za
ETH obchodzi już 8 urodziny

Ethereum obchodzi swoje 8 urodziny

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Wczoraj, 30 lipca, minęło dokładnie 8 lat od momentu, w którym Ethereum Foundation ogłosiło start pierwszej wersji Ethereum, czyli Ethereum 1.0. Od tamtego czasu ETH stał się drugą co do wielkości kryptowalutą na rynku.

Dziś kapitalizacja ETH wynosi 225 mld USD i ma aż 17,8 miliona bloków cyfrowych aktywów. Ósmą rocznicę startu Ethereum świętuje cały świat kryptowalut. Użytkownicy na łamach Twittera (a raczej X) wrzucają tweety odnośnie ich początków z ETH. Tweeta na ten temat dodał także CEO Binance, Changpeng Zhao, publikując zdjęcie z Vitalikiem Buterinem zrobione w maju 2015.

8 lat wzrostu – Ethereum to druga, największa kryptowaluta na rynku

Mało kto spodziewał się, że projekt Ethereum Vitalika Buterina stanie się drugą najpopularniejszą kryptowalutą na rynku. Pomysł stworzenia następcy Bitcoina wpadł do głowy Vitalika Buterina w 2013 roku, kiedy ten miał zaledwie 19 lat. Pod koniec tego samego roku Vitalik opublikował białą księgę, która zawierała podstawowy zapis idei sieci Ethereum. Już w styczniu 2014, sieć Ethereum została zaprezentowana na The North American Bitcoin Conference w Miami.

Pomysł młodego Vitalika zainteresował wielu deweloperów, takich jak Gavin Wood, który opublikował później „żółtą księgę”, w której zawarte były techniczne implementacje dla Ethereum 2. Wraz z końcem 2014 roku projekt Ethereum przeprowadził pierwszą rundę crowdfundingową, zbierając tym samym ponad 18 mln USD. Fundusze udało się zebrać dzięki sprzedaży natywnego tokena, czyli ETH. Faza Frontier, czyli wdrażanie podstawowej bazy technicznej zaczęła się 30 lipca 2015 roku i to właśnie ta data uważana jest za „urodziny” Ethereum.

ETH

Rewolucja w świecie kryptowalut, czyli przejście ETH z PoW na PoS

Merge Ethereum zapowiadany był już w 2016 roku, czyli zaledwie rok po starcie ETH. Finalnie udało się to dopiero we wrześniu 2022, kiedy to ETH przeszedł z algorytmu Proof-of-Work na energooszczędny Proof-of-Stake.

Tym samym kopanie Ethereum na kartach graficznych po prostu odeszło do lamusa.  Przejście na PoS rozpoczęło się 6 września, w trakcie wdrożenia oprogramowania Bellatrix. Operacje tą sfinalizowano 15 września po wydobyciu tzw. bloku Terminal Total Difficulty (TTD) .

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności