za

1 sierpnia – Bitcoinowa rewolucja lub ewolucja

Binance Launchpool

Problem wielkości bloku ciągnie się od ponad 2 lat. Brak konsensusu między górnikami a deweloperami skłonił samą społeczność do rewolucji zwanej UASF planowanej na 1 sierpnia tego roku.

Problem wielkości bloku ciągnie się od ponad 2 lat. Brak konsensusu między górnikami a deweloperami skłonił samą społeczność do rewolucji zwanej UASF planowanej na 1 sierpnia tego roku.

W skrócie:

Deweloperzy Bitcoin Core usilnie próbują wprowadzić SegWit poprzez soft fork, zwiększający rozmiar bloku o około 70%. Ich planu nie podziela duża część górników w tym szczególnie Bitmain. Górnicy nie chcą samego SegWit i żądają zwiększenia wielkości bloku przez Hard Fork i przy okazji również  wprowadzenia SegWit. Bitmain zaś, najchętniej całkiem pozbyłby się SegWit. Podejrzewa się, że powodem jest fakt, że ich koparki korzystają z AsicBoost (większa wydajność kopania około 20%). SegWit sprawiłby, że wydajność ich koparek spadłaby o 20%, co jest Bitmainowi nie na rękę.

Na sam SegWit nie ma więc szans, gdyż za tym rozwiązaniem są górnicy mający jedynie 45% mocy sieci z 95 wymaganych.

UASF  

Jest jednak sposób, aby odebrać władzę górnikom i przeforsować aktywacje SegWit w drodze rewolucji nazwanej UASF – User Activated Soft Fork. Jest to  sotf fork aktywowany przez użytkowników, który wymusza na kopalniach sygnalizowania poparcia dla SW – bloki które nie będą oznaczone jako „SW READY” będą odrzucane przez węzły UASF a węzły przekazujące takie bloki, będą banowane. Planowana aktywacja to właśnie 1 sierpnia. UASF jest wyrazem nieufności społeczności do górników i planem awaryjnym.

UAHF

Do tej pory wszystko wygląda bezpiecznie, jednak Bitmain zapowiedział, że nie podda się bez walki i w razie aktywacji UASF wprowadzi w życie UAHF – kod ten pozwala na przywrócenie łańcucha bloków NIE popierającego BIP148. Czyli kopalnie które nie spełniły warunku sygnalizowania bloków jako SW „odzyskałyby” swoje bloki, a dokładniej węzły z kodem UAHF podążałyby za „swoimi” blokami niezależnie od tego, czy ostatecznie łańcuch UASF będzie dłuższy od UAHF czy nie.

Węzły UAHF będą robiły rzecz  odwrotną do UASF– czyli NIE akceptowały łańcucha bloków UASF i to niezależnie od jego długości, jednocześnie zwiększając maksymalną wielkość bloku i powodując powstanie planowanego hardforka.

Oznacza to, rozwidlenie bitcoinowego łańcucha bloków na 2 części co już takie bezpieczne jak soft fork nie jest. Co ciekawe, Bitmain zamierza już kopać swój łańcuch na 3 dni przed UASF i przed dopuszczeniem do niego innych górników. przez 3 dnii, 100% wykopanych bloków (około 450) w nowym łańcuchu będzie należeć do Bitmaina, co daje około 5625 BTC2. Nawet po dopuszczeniu innych górników. Bitmain będzie miał prawdpodobnie większość mocy w nowym łańcuchu.  W zasadzie Bitcoin2 będzie prywatną walutą Bitmaina bez większego poparcia bitcoinowej infrastruktury jak i społeczności. Poparcie dla UAHF („emergent consesnus”) sygnalizuje jednak około 44% mocy sieci, więc jest spore. Sam Bitmain ma około 20-25%.

SegWit2x

SegWit2x czyli propozycja zakładająca wprowadzenie SegWit soft forkiem oraz niedługo po tym zwiększenie  rozmiaru bloku do 2MB. Co ważne, jest to rozwiązanie popierane przez 87% mocy sieci i dużą część firm z branży. SegWit2x popierany jest nawet przez Bitmaina. Aby zapobiec kolizji z UASF czyli BIP148, do kodu Core zostanie dodany BIP91. BIP91 działa podobnie jak UASF, ale tylko wtedy, gdy poparcie mocy będzie wynosiło >80% co jest już spełnione. SegWit2x jest więc łagodną ewolucją nie powodującą większych turbulencji w sieci.

poparcie

Coin.dance: Poparcie mocy sieci dla poszczególnych rozwiązań

Słowniczek:

BIP141- oryginalny SegWit

BIP148 – UASF – user activated soft fork – wymuszenie wdrożenia SegWit przez odrzucanie bloków niezgodnych z SW oraz banowanie (odłączanie) węzłów przekazujących takie bloki

BIP 91 – SegWit2x – analogicznie jak UASF przy założeniu min mocy poparica >80%

 

Możliwe Scenariusze:

1. Sukces SegWit2 – najbardziej prawdopodobny

W ciągu ostatnich 24 godzin poparcie kopalń dla SegWit2x stanowi około 87% sieci. Jeśli moc ta utrzyma się przez 2 dni od 21 lipca, BIP91 przejdzie w fazę „lock-in”. W ciągu następnych 2 dni i kilku godzin nastąpi aktywacja. Gdy BIP91 zostanie aktywowany, bloki nie wspierające SegWit zostaną odrzucone, więc samo wprowadzenie SegWit nie powinno być problemem, mimo potrzebnej mocy na poziomie 95% (aktywacja planowana na początek września). Problemem pozostaje, aby wszystko zgrać w czasie i zdążyć przed 1 sierpnia czyli aktywacją BIP148. Prawdopodobieństwo scenariusza z powodzeniem można określić na >80%.

Jedynym zagrożeniem niepowodzenia SegWit2x to sabotaż którejś większej kopalni lub poważny błąd w kodzie, który swoją drogą jest pisany na „szybko”, aby zdążyć przed UASF.

Jeśli SegWit2x się powiedzie, UASF nie będzie już potrzebny i nie ma ryzyka podziału sieci.

2. SegWit2x nie wypala

Biorąc pod uwagę moc sieci popierającą SegWit2x jest to bardzo mało prawdopodobny scenariusz.

  2a. Bitcoin i Mini Bitcoin

W chwili obecnej mamy 6740 nodów z czego tylko 452 jest zgodnych z UASF. Co prawda gotowość do UASF sygnalizuje około 1100 nodów, lecz nie są to nody zgodne a tylko sygnalizujące zgodność przez flagę. To tak jakby Fiat126p miał napis Ferrari….

Jeżeli BIP91 nie zostanie aktywowany, włączenie UASF pokaże nam, jakie jest faktycznie poparcie mocy dla tego rozwiązania, które może okazać się niewystarczające, aby „przejąć” znaczącą moc kopalni i wdrożyć SW.  Jeżeli do 15. sierpnia łańcuch UASF (którego potencjalnej mocy nie znamy) nie przekroczy 15% całej mocy sieci, to planowana jest zmiana PoW na zgodny z CPU/GPU, aby umożliwić utrzymanie 10-minutowego czasu bloku. Nowy „Mini Bitcoin” dostanie więc nowy algorytm i będzie można go kopać tak jak kiedyś na kartach graficznych i procesorach. Jak można się domyślić, nowy Bitcoin będzie tym czym jest ETC dla ETH, choć być może z czasem będzie zdobywał coraz większą popularność, chociażby ze względu na liczne domowe kopalnie GPU, kopiące teraz Etherem i inne alty.

  2b. Dwa Bitcoiny – czarny scenariusz

Większy problem pojawi się wtedy, gdy UASF będzie cieszył się dużą popularnością i poparciem. W przypadku nie załączenia się BIP91, mamy ponad 42% górników którzy obecnie deklarują poparcie dla UAHF, powstaną więc dwa łańcuchy o zbliżonej mocy. Oznacza to  dwie zupełnie niekompatybilne wersje Bitcoina – z jednej strony „zwykły” Core w którym w końcu wejdzie SegWit (bo węzły/kopalnie które nie popierają SW będą w drugim łańcuchu) oraz łańcuch UAHF z większymi blokami oraz możliwościami jakie daje BIP143 ale bez SegWit.

 

Kolejną niedogodnością, będzie dłuższy (do czasu zmian trudności) czas potwierdzania transakcji wydłużony o tyle procent o ile spadnie moc sieci, która przejdzie do innego łańcucha. W obu sieciach można więc spodziewać się przynajmniej na początku 2x wydłużenia potwierdzania transakcji. Szansa na spełnienie się tego scenariusza jest najnmniejsza, a konsekwencje, głównie ekonomiczne, załugują już na osobny artykuł.

Co możemy więc zrobić jako użytkownicy?

Jeżeli mamy monety w swoim portfelu to nic nie musimy robić, możemy spokojnie czekać na rozwój sytuacji. W przypadku powstania forka będziemy mieli monety „ważne” w obu łańcuchach.

Jeżeli jednak trzymamy monety na giełdzie lub w innym serwisie, musimy się liczyć z tym, że w przypadku forka może się okazać, że nasze monety będą dostępne tylko w jednym z łańcuchów – wspieranym przez daną giełdę/serwis.

Dla całkowitego  bezpieczeństwa dobrze będzie też powstrzymać się od dokonywania przelewów, aż do ustabilizowania sytuacji. Szczególnie w przypadku, gdy przyjmujemy bitcoiny jako zapłatę.

Warto też przeczytać komunikat deweloperów Bitcoin Core.

Pamiętaj!

Jeśli dojdzie już do podziału Bitcoina na 2 łańcuchy, będziesz miał 2 razy więcej Bitcoinów z tym, że z 2 różnych sieci. Przykładowo jeśli teraz masz 1 BTC, to będziesz miał 1 BTC1 i 1 BTC2. Nie wykonuj jednak przelewu, aż nie zapoznasz się z instrukcją jak zrobić to w bezpieczny sposób, tak aby  zachować BTC w dwóch sieciach naraz.

Podsumowanie

Ostatnie dni co widać również w kursie upływają pod znakiem niepewności i obaw przed rozwidleniem łańcucha na 2 części co jest równoznaczne z powstaniem 2 różnych Bitcoinów. Obawa jest szczególnie duża u osób, które nie rozumieją o co chodzi. Szansa na rozwidlenie łańcucha w tej chwili jest niewielka, wszystko wskazuje na to, że SegWit2x wejdzie w życie a poparcie dla tego rozwiązanie jest większe niż wymagane, również wśród bitcoinowych firm.

Nawet gdy dojdzie do rozwidlenia, również nie ma czym się specjalnie martwić. Twoje monety w portfelu są bezpieczne, zachowaj tylko chwilową ostrożność przy przelewach, aż do ustabilizowania sytuacji. Będziesz miał też tyle samo Bitcoinów z jednego łańcucha co z drugiego a ich sumaryczna wartość powinna być podobna co jednego Bitcoina przed rozwidleniem, a może nawet większa. Warto tu prześledzić losy ETH i ETC, gdzie użytkownicy wyszli na rozwidleniu na plus o ile przetrwali  panikę i zachowali spokój tuż po rozwidleniu nie pozbywając się od razu ETC.

Bądźmy też wyrozumiali dla giełd i serwisów bitocinowych, gdyż w okolicach 1 sierpnia mogą wstrzymać wpłaty i wypłaty dla naszego bezpieczeństwa do czasu ustabilizowania sytuacji.

Pamiętaj też, że udane przeprowadzenie SegWit2x będzie wydarzeniem bardzo  pozytywnym i rozwiąże (tymczasowo, na kilkadziesiąt miesięcy) problem wielkości bloku, który hamuje rozwój Bitcoina. Niewątpliwie powinno odbić się to mocno w kursie. Pomyśl więc o tym, gdy przyjdzie Ci do głowy sprzedawać bitcoiny w ewentualnej panice po „zaniżonym” kursie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

W Bitcoin.pl zajmuję się szeroko pojętą korektą tekstów. Pilnuję, żeby przecinki zawsze znajdowały się na swoim miejscu, grafiki urozmaicały doświadczenie, a sam tekst był inkluzywny, przejrzysty i przyjemny w odbiorze. Prywatnie jestem dumną kocią mamą, miłośniczką tatuaży i zapaloną pasjonatką dubowych sesji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności