za
grube ryby btc

Wieloryby nadal akumulują BTC, nawet po halvingu

2020-06-14
Wiadomości
1,5% dla maluszka

Najnowsze dane wskazują, że liczba wielorybów (posiadających ponad 1000 BTC) wzrosła w ubiegłym roku o prawie 9%. Co ciekawe, nawet po zakończeniu trzeciego halvingu, wieloryby nadal kumulują bitcoiny. Jest to sprzeczne z ich historycznymi działaniami.

Wieloryby znowu akumulują BTC

Dane udostępnione przez firmę zajmującą się monitorowaniem rynku – Glassnode, pokazują ilość wielorybów posiadających powyżej 1000 BTC w ciągu ostatniego roku.

Liczba portfeli BTC zawierających ponad 1000 BTC utrzymywała się rok temu na poziomie około 1 725, a pod koniec lipca 2019 r. spadła poniżej 1 675. Niemal bezpośrednio po tym dołku, poziom akumulacji wielorybów zaczął wzrastać.

Jak widać na powyższym wykresie, masowy wzrost ilości wielorybich portfeli w sierpniu 2019 roku, zbiegł się w czasie ze wzrostem ceny Bitcoina, z poniżej 10 tys. dolarów do prawie 12 tys. dolarów.

Zachowanie wielorybów stało się stosunkowo stabilne w kolejnych miesiącach, zanim w połowie lutego 2020 r. ponownie rozpoczęły akumulacje BTC. Od tego czasu, walenie stale gromadzą bitcoiny i co ciekawe nie odstraszyło ich nawet załamanie cen, które miało miejsce w połowie marca .

Jaka jest różnica między rokiem 2020 a 2016?

Wieloryby przejawiały już wcześniej podobne zachowania. W 2016 roku liczba portfeli, na których znajdowało się więcej niż 1000 BTC, wzrosła w ciągu kilku miesięcy o 18%. Był to największy taki przyrost w historii bitcoina.

Od tamtego momentu minęły cztery lata, a liczba wielorybów znów zaczęła gwałtownie rosnąć.

W lipcu 2016 roku miał miejsce drugi w historii halving, a w maju 2020 roku – trzeci. Historycznie wydarzenie to było katalizatorem dla ceny BTC, tak więc można przypuszczać, że rosnąca liczba wielorybów była spowodowana oczekiwanym wzrostem kursu.

Istnieje jednak zauważalna różnica pomiędzy ich zachowaniem teraz i cztery lata temu. Wkrótce po halvingu w 2016 r. wieloryby zaczęły sprzedawać swoje aktywa. Dane z Glassnode pokazują teraz zupełnie odwrotną sytuację. Liczba grubych portfeli wciąż rośnie, mimo że halving miał miejsce już ponad miesiąc temu.

Warto zauważyć, że po halvingu w 2016 roku, tzw. etap “kapitulacji” nastąpił kilkanaście miesięcy później – kiedy bitcoin osiągnął szczytową cenę na poziomie 20 000 dolarów. Możliwe, że wieloryby nie sprzedają swoich BTC teraz, ponieważ cena nie osiągnęła jeszcze odpowiedniego poziomu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności