za
jerome powell inflacja, Czy czeka nas powtórka z 2008 r. i krach na rynku nieruchomości? Temat pojawia się w amerykańskich mediach. Fox Business ostrzega m.in. przed masowymi niewypłacalnościami na tym rynku. Może to jednak oznaczać dobre wieści dla fanów bitcoina. Krach na rynku nieruchomości I tak np. Howard Lutnick ostrzega, że bardzo realna jest niewypłacalność w wysokości 700 mld USD. Z kolei Larry McDonald, ekspert rynkowy i założyciel "The Bear Trap Report", dodał, że do 2027 r. zapadalność zadłużenia z tytułu nieruchomości komercyjnych wyniesie 2,2 bln USD. Problemem właścicieli nieruchomości są nadal dość wysokie stopy proc. w USA. Nie chodzi jednak tylko o to. Jeżeli na rynku mieszkaniowym zobaczymy spadki cen za metr kwadratowy, inwestorzy (posiadacze nieruchomości komercyjnych) mogą zostać zmuszeni do wniesienia większego kapitału do swoich nieruchomości. Jakby tego było mało, wynajem lokali użytkowych nie jest na wysokim poziomie. Don Peebles, dyrektor generalny Peebles Corporation, wskazał np. na to, że w Waszyngtonie, i to w szczytowych dniach, zajętych było ok. 25% biur. To mało biorąc pod uwagę, że to stolica USA. Puste lokale można znaleźć też w nowojorskim Empire State Building. Zdaniem eksperta to nie tylko efekt szukania oszczędności, ale pewnych zmian kulturowych: [Pandemia] COVID-19 zmienił sposób, w jaki ludzie pracują. I on wskazał jednak na nadal wysokie stopy procentowe. Fed będzie musiał zmniejszyć stopy proc. To prowadzi nas do wniosku, że rosnące obawy dot. krachu na rynku nieruchomości i potencjalna powtórka z 2008 r. mogą sprawić, że Fed będzie musiał szybko obniżyć stopy procentowe. Zdaniem Peeblesa "niższe stopy procentowe uratują niektóre budynki, niektórych właścicieli, ale nie większość". Capital Economics dodali jeszcze więcej do pieca: Spodziewamy się, że oznaki niepokoju nasilą się już w tym roku, gdy przedłużenia kredytów dobiegną końca. Wielu kredytobiorców będzie zmuszonych do wniesienia nowego kapitału, zwrotu aktywów kredytodawcom lub sprzedaży na słabym rynku. Aktywa zwrócone kredytodawcom również w końcu trafią na rynek, przyczyniając się do większej przejrzystości cen i większych spadków wycen. Władze Rezerwy Federalnej mają zebrać się zaś już za 5 dni. Jak wynika z FedWatchTool, raczej nie obniżą stóp proc., pozostawiając je w obecnym przedziale. Obniżek o 25 pb oczekuje tylko 2,6% uczestników rynku. Tyle że może być to jedno z ostatnich zebrań Jerome Powella ze współpracownikami, po którym stopy zostaną niektnięte. Rynek kryptowalut czeka na obniżki stóp proc., bowiem niższe oprocentowanie lokat uwolni kapitał, który dziś jest zamrożony i nie wpływa na bitcoinowy parkiet. Obniżki stóp osłabią też dolara, co przełoży się na skok ceny złota. Możliwe, że jesteśmy bardzo blisko realizacji tego scenariusza.

Fed ma twardy orzech do zgryzienia, ale inwestorzy bitcoina znów liczą zyski

Inwestorzy nie mogą liczyć na nudę. Gdy wiele wskazywało na to, że Fed nie podniesie w czerwcu stóp proc. na scenę weszli oni – urzędnicy Departamentu Pracy. Oczywiście cali na biało.

Amerykańscy pracownicy w opałach

Wczoraj poznaliśmy nowe dane dot. rynku pracy w USA. Co się okazało? Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w kwietniu wzrosła. To jednak ostatnia dobra wiadomość. Problem w tym, że tylko o 175 tys. Analitycy oczekiwali skoku o aż 238 tys. Miesiąc wcześniej odnotowano 315 tys. nowych etatów.

Im głębiej wejdziemy w raport, tym gorzej. Stopa bezrobocia w USA wyniosła 3,9%. Tu też miało być lepiej, bowiem oczekiwano 3,8%. Miesiąc wcześniej było to 3,8%. Ludzi bez pracy przybyło. Z kolei tzw. szersza miara bezrobocia, która lepiej odzwierciedla sytuację na rynku, wyniosła 7,4%. W marcu było to 7,3%.

Liczba nowych miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym skoczyła tylko o 167 tys.. W marcu o 243 tys.. Tu też spodziewano się lepszego wyniku.

jerome powell inflacja

Co zrobi Fed?

W odpowiedzi na te dane kurs bitcoina wzrósł w skali doby o 6%. Dziś 1 BTC kosztuje nieco ponad 63 000 USD. Oznacza to, że cena znajduje się na takim samym poziomie co 7 dni temu. Ether też znów przebił 3000 USD. Inwestorzy, którzy kupili ETH tydzień temu, są już “na zero”, zaś ci, którzy kupili kryptowalutę wczoraj, zarobili nieco ponad 4%.

Dlaczego jednak kryptowaluty drożeją w odpowiedzi na potencjalny kryzys w USA? Chodzi o stopy procentowe. Fed może musieć jednak szybciej zacząć je obniżać. Powodem jest wyraźne schłodzenie gospodarki.

Właściwie urzędnikom z Rezerwy Federalnej należy współczuć. Z jednej strony inflacja znów rośnie, ale z drugiej rynek generuje mniej nowych etatów, niż powinien. Co więc zrobią władze monetarne? Wszystko będzie zależało od tego, co uznają za ważniejsze. Czy walkę z rosnącymi cenami, czy gospodarkę jako całość.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
67 336,53 USD1,61%
Ethereum logo
EthereumETH
3138,41 USD3,51%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
580,54 USD0,46%
Solana logo
SolanaSOL
175,18 USD4,65%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,04%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3136,38 USD3,53%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD0,73%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,53 USD-1,93%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,16 USD2,76%