za
Konto Vitalika Buterina zhakowane.

Włam na konto Vitalika Buterina. Scam na prawie 700 tysięcy USD

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Konto Vitalika Buterina na X (dawny Twitter) zhakowane. Co więcej, haker użył go do scamu na prawie 700 tysięcy USD. Wszystko wydarzyło się w weekend, zaś sam twórca Ethereum nie odniósł się jeszcze do tej sytuacji.

W kryptowalutowej społeczności zawrzało i pojawia się coraz więcej krytycznych głosów wobec Buterina. Niektórzy twierdzą wręcz, że powinien on wziąć odpowiedzialność za zaistniałą sytuację oraz pokryć straty osób poszkodowanych.

Konto Vitalika Buterina na X zhakowane i wykorzystane do przeprowadzenia scamu

Vitalik Buterin, czyli twórca sieci Ethereum i drugiej kryptowaluty na rynku (ETH) obserwowany jest na X przez 4,9 mln osób. Jego wpisy śledzi cała kryptowalutowa społeczność. Buterin bardzo często dzieli się tam swoimi przemyśleniami na temat zarówno Ethereum, jak i całego rynku kryptowalut.

Vitalik Buterin w rozpaczy.

Z tego też powodu konto twórcy ETH cieszy się niezwykle dużym zainteresowaniem i zaufaniem do informacji podawanych przez Buterina. Weekend 9-10 września 2023 z pewnością zostanie zapamiętany zarówno przez samego Buterina, jak i jego followersów. O incydencie na platformie X, jako pierwszy poinformował Dmitrij Buterin, czyli ojciec Vitalika. Zaznaczył, że konto jego syna na X zhakowano. Hakerzy przejęli profil twórcy Ethereum i udostępnili złośliwy link do rzekomo darmowego tokena NFT. Niewymienialny token miał być uczczeniem „przybycia Proto-Dankshardingu na Ethereum.

Kliknięcie w złośliwy link inicjowało komunikat z prośbą o podłączenie swojego cyfrowego portfela. Zaakceptowanie prośby dawało hakerowi nieograniczony dostęp do cyfrowych aktywów zgromadzonych na koncie ofiary.

Czy konto twórcy ETH chroniono w niewystarczający sposób?

Według pierwszych wyliczeń np. blockchainowego detektywa ZachXBT, scam na koncie Buterina doprowadził do kradzieży aktywów na około 700 tysięcy USD.  Na ten moment nie wiadomo, w jaki sposób Vitalik Buterin mógł stracić dostęp do swojego konta i dlaczego hakerowi udało się je przejąć.

Kryptowalutowa społeczność jest podzielona, co do odpowiedzialności za całe zajście. Pojawiają się głosy sugerujące, że twórca ETH powinien zapłacić oscamowanym użytkownikom, ponieważ nie zabezpieczył on konta w odpowiedni sposób. W obronie Buterina stanął wspomniany wyżej ZachXBT, który wskazał, że wysokiej klasy programiści są często ofiarami ataków najzdolniejszych hakerów na świecie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności