Według historyka pieniędzy „Libra nigdy nie ujrzy światła dziennego”

2020-07-10 Wiadomości

Profesor University of California, Berkeley – Barry Eichengreen twierdzi, że planowany przez Facebook stablecoin Libra, stoi w obliczu zbyt wielu […]

Profesor University of California, Berkeley – Barry Eichengreen twierdzi, że planowany przez Facebook stablecoin Libra, stoi w obliczu zbyt wielu „nierozwiązywalnych” problemów i zbyt dużego oporu ze strony rządów, aby został uruchomiony.

„Libra jest ciekawym pomysłem, który nigdy nie ujrzy światła dziennego”.

– powiedział na konferencji Unitize 10 lipca.

Eichengreen twierdzi, że sektor stablecoinów jest w dużej mierze ignorancki wobec ekonomii monetarnej i historii. Powiedział, że jego praca ekonomiczna zaowocowała zaproszeniami „na serię obiadów w doskonałych restauracjach San Francisco z założycielami i fundatorami przyszłych stablecoinów”.

„Mój wniosek był taki, że moi lunchowi towarzysze wiedzieli wszystko o blockchainie, ale nie wiedzieli zbyt wiele o ekonomii monetarnej”.

– powiedział Eichengreen, podkreślając, że twórcy stablecoinów nie byli świadomi wcześniejszych spekulacyjnych ataków na stałe kursy walutowe.

Eichengreen dodał:

„Stablecoiny są albo kruche – są podatne na ataki i upadek, jeśli są tylko częściowo zabezpieczone rzeczywistymi dolarami lub dolarowymi saldami bankowymi, albo są nadmiernie drogie w rozbudowie, jeśli w rzeczywistości są w pełni lub nadmiernie zabezpieczone”.

Zwolennicy stablecoinów są naiwni

Podczas gdy wielu analityków uważa, że Libra może zakłócić istniejący system finansowy, Eichengreen nie zgadza się z tym i zwraca uwagę, że pomimo opublikowania w tym roku drugiej białej księgi, „stablecoin Facebooka” jest nadal dotknięty przez „nierozwiązywalne” wyzwania.

Historyk stwierdził, że istnieją obawy, iż Libra „podważy skuteczność krajowej polityki pieniężnej” zarówno w krajach wschodzących, jak i rozwiniętych. Obywatele państw o niestabilnych walutach fiducjarnych, mogą zdecydować się porzucić swoje lokalne pieniądze, na rzecz akceptowanego na całym świecie „dolara Libra”.

Według Eichengreena, planowane przez Librę nadmierne wsparcie i zabezpiecznie jej tokenu, zostanie zapewnione przez opłaty transakcyjne. Jednak ponieważ wysokie opłaty zniechęcają do adopcji, profesor przewiduje, że „opłaty będą utrzymywane na niskim poziomie, co rodzi pytania o adekwatność bufora kapitałowego”.

Bank Centralny Libry?

Ekonomista twierdzi również, że „Libra będzie potrzebowała banku centralnego, jeśli rynki, które się rozrosną wokół niej, będą stabilne”, nawiązując do przewidywanego wzrostu liczby instrumentów pochodnych związanych z stablecoinami.

„Rządy krajowe będą miały obawy co do utworzenia prywatnego, należącego do Facebooka i zarządzanego przez niego banku centralnego”.

– dodał.

„Więc sądzę, że istnieją bardzo duże obawy, które trzeba by rozwiązać, aby Libra mogła ruszyć z miejsca, a mój wniosek jest taki, że niektóre z tych problemów są nierozwiązywalne”.

Tagi
Facebook historia libra libra coin Libra Facebook

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.