za
Odzyskano część środków pochodzących z jednego z największych skoków w historii kryptowalut

Odzyskano część środków pochodzących z jednego z największych skoków w historii kryptowalut

Nexo Earn Aplikacja

W czerwcu poprzedniego roku dokonano jednego z największych skoków w historii kryptowalut. Chodzi o sprawę Harmony, gdy hakerom udało się ukraść ethery (ETH) o wartości 100 milionów dolarów. Teraz giełdy Binance oraz Huobi wspólnymi siłami odzyskały część skradzionych aktywów. Jak doszło do przejęcia kryptowalut?

Binance łączy siły z Huobi

Zespołom specjalistów ds. bezpieczeństwa na giełdach – Binance i Huobi – udało się wspólnymi siłami przechwycić i zamrozić 121 bitcoinów (BTC). Aktywa te pochodziły ze skoku na Harmony. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj. Wyśledzenie skradzionych aktywów nie należało do najłatwiejszych, bowiem hakerzy po ucieczce z łupem wykorzystali Tornado Cash, mikser kryptowalut, w którym zaciemnili pochodzenie cyfrowych monet.

Teraz dyrektor generalny Binance – Changpeng Zhao – ogłosił za pośrednictwem Twittera, że cyberprzestępcy próbowali ”wyprać” kryptowaluty używając do tego giełdy Huobi. Po tym, jak zespołowi programistów Binance udało się namierzyć ślad hakerów, od razu skontaktowali się z konkurencyjną platformą i pomogli jej w zamrożeniu oraz przejęciu środków, które zostały zdeponowane przez przestępców.
https://twitter.com/cz_binance/status/1614887319177428992?s=20

Jak przekazał Zhao, giełdom udało się odzyskać łącznie 121 BTC, których wartość w chwili pisania tego artykułu szacuje się na około 2,5 miliona dolarów.

Warto jednak wspomnieć, że zanim doszło do wspólnego działania Binance i Huobi, to ZachXBT – kryptowalutowy detektyw śledzący transakcję on-chain – wykrył, że hakerzy stojący za exploitem przenosili w weekend 41 tys. etherów ( ETH ) o wartości ok. 64 mln dolarów.

Kryptodetektyw napisał, że hakerzy skonsolidowali i zdeponowali cyfrowe aktywa na trzech różnych giełdach. Nie podał jednak informacji, o jakie dokładnie platformy chodziło.

Atak na Harmony

W dniu 24 czerwca 2022 r. deweloperzy Harmony odnotowali wystąpienie exploita, w wyniku którego wyprowadzono z blockchaina 100 milionów dolarów w kryptowalutach. Napastnicy użyli w tym celu Horison Bridge, czyli mostu łączącego blockchain Harmony z Ethereum i Binance Chain, by uciec z łupem.

Niecały tydzień późnień, poinformowano że domniemanymi sprawcami zajścia było Lazarus Group, słynna północnokoreańska ekipa hakerów, która wcześniej dokonała napaści na Ronin Network. Firma analizująca blockchainy – Elliptic  – zwróciła uwagę, że ​​sposób włamania był bardzo zbliżony do tych, których dokonała wspomniana grupa.

Zakłada się, że hakerzy użyli danych logowania pracowników w celu złamania systemu bezpieczeństwa Harmony.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności