za

Wywiad z zespołem giełdy kryptowalut Zonda

Z uwagi na pytania na temat giełdy Zonda, które napływają od czytelników, przeprowadziliśmy wywiad z zespołem firmy. Zapytaliśmy m.in. o aktualną sytuację na rynku kryptowalut, ale również o funkcjonowanie platformy i plany jej rozwoju. Zapraszamy do lektury.

Czy ostatnie wzrosty BTC powyżej 24 000 USD to zwiastun końca niedźwiedziego rynku, czy jest to raczej łagodne odreagowanie po trudnym końcu 2022 roku?

Na podstawie wzorców popytu i podaży z poprzednich cykli, obecna trajektoria sugeruje, że zbliżamy się do końca bear marketu. Nie możemy w pełni wykluczyć dalszych spadków, ale jest mało prawdopodobne, by były one znaczące. Chyba, że wystąpi niespodziewane wydarzenie typu “czarny łabędź”. Powiedziałbym jednak, że nie należy zbytnio ekscytować się ogromnymi zyskami w najbliższej przyszłości. Na prawdziwy rynek byka przyjdzie nam poczekać do kolejnego halvingu BTC w 2024 roku. Do tego czasu możemy spodziewać się długiego okresu konsolidacji.

Jakie są największe wyzwania, przed którymi stoją obecnie giełdy kryptowalut? W jakim stopniu odczuły one konsekwencje upadku FTX?

Upadek FTX przyniósł negatywne nastawienie na całym rynku kryptowalut, a dotknęło to również giełdy. Największym wyzwaniem, przed którym teraz stoimy, jest budowanie zaufania użytkowników i współpraca z regulatorami w celu stworzenia bezpiecznego, ale również produktywnego środowiska handlu aktywami cyfrowymi.

W jaki sposób Zonda dba o bezpieczeństwo środków użytkowników?

Korzystamy z cold wallet’ów, aby zabezpieczyć środki klientów, a także wdrożyliśmy dodatkowe środki bezpieczeństwa, takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Przestrzegamy również użytkowników na temat potencjalnych oszustw i edukujemy na temat prywatności konta. Ponadto przestrzegamy rygorystycznych wymagań dotyczących KYC i AML i przeprowadzamy regularne audyty, aby zapewnić przejrzystość depozytów.

Jakie jest Wasze podejście do obsługi klienta i zapytań od użytkowników? Jak obecnie najlepiej skontaktować się z zespołem?

Mamy dostępnych na żywo asystentów ds. obsługi klienta, którzy są do dyspozycji od 8:00 do 22:00 (CET) od poniedziałku do piątku, aby odpowiadać na wszelkie pytania za pośrednictwem naszego dedykowanego adresu e-mail lub formularza kontaktowego. W przypadku wsparcia poza godzinami pracy nasz chatbot oparty na AI dołoży wszelkich starań, aby rozwiązać problemy i prowadzić klientów do najodpowiedniejszego artykułu w centrum pomocy.

Niestety, na rynku kryptowalut wciąż działa wiele nieuczciwych osób. Często zmagacie się oszustami? Jak sobie z nimi radzicie?

Tak, niestety rynek kryptowalut nie jest obcy oszustom. W Zondzie wprowadziliśmy najnowsze technologie do śledzenia nieuczciwych zachowań i identyfikowania podejrzanych kont. W razie potrzeby współpracujemy z organami ścigania, aby zapobiec oszustwom.

Jak wygląda proces dodawania nowych tokenów na waszej platformie? Jakie czynniki bierzecie pod uwagę przy wyborze projektów, które pojawiają się na Zondzie?

Mamy formularz służący aplikowaniu o dodanie tokena, którego kandydaci mogą użyć do przedstawienia szczegółowych informacji o swoim projekcie. Starannie oceniamy wszystkie aspekty projektu, od użyteczności technologicznej i potencjału rynkowego po zespół firmy i źródła finansowania. Uważamy, że jest to krytycznie ważne dla bezpieczeństwa użytkowników i stabilności giełdy, aby wykonywać szczegółowe due diligence w zakresie potencjalnych listingów.

Czy użytkownicy giełdy Zonda mogą spodziewać się ciekawych listingów w nadchodzących miesiącach?

Nieustannie przeglądamy aplikacje i zawsze szukamy najbardziej korzystnych ofert dla naszych klientów. Chociaż jeszcze nie możemy ujawnić konkretnych szczegółów, możemy zapewnić, że w 2023 roku dodamy na Zondę kilka interesujących projektów.

W jaki sposób projekt ustawy MiCA (projekt rozporządzenia w sprawie rynków kryptoaktywów) wpłynie na działalność Zondy i cały rynek, jeśli zostanie przegłosowany?

Jako firma działająca pod ścisłym nadzorem regulacyjnym estońskiej FIU (Financial Intelligence Unit), już wprowadziliśmy większość środków zawartych w projekcie ustawy MiCA. W tej sytuacji będzie miało to niewielki wpływ na nas. Jeśli chodzi o całą branżę kryptowalut, bez wątpienia ustawa pomoże chronić konsumentów, ale niestety jednym z efektów ubocznych będą utrudnienia dla mniejszych startupów.

Czas na trochę spekulacji. Czy kurs bitcoina przekroczy ATH w tym roku?

Na podstawie dotychczasowych ruchów i aktualnych warunków rynkowych, ostrożną odpowiedzią byłoby stwierdzenie, że to mało prawdopodobne, by Bitcoin osiągnął nowe ATH w 2023 roku. Ale oczywiście, ze względu na wahania w globalnej gospodarce i dużą liczbę czynników zewnętrznych, nikt nie wie tego na pewno. Byłoby to miłe ukojenie po długotrwałym bear markecie!

Czy ETH ma szansę przebić BTC pod względem kapitalizacji?

Jako sieć, która uzyskała status prekursora w zakresie rozwoju aplikacji bazujących na smart kontraktach, Ethereum na pewno stworzyło dla siebie solidne podstawy. Dla porównania, krytycy Bitcoina wskazują na brak użyteczności i ograniczenia transakcyjne największej kryptowaluty. Jednak prawdziwe pytanie, czy BTC straci swoją dominację zależy od konkurentów Ethereum, tj. Avalanche (AVAX) lub Solana (SOL). Jeśli programiści aplikacji zaczną opuszczać sieć, Ethereum nie będzie miało szans, aby przejąć pierwsze miejsce Bitcoina.

Kto jest Twoim zdaniem największym rywalem technologicznym dla Ethereum?

Technologicznie, Ethereum ma wielu rywali, oferujących jakąś formę korzyści – od skalowalności Solany po interoperacyjność projektu Cosmos, ale jak na razie, jeszcze nie widzieliśmy żadnej sieci, która stanowiłaby poważne wyzwanie dla ETH.

Od czasu aktualizacji The Merge, konkurenci Ethereum nie mogą już twierdzić, że są lepsi, patrząc tylko na szybkość i skalowalność. Trudniejszym stało się więc, by stawić poważne wyzwanie liderowi w rozwoju aplikacji kryptograficznych. Technologia stojąca za Ethereum pozostaje solidna, a zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne zespoły codziennie pracują nad jej ulepszaniem. A prawdziwa siła projektu tkwi w ogromnej społeczności, która mu ufa.

Czy hype na NFT to już przeszłość, o której możemy zapomnieć, czy jest to dopiero początek rozwoju tego rynku?

Hype na pewno osiągnął punkt kulminacyjny w 2022 roku. Zabawne obrazki małp były interesujące tylko przez jakiś czas, a nawet najbardziej zaangażowani fani mogą teraz zastanawiać się nad ich prawdziwą wartością. Jednak nie uważam, że ten rynek pokazał maksimum swoich możliwości. W następnej hossie spodziewamy się, że NFT powrócą w innej formie, która będzie bardziej wykorzystywać ich unikalną użyteczność.

Jaka jest najlepsza rada, którą możesz dać użytkownikom Zondy?

Poświęć jak najwięcej czasu na zbadanie wszystkiego, co możliwe, zanim w cokolwiek zainwestujesz. Od historii projektu i jego założycieli po podstawy, tokenomikę i przypadki użycia – czas poświęcony na edukację jest najlepszą inwestycją, jaką możesz zrobić!

W jaki sposób Zonda zaskoczy swoich użytkowników w 2023 roku? Jakie nowości przygotowujecie?

Za dużo, by je wymienić – ale jeśli byśmy o nich powiedzieli, nie byłyby one już niespodziankami, prawda?

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności