za
monero xmr

Zespół Monero wykrył błąd, który mógł wpływać na prywatność transakcji

2021-07-28
Kryptowaluty

Twórcy tokena prywatności Monero (XMR) znaleźli błąd, który łamie prywatność transakcji. Oficjalne konto Monero na Twitterze ostrzegło użytkowników o “dość istotnym błędzie” w systemie Decoy. Błąd został początkowo zauwazony przez programistę Justina Bermana. Odkrył on, że jeśli użytkownik wyda swoje tokeny XMR po 20 minutach od ich otrzymania (dwa bloki), prawdopodobne jest, że jego transakcja zostanie zidentyfikowana jako prawdziwa, łamiąc tym samym prywatność.

Dziś, jeśli użytkownik wydaje wyjście bezpośrednio w bloku, który odblokowuje, a wyjście zostało pierwotnie utworzone w bloku, który ma mniej niż 100 wyjść w sumie w nim, ich prawdziwe wyjście byłoby wyraźnie identyfikowalne w pierścieniu

– powiedział Berman.

Pomimo tego, że Monero starało się uspokoić swoją społeczność, ogłoszenie miało na nich spory wpływ. Większość użytkowników wątku na Twitterze martwiła się o swoją prywatność i bycie narażonym na ataki.

Jednak deweloperzy powiedzieli, że użytkownicy nie powinni się martwić, ponieważ błąd ten nie ujawnia wysłanej kwoty ani adresu, a fundusze nie są zagrożone kradzieżą. Wpływa on jedynie na środki wysłane w ciągu 20 minut od ich otrzymania, czyli w czasie dwóch bloków.

Poczekaj godzinę, aby wysłać XMR

Deweloperzy Monero powiedzieli, że pracują nad naprawieniem błędu w przyszłej aktualizacji oprogramowania portfela, i że nie będzie do tego wymagany hard fork. Użytkownicy powinni poczekać co najmniej godzinę przed wysłaniem swoich monet.

Berman powiedział również, że Monero ma obecnie roczną średnią około 63 wyjść na blok. Oznacza to, że użytkownicy zostali narażeni na utratę prywatności, tylko jeśli wysłali swoje monety natychmiast po ich otrzymaniu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.