Analiza on-chain. 40% posiadaczy BTC pod kreską, a wieloryby „dystrybuują” kryptowalutę

10 000 największych wielorybów posiada aż 27% podaży bitcoina

Bitcoin
bitbay zonda

Według najnowszych badań, zaledwie 1% hodlerów bitcoina kontroluje więcej monet niż większość zamożnych gospodarstw domowych w Stanach Zjednoczonych. To jednak nie wszystko. Najbardziej szokujący jest fakt, że zaledwie 0,01% hodlerów posiada aż 27% obecnej podaży pierwotnej kryptowaluty.

Ekosystem Bitcoina jest wciąż bardzo skoncentowany

Badanie przeprowadzone przez National Bureau of Economic Research (NBER) ujawniło, że 10 000 największych adresów BTC przechowuje aż 5 milionów monet, wartych obecnie około 235 mld US. Jest to mniej więcej tyle samo, ile wynosi kapitalizacja rynkowa Pepsi, 48. największej firmy na świecie.

Według NBER, obecnie 114 milionów osób na całym świecie posiada BTC. Ten niewielki procent hodlerów kontroluje więc aż 27% z 19 milionów monet znajdujących się w obiegu na ten moment. Nie sprecyzowano jednak, czy adresy te należą do giełd lub powierników. Według Bitinfocharts, same zimne portfele Binance posiadają łącznie 433 490 BTC o wartości około 20 mld USD.

Gospodarstwa domowe w USA

Liczby te odzwierciedlają obecny stan rozbieżności majątkowych w Stanach Zjednoczonych. Według Rezerwy Federalnej, 1% gospodarstw domowych w USA dysponuje aż jedną trzecią całego bogactwa.

Badanie zostało przeprowadzone przez profesorów finansowych- Antoinette Schoar z MIT Sloan School of Management i Igora Makarova z London School of Economics. Jak podaje WSJ, badacze zmapowali i przeanalizowali każdą transakcję w historii bitcoina.

Według raportu, taka centralizacja niesie za sobą dwie poważne konsekwencje. Po pierwsze, cała sieć jest bardziej podatna na ryzyko systemowe. Po drugie, bogactwo koncentruje się w bardzo małej liczbie podmiotów. Antoinette Schoar skomentował:

Mimo, że istnieje od 13 lat, wciąż jest to bardzo skoncentrowany ekosystem.

grube ryby btc

Jak radzi sobie bitcoin?

W ciągu ostatnich 24 godzin cena bitcoina nieznacznie zregenerowała się po ostatnich spadkach. W momencie pisania tego tekstu pierwotna kryptowaluta jest notowana w okolicach 49 000 USD.

Niemniej jednak aktywo wciąż znajduje się w trendzie spadkowym. BTC traci ok. 7% w perspektywie dwóch tygodni. Znajduje się również około 30% od swojego ATH osiągniętego w dniu 10 listopada. Warto jednak zauważyć, że nie jest to największa korekta w tym roku. Jest więc jeszcze za wcześnie, aby nazwać ją bessą.

Tagi
bitcoin btc centralizacja podaż wieloryby

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.