Wartość gotówki w obiegu rośnie

Ekonomia Wiadomości szara strefa

Wartość gotówki w obiegu po raz pierwszy przekroczyła 300 mld złotych. By pokazać skalę zjawiska, warto dodać, że to aż […]

bitbay zonda

Wartość gotówki w obiegu po raz pierwszy przekroczyła 300 mld złotych. By pokazać skalę zjawiska, warto dodać, że to aż trzykrotnie więcej niż w 2010 roku. Prezes NBP, Adam Glapiński, twierdzi, że to efekt rosnącego popytu na taką formę płatności.

Wartość gotówki w obiegu nadal rośnie

Jak co kwartał Narodowy Bank Polski podał nam kolejne dane o banknotach i monetach, które pozostają w obiegu. I podobnie jak poprzednio wyraźnie widać, że na polskim rynku obracamy coraz większą liczbą pieniędzy w formie monet i banknotów.

„Łączna wartość gotówki będącej w polskim obiegu na koniec września wyniosła 304,4 mld złotych. Poziom trzystu miliardów przekroczony został po raz pierwszy. Dla porównania, 5 lat wcześniej licznik NBP wskazywał 154,6 mld zł, a 10 lat wcześniej 100,7 mld zł.

Na sumaryczną wartość składa się 299,01 mld zł ulokowanych w banknotach oraz 5,36 mld zł w monetach. Z racji udziału w strukturze gotówki w obiegu skupimy się na papierowych pieniądzach”

– opisuje bankier.pl i dodaje:

„W ujęciu rocznym największa dynamika wzrostu liczby w obiegu cechowała banknoty o nominale 500 zł (77,4 proc.). Na koniec III kwartału 2020 r. było ich w obiegu 33,9 mln sztuk, podczas gdy rok wcześniej raportowano ich jedynie 19,1 mln zł. Warto jednak pamiętać, że banknot z wizerunkiem Jana III Sobieskiego jest najmłodszy w rodzinie banknotów „Władcy Polski” – wprowadzony został na początku 2017 r.”

Podaż rośnie, bo i popyt jest większy?

wartość gotówki w obieguWładze twierdzą, że liczba banknotów i wartość gotówki rosną, bo rynek niejako tego się domaga.

W marcu stwierdziliśmy ogromny wzrost zapotrzebowania uczestników rynku na gotówkę. Mieliśmy run na bankomaty, na okienka bankowe. Popyt na pieniądz materialny wzrósł o 24 proc. Zaspokoiliśmy ten popyt – powiedział Adam Glapiński, w czasie prezentowania sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego.

Ogólnie w III kwartale 2020 r. w ujęciu miesięcznym przybyło 8,1 proc. banknotów 500 zł, 6,5 proc. banknotów 200 zł, 0,3 proc. banknotów 100 zł, i 1,1 proc. banknotów 10 zł. Co ciekawe, liczba banknotów 50 zł spadła o 4,7 proc., a 20 zł pozostała bez zmian.

Tagi
banknoty monety złoty

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.