiadania jakiejkolwiek kryptowaluty, a więc bez zanurzania się w świat Web3. Jak szacują wspomniani analitycy, takie rozwiązanie mogłoby wnieść na rynek kryptowalut nawet dodatkowy bilion dolarów.

O autorze

Mateusz Czarny redaktor Bitcoin.pl
Mateusz Czarny

Miłośnik kryptowalut i trader z ponad 5-letnim doświadczeniem w branży blockchain. Z wykształcenia jestem politologiem. Jako dziennikarz specjalizuję się w analizach rynku oraz najnowszych trendach Web3. Historia i ekonomia to moje pasje, które pochłaniają znaczną część wolnego czasu. W moich publikacjach staram się tłumaczyć zawiłe kwestie w sposób przystępny dla różnych grup inwestorów. Regularnie analizuję ruchy cenowe, regulacje i innowacje w przestrzeni zdecentralizowanych finansów. Wśród moich zainteresowań jest też biohacking. W wolnym czasie lubię pograć amatorsko w siatkówkę. Moje prywatne przemyślenia znajdziesz na https://x.com/MateuszCzarnyX

Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj nas w
Google News
Obserwuj

Newsletter Bitcoin.pl

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Polityka Prywatności