Wielka Brytania opracowuje przepisy dot. stablecoinów i bada CBDC

Wiadomości Wielka Brytania Bitcoin

Departament Skarbu Wielkiej Brytanii ujawnił, że opracowuje propozycje regulacji dotyczących prywatnych stabilnych monet. Jednocześnie bada cyfrowe waluty banku centralnego, czyli […]

bitbay zonda

Departament Skarbu Wielkiej Brytanii ujawnił, że opracowuje propozycje regulacji dotyczących prywatnych stabilnych monet. Jednocześnie bada cyfrowe waluty banku centralnego, czyli CBDC, jako alternatywę dla gotówki.

W ogłoszeniu opublikowanym 9 listopada, brytyjski kanclerz skarbu Rishi Sunak przedstawił nadchodzące propozycje regulacji sektora finansowego kraju – w tym przegląd brytyjskiego systemu notowań i wsparcie dla „zielonych” finansów.

„Nowe technologie, takie jak stabilne monety – prywatne waluty cyfrowe – mogą zmienić sposób, w jaki ludzie przechowują i wymieniają swoje pieniądze, czyniąc płatności tańszymi i szybszymi”.

Ogłoszenie pojawiło się w trakcie tygodnia decydujących negocjacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską dot. umowy handlowej po Brexicie. Kanclerz Sunak powiedział, że ma nadzieję, iż brytyjski sektor usług finansowych poprowadzi „globalną rozmowę na temat nowych technologii, takich jak stabilne monety i waluty cyfrowe banku centralnego”:

„Rozpoczynamy nowy rozdział w historii usług finansowych i odnawiamy pozycję Wielkiej Brytanii jako wiodącego centrum finansowego na świecie”. […] Nasze plany sprawią, że Wielka Brytania będzie się rozwijać jako otwarty, atrakcyjny i dobrze regulowany rynek”.

Chociaż póki co nie znamy zbyt dużo szczegółów, w ogłoszeniu stwierdzono, że projekty stablecoinów, będą musiały spełniać te same standardy co inne metody płatności.

Wielka Brytania pracuje nad CBDC

Sunak ujawnił również, że zarówno angielski bank centralny, jak i skarb państwa prowadzą obecnie badania nad CBDC. Kanclerz z zadowoleniem przyjął prace obu departamentów nad tym, „czy i jak banki centralne mogą emitować własne waluty cyfrowe jako uzupełnienie gotówki”.

Regulacje stablecoinów stały się tematem dyskusji po ogłoszeniu przez Facebooka planu uruchomienia Libry w czerwcu 2019 roku.

Od tego czasu europejscy regulatorzy konsekwentnie wzywają do opracowania surowych i jasnych wytycznych dot. stablecoinów. Chcą uregulować ten sektor zanim prywatne stablecoiny na stałe zakorzenią się w ich systemach prawnych.

Tagi
cbdc cyfrowa waluta stablecoiny Wielka Brytania

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.