Kryptowaluty

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska stworzą własną kryptowalutę

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska ogłosiły porozumienie o współpracy w sprawie utworzenia wspólnej kryptowaluty. Informację podała agencja prasowa tego […]

Data publikacji: 21 stycznia 2019

bitbay

Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska ogłosiły porozumienie o współpracy w sprawie utworzenia wspólnej kryptowaluty. Informację podała agencja prasowa tego pierwszego kraju.

Zgodnie z opublikowanym dokumentem, powołany Komitet Wykonawczy Saudyjsko-Emirackiej Rady Koordynacyjnej odbył specjalnie zorganizowane spotkanie w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich w Abu Zabi.

Narada

W sumie 16 członków zespołu z obu państw miało przedyskutować wspólne inicjatywy. Sojusz krajów ma na celu realizacje aż siedmiu inicjatyw strategicznych. Chodzi m.in. o szkolenia w zakresie lotnictwa cywilnego, edukację młodzieży z zakresu finansów oraz rozwój transgranicznej waluty cyfrowej. Zgodnie z notką prasową agencji, kryptowaluta „w fazie eksperymentalnej będzie ściśle ukierunkowana na banki”, zaś idea jej powstania jest związana z chęcią „lepszego zrozumienia wpływu technologii blockchain” oraz „ułatwienia płatności transgranicznych”. Projekt będzie również badał wpływ centralnej e-waluty na politykę finansową państwa. Arabska kryptowaluta ma także przygotować kraj przed szerszym wykorzystaniem sieci bloków. Chodzi zwłaszcza o tworzenie standardów dla nowej technologii i analizowanie kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem.

Już w zeszłym roku media informowały o tym, że bank centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich współpracuje z Saudyjskim Urzędem Monetarnym w celu emisji e-waluty, która miałaby być wykorzystywana w transakcjach pomiędzy dwoma krajami.

Inne kraje

Co istotne, ZEA i Arabia Saudyjska dołączą tym samym do państw, które chcą posiadać własne cyfrowe waluty. Swój token ma już Wenezuela, ale jej Petro trudno określić mianem udanego eksperymentu. Jego emisję miały zabezpieczać bogactwa naturalne kraju, choć podobno zasoby ropy naftowej, które są w posiadaniu rządu, nie są wcale wystarczające, by realizować ten cel. W praktyce e-moneta jest więc prawdopodobnie tylko elektronicznym odpowiednikiem pieniądza papierowego, który może być stale dodrukowywany.

Także Iran pracuje nad swoją kryptowalutą, by obejść dzięki niej sankcję gospodarcze ze strony USA. W projekt zaangażowani są podobno rosyjscy eksperci. Jednocześnie także władze Kremla co pewien czas wracają do tematu KryptoRubla. Nie wiadomo jednak, czy ten pomysł zostanie w ogóle kiedykolwiek zrealizowany.

Do tworzenia narodowych cyfrowych walut zachęcała zaś parę miesięcy temu publicznie Christine Lagarde, dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion