za

Wskaźnik Przyszłej Inflacji: pandemia blokuje inflację

Często piszemy na naszym portalu o rosnącej inflacji. Nowe dane pokazują jednak coś zgoła innego. Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z wyprzedzeniem zmiany cen towarów i usług, pozostał w październiku na stałym poziomie – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Ponoć lęk przed pandemią uniemożliwia podnoszenie cen.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji

Wskaźnik Przyszłej InflacjiJak wskazało dziś wspomniane już Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, od lipca br. wskaźnik sugerował, że inflacja będzie rosła. Tyle że teraz sytuacja się zmieniła. Jest bowiem “bardzo niepewna, a to nie sprzyja podnoszeniu cen” – dodano.

“O ile jeszcze przed miesiącem obawy o przyspieszony wzrost inflacji nasilały się, o tyle w ostatnich badaniach uległy one znacznej redukcji”

– czytamy w komunikacie.

Dalej wyjaśniono, że aż o blisko 8 punktów proc. zmalał odsetek konsumentów, którzy spodziewają się w najbliższych miesiącach wzrostu cen. O niemal taki sam procent zwiększyła się grupa osób spodziewających się zaś wolniejszego skoku inflacji.

Z drugiej strony nikt z ankietowanych nie liczy na spadek cen w najbliższej przyszłości. To pierwszy tego typu odczyt od listopada 2013 r.

“Obserwowane w ostatnim czasie obniżenie oczekiwań inflacyjnych wyrażane przez konsumentów ma więc charakter względny. Porównywane bowiem jest z sytuacją z początku pandemii, kiedy to zdecydowana większość, bo ponad 80 proc. badanych konsumentów spodziewało się znacznego nasilenia inflacji”

– dodano.

Co na to przedsiębiorcy?

Z kolei opinie przedsiębiorców na temat skoku czy spadku cen na oferowane przez nich produkty i usługi nie zmieniły się istotnie w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca.

“Niepewność i obawa przed koniecznością okresowego ograniczania działalności gospodarczej nie sprzyjają podnoszeniu cen”

– napisali eksperci.

Ok. 46 proc. przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych wskazało niepewność co do sytuacji rynkowej jako “najistotniejszą barierę prowadzenia działalności gospodarczej”. Ok. 40 proc. przedsiębiorstw podało “niedostateczny popyt”. Ponoć to powoduje, że firmy nie zaczynają teraz podnosić cen.

“Wskaźnik cen producentów PPI przybiera od początku pandemii wartości negatywne, co oznacza stabilizację inflacji producentów z niewielką tendencją do jej spadku”

– wskazali analitycy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności