za
Shortujący stracili 2,6 miliarda dolarów przez wzrosty Bitcoina.

2,6 miliarda dolarów straty dla shortujących na fali wzrostu Bitcoina

2023-12-07
BitcoinFinanse
Konferencja Kryptoraport

Ostatnimi czasy shortujący na wzrastającym rynku kryptowalut nie mają łatwego życia. Według wstępnych obliczeń stracili oni zawrotną kwotę 2,6 miliarda dolarów od rozpoczęcia bull-runu na Bitcoinie. Zdaniem ekspertów będzie już tylko gorzej.

Rynek rośnie, ale ludzie shortują. Dlaczego?

Fenomen shortowania wzrastającego rynku wynika niewątpliwie z ludzkiej psychologii. Wielu uczestnikom giełdy wydaje się, że są w stanie przewidzieć przyszłe ruchy wybranych aktywów. Najczęściej ma to jednak opłakane skutki. Nowy raport firmy S3 Partners, zajmującej się danymi finansowanymi, donosi że silne wzrosty na czołowej kryptowalucie Bitcoin spowodowały w ostatnim czasie straty wśród shortujących oscylujące około 2,6 miliarda dolarów. Wszystko to w niecałe trzy miesiące.

Od września bowiem cena BTC gwałtowanie wzrosła, o ponad 75%, wynosząc aktualnie prawie 44 000 dolarów. W ślad za królem cyfrowych aktywów poszły rzecz jasna pozostałe tokeny – wyraźnie zaskakując inwestorów zajmujących pozycje krótkie. Firma S3 Partners przewiduje, że wraz z napływem nowych inwestorów na rynek i zwodniczą psychologią ludzką, statystyki te niebawem będą wyglądać jeszcze bardziej tragicznie.

Niedźwiedzi sentyment przegrywa w starciu ze wzrostami BTC.

Gigantyczne straty nie tylko na rynku kryptowalut. Akcje zaskoczyły inwestorów

2,6 miliardowe straty wśród shortujących, jak się okazuje, nie wynikają wyłącznie z fiaska pozycji zajętych na rynku kryptowalut. Bitcoin ma w tym swój znaczący udział, ale to przede wszystkim akcje spółek powiązanych z sektorem cyfrowych aktywów, takich jak Coinbase czy MicroStrategy, przyniosły największe zaskoczenia. Ich gwałtowne wzrosty w ślad za największą wirtualną walutą spowodowały lawinę likwidacji wśród pesymistycznie nastawionych do rynku spekulantów. Od początku tego roku, łączna strata shortujących – jeśli chodzi o sektor kryptowalut – przekroczyła już 6 miliardów $USD.

Jak donosi raport S3 Partners, tylko we wtorek, w przeciągu zaledwie 24 godzin, shortujący stracili na rynku krypto ponad 387 milionów dolarów. Dużą część niedawnej dynamiki Bitcoina należy oczywiście przypisać rosnącemu optymizmowi, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wkrótce zatwierdzi długo wyczekiwany spot Bitcoin ETF, czyli produkt finansowy, który umożliwi tradycyjnym instytucjom uzyskanie ekspozycji na BTC, bez faktycznego posiadania jakiejkolwiek kryptowaluty, a więc bez zanurzania się w świat Web3. Jak szacują wspomniani analitycy, takie rozwiązanie mogłoby wnieść na rynek kryptowalut nawet dodatkowy bilion dolarów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Miłośnik kryptowalut i Trader. Dziennikarz z pasji, na służbie od blisko 4 lat. Historia, ekonomia i biohacking to moje pasje.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności