W Szwajcarii bitcoin bez VAT

Prawo i polityka Kryptowalutowa dolina

Pojawienie się Bitcoina wprawiło w konsternację organy podatkowe wielu państw. Problemem było jak zakwalifikować kryptowalutę: jako pieniądz, towar, czy może […]

bitbay zonda

Pojawienie się Bitcoina wprawiło w konsternację organy podatkowe wielu państw. Problemem było jak zakwalifikować kryptowalutę: jako pieniądz, towar, czy może usługę. Konsekwencją dwóch ostatnich podejść jest możliwość opodatkowania transakcji zakupu lub sprzedaży bitcoinów podatkiem VAT.

 

 

Pojawienie się Bitcoina wprawiło w konsternację organy podatkowe wielu państw. Problemem było jak zakwalifikować kryptowalutę: jako pieniądz, towar, czy może usługę. Konsekwencją dwóch ostatnich podejść jest możliwość opodatkowania transakcji zakupu lub sprzedaży bitcoinów podatkiem VAT.

 

Trzy szwajcarskie stowarzyszenia użytkowników i entuzjastów Bitcoina zadały w lutym 2014 oficjalne zapytanie w tej sprawie szwajcarskiej skarbówce ESTV (Eidgenössische Steuerverwaltung). Otrzymana odpowiedź: w Szwajcarii Bitcoin traktowany jest jak waluta, a wiec obracanie nim nie podlega podatkowi VAT.

Co prawda odpowiedź ESTV jest interpretacją indywidualną, więc formalnie jest wiążąca wyłącznie dla pytającego, jednak w przeciwieństwie do Polski jest mało prawdopodobne, aby urząd wydał różne interpretacje w podobnych sprawach.

Prezes Szwajcarskiego Stowarzyszenia Bitcoin (BAS), Luzius Meisser komentuje sprawę następująco:

 

To najrozsądniejszy sposób klasyfikacji bitcoina w kontekście podatku VAT. Mamy to szczęście, że administracja podatkowa podziela nasz punkt widzenia. Bitcoin jest walutą, więc powinien być traktowany jak waluta.”

To w Szwajcarii, która – przypomnijmy – nie należy do Unii Europejskiej. Nasz kraj jest członkiem EU, należy się więc spodziewać, że nasze Ministerstwo Finansów będzie czekało na wytyczne Trybunału Sprawiedliwości UE. Ewentualnej decyzji w tej sprawie nie należy się więc spodziewać przed decyzją ogólno-unijną. Posiedzenie Trybunału Sprawiedliwości poświęcone zagadnieniu „Czy transakcje dotyczące wymiany wirtualnej waluty na walutę tradycyjną i odwrotnie stanowią świadczenie usług dokonywane odpłatnie, a jeśli tak, to czy są zwolnione z podatku VAT.” odbędzie się 17 czerwca 2015. Posiedzenie dotyczy sprawy Szwedzkiej, niemniej jednak będzie to oficjale stanowisko UE w tej kwestii.

Szwajcarscy entuzjaści Bitcoina liczą na to, że decyzja Unii nie będzie inna.

 

Mamy nadzieję, że decyzja Szwajcarii będzie inspiracją dla Unii Europejskiej” powiedział Mathieu Buffenoir, wiceprezes BAS.

 

Z pewnością liczyć się też będzie podjęta już decyzja Wielkiej Brytanii oraz podejście Niemiec, Finlandii, Holandii i Belgii gdzie problem podwójnego opodatkowania transakcji BTC został częściowo lub całkowicie rozwiązany.

Niewątpliwie uznanie Bitcoina w Polsce za walutę, czy też nieoficjalny środek płatniczy niewątpliwie uprościłoby życie użytkownikom krypto-walut. Można też  spodziewać się wzrostu zainteresowania tematem u polskich przedsiębiorców gdyż zniknie problem podwójnego opodatkowania jak ryzyko dobrowolnej interpretacji przez urzędy skarbowe.

 

Fotografia na licencji Creative Commons: Flickr.com

Tagi
bitcoin btc Szajcaria Szwajcaria Urząd Skarbowy vat

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.