za
visa

Visa połączy CBDC z istniejącymi sieciami płatności we współpracy z ConsenSys

2022-01-14
CBDC
Binance Launchpool

Visa ogłosiła partnerstwo z Consensys, firmą specjalizującą się w oprogramowaniu blockchain. Celem jest połączenie istniejących sieci płatniczych z cyfrowymi walutami banku centralnego (CBDC).

Partnerstwo Visa i ConsenSys

Zgodnie z oficjalnym komunikatem prasowym, ostatecznym celem jest integracja CBDC z tradycyjnymi dostawcami usług finansowych. Obydwa podmioty chcą stworzyć infrastrukturę, która pozwoli bankom i procesorom emitentów “podłączyć się do modułu i zintegrować swoją istniejącą infrastrukturę”. Wszystko po to, aby wydać klientom karty płatnicze powiązane z CBDC.

Catherine Gu, szefowa działu CBDC w Visa, ujawniła, że przeprowadzana jest już integracja modułu z piaskownicą ConsenSys Codefi CBDC, zasilaną przez ConsenSys Quorum. To ma przygotować giganta płatności do zbadania technologii blockchain dla przedsiębiorstw.

ConsenSys Quorum jest dość podobny do protokołu Ethereum. Został jednak zaprojektowany specjalnie dla aplikacji korporacyjnych. W skrócie, Quorum jest open-source’ową wersją Ethereum, za pomocą której Visa i ConsenSys zamierzają zbudować “dwupoziomowy system CBDC” dla banków centralnych w celu emisji i dystrybucji CBDC.

Dla niewtajemniczonych, ConsenSys współpracuje już nad CBDC z kilkoma bankami centralnymi i organizacjami. Należą do nich m.in. Hong Kong Monetary Authority, Reserve Bank of Australia i Bank of Thailand. Gu dodała:

Jeśli się powiedzie, CBDC może rozszerzyć dostęp do usług finansowych i sprawić, że wypłaty rządowe będą bardziej wydajne, ukierunkowane i bezpieczne – to atrakcyjna propozycja dla decydentów.

Shailee Adinolfi, dyrektor sprzedaży strategicznej zauważył, że banki centralne są zainteresowane badaniem Quorum. Adinolfi jako powód podał większą adopcję mainnetu Ethereum i warstwy 2.

CBDC Australii

Wyzwania związane z CBDC

Eksplozja kryptowalut skłoniła banki centralne do wydania cyfrowej wersji swoich walut krajowych. Do tej pory wiele państw rozpoczęło badania, jednak muszą się zmierzyć z pewnymi wyzwaniami.

Według Gu, banki centralne powinny skupić się na budowaniu stabilności, odporności i bezpieczeństwa w ekosystemie CBDC na poziomie fundamentalnym. Należy również wziąć pod uwagę integrację użytkowników końcowych i CBDC z tradycyjnymi infrastrukturami. Dyrektor dodał również:

Są to wyzwania, które byłyby bardzo kosztowne i technicznie trudne do rozwiązania przez banki centralne we własnym zakresie. Wierzymy, że partnerstwo publiczno-prywatne i silne skupienie się na doświadczeniach użytkowników końcowych będą kluczowe, aby jak najlepiej sprostać tym wyzwaniom.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności