za
stopinski-wywiad1

Wywiad z Wojciechem Stopińskim – twórcą projektu Cryptosteel

2015-03-21
Wywiady
Binance Launchpool

Wojciech Stopiński jest absolwentem Gdańskiej ASP, przedsiębiorcą i designerem. Prowadzi rodzinny zakład metaloplastyczny istniejący od 1974 roku. Profesjonalnie zajmuje się także fotografią. Tematem kryptowalut zainteresował się w 2012 r. W tym roku oficjalnie wystartował jego projekt Cryptosteel, dzięki któremu możemy w bezpieczny sposób zapisać klucz prywatny na praktycznie niezniszczalnym nośniku.

 

 

 

Wojciech Stopiński jest absolwentem Gdańskiej ASP, przedsiębiorcą i designerem. Prowadzi rodzinny zakład metaloplastyczny istniejący od 1974 roku. Profesjonalnie zajmuje się także fotografią. Tematem kryptowalut zainteresował się w 2012 r. W tym roku oficjalnie wystartował jego projekt Cryptosteel, dzięki któremu możemy w bezpieczny sposób zapisać klucz prywatny na praktycznie niezniszczalnym nośniku.

 

Skąd pomysł na Cryptosteel?

 

Ponieważ zajmuję się metalem, wykonanie stalowego portfela – tylko dla siebie, było łatwym zadaniem. Pomyślałem, że mógłbym zaproponować produkt, który spełnia założenia niezniszczalności, ale nie wymaga użycia narzędzi do jego sporządzenia.  Tak narodziła się idea Cryptosteel – czyli połączenie renesansowej prasy drukarskiej i nieśmiertelnika. Razem z całym zespołem opracowaliśmy niezniszczalny artefakt, który spełnia wszystkie wymogi standardów dotyczące tworzenia kluczy prywatnych dla kryptowalut. Największym wyzwaniem okazało się takie dopracowanie szczegółów, aby każdy, bez najmniejszego wysiłku, mógł w przeciągu kilku minut zabezpieczyć swoje hasła, czy klucze prywatne – własnoręcznie, bez użycia narzędzi, ani pomocy osób trzecich. 

 

Czy nie sądzisz, że dla bezpieczeństwa naszych coinów wystarczy jednak kilka egzemplarzy papierowego walleta?

 

Cryptosteel można użyć na wiele sposobów. Myślę, że dobrym przykładem jest możliwość zapisania w nim hasła Bip38, które służy do deszyfracji kluczy prywatnych. Cryptosteel to spokój – losując z przysłowiowego kapelusza zestaw przypadkowych kafelków, działając absolutnie offline, nie opierając się na żadnym algorytmie – generujemy prawdziwie losową kombinację znaków. Nic zaś nie stoi na przeszkodzie aby posiadać kilka kopii portfeli papierowych – a jeden metalowy, niezniszczalny, ognioodporny, nierdzewny. 

 

Na ile kluczy wystarczy jeden zestaw ?

 

Klient poza kasetą, w której można trwale zamknąć ponad 64 znaki, otrzyma 3 tablice z dużymi i małymi literami oraz cyframi – pozwoli to na ułożenie niezniszczalnej informacji maksymalnie do około 290 bitów. 

Czy nie ma obaw, że zabraknie znaków jeśli akurat nasz klucz będzie zawierał wiele powtarzających się? 

 

Według naszych obliczeń znaków powinno wystarczyć. Zawsze można wygenerować klucz, który posiada inny zestaw znaków. Dodatkowo będzie można dokupić oddzielnie tablice ze znakami. 

Czy nie ma ryzyka, że znaki wylecą i w ten sposób zniszczy się klucz?

 

Zamknięcie portfela, dodatkowo zabezpieczone gwintem i śrubą – to gwarantuje, że zestaw znaków nie ulegnie pomieszaniu. Zapisana sentencja przetrwa każde naturalne zagrożenie. Pożar, powódź, wyładowanie elektro-magnetyczne czy kraksę samochodową. 

 

cryptosteelfire

 

 

Gdzie będzie można kupić Wasz produkt?

 

Po udanej akcji foundraisingowej, portfel będzie dostępny wysyłkowo jak i w miejscach związanych z BTC, nie tylko w Polsce.  

 

Jaki jest koszt Cryptosteel?

 

Cena Cryptosteel będzie bardzo atrakcyjna. Będzie dużo tańsza niż zlecenie usługi wygrawerowania klucza prywatnego u grawera. Pieniądze z pierwszej przedsprzedaży zamierzamy zainwestować w uruchomienie linii produkcyjnej. Im więcej uda się nam zebrać środków, tym mniejsze będą koszty produkcji. W pierwszym etapie chcemy uzbierać środki na oprzyrządowanie maszyn, liczymy na to, że jeśli produkt się przyjmie zaczniemy na tym zarabiać. Całość projektu będzie udostępniona w formie Open hardware- dla tego każdy będzie mógł zrobić własna wersje Cryptosteel. Pełna dokumentacja będzie dostępna na licencji Creative Commons 4.0 – całkowicie bez żadnych ograniczeń.”

 

Czy Cryptosteel może służyć również do zapisywania haseł portfeli innych kryptowalut?

 

Oczywiście! W specyfikacji Cryptosteel nie istnieje żadna specjalna składnia, konkretny algorytm, czy ograniczenia. Możesz zapisać w nim dowolną sentencję składającą się z 64 znaków. Mogą być to klucze prywatne, hasła, czy współrzędne GPS, ale również można zachować swoje Haiku. 

 

Jak Twoim zdaniem będzie rozwijał się rynek BTC pod kątem zabezpieczeń?

 

Myślę, że powoli możemy nazwać to co dzieje się na polu zabezpieczeń już konkretnym rynkiem. Już nie tylko mamy do czynienia ze specjalistami czy doradcami do spraw zabezpieczeń, ale powstają firmy, przedsiębiorstwa czy nawet holdingi specjalizujące się w tym temacie. Codziennie dowiadujemy się o nowych pomysłach związanych z  zabezpieczaniem kryptowalut.  Już nie tylko można znaleźć ofertę firm które przechowają klucze prywatne w sejfach, ale słyszy się o projektach, które wysyłają satelity w tych celach.  Jestem przekonany, iż kapitalizacja rynkowa kryptowalut ma decydujące znaczenie w tym temacie. Im cena bitcoina i innych walut będzie wyższa, tym więcej ludzi będzie szukać nowych sposobów na zabezpieczenie się przed utratą swojej własności. Nawet największe firmy, spółki i przedsięwzięcia mogą upaść – zwłaszcza jeśli patrzymy w perspektywie dekad. Nośniki danych, nawet jeśli będą nieuszkodzone – być może będą niemożliwe do odczytania za 20-30 lat przez nowe urządzenia. Oczami wyobraźni widzę sceny z „Bladerunnera”, gdzie dzisiejsi early-adpterzy, przeszukują chińską dzielnicę w poszukiwaniu dziupli hakera, który posiada czytnik USB… “Przepraszam dobry człowieku, mam tu kilka dyskietek z Bitcoinami – zechciałbyś mi je odczytać i przelać na podany nowy adres?”. Niestety, żadne rozwiązanie nie jest dane raz i na zawsze. Polecam podejmowanie decyzji na spokojnie i z rozsądkiem. Oraz różnicowanie tych rozwiązań – najlepiej na dwa, trzy sposoby. 

 

Czy uważasz, że przyszłość należy do rozwiązań fizycznych jak Cryptosteel?

 

Cryptosteel jest funkcjonalnym gadżetem – fizyczną reprezentacją kryptowaluty- czegoś wirtualnego – w postaci fizycznej. Popularność CaucasiusCoins i innych fizycznych portfeli dostępnych od firm trzecich – świadczy o tym, że ludzie potrzebują mieć coś fizycznego.  Coś co można komuś podarować, coś co można komuś pokazać i zacząć rozmowę o kryptowalutach.  Cryptosteel ma też wartość edukacyjną – na jego podstawie można zademonstrować istotę klucza prywatnego, jego znaczenie, złożoność i bezpieczeństwo.  Dzieciaki mają spory ubaw bawiąc się w składanie swojego pierwszego klucza prywatnego w Cryptosteel. Myślę że ten aspekt jest naprawdę istotny. 

 

 {youtube}v=MWtdJiRp_VE{/youtube}

 

Jacek Walewski

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności