za
taxobitcoin

VFA oraz ITAS – klucze do raju

European Halving Party 2024

Cykl ‘Pora na offshore!’ ma na celu przybliżenie czytelnikom najważniejszych ośrodków branży kryptowalut na świecie – przedstawiając ich pełną charakterystykę, a także zalety i wady. W kolejnych artykułach zostaną poruszone tematy stawek podatkowych, prawnej klasyfikacji tokenów oraz wykonania własnego ICO w różnych jurysdykcjach. Celem serii jest przekazanie jak największej ilości informacji do tej pory zarezerwowanych dla płatnych opinii wykonywanych przez kancelarie..

 

W branży kryptowalut, nakrytej dużą dozą spekulacji, innowacyjność rozlicza się w czynach. Jest to szczególnie prawdziwe dla tematu regulacji rynku, gdzie kraje uważane za crypto-friendly stosują różnorakie podejścia do tematu krypto.

 

Jednymi z najgorętszych informacji w tej dziedzinie w roku 2018 były niewątpliwie kryptowalutowe ustawy przygotowane i zaakceptowane w czerwcu przez rząd Malty. Parę dni temu otrzymaliśmy ostateczne potwierdzenie realizacji planu ‘Blockchain Island’ – dwie z trzech ustaw regulujących rynek krypto na małej wyspie Morza Śródziemnego wejdą w życie pierwszego dnia konferencji Malta Blockchain Summit, czyli 1 listopada 2018!

 

Maltańska wizja świata krypto

 

Ustawy, o których mowa to klucze do maltańskiej wizji rynku krypto – VFA (Virtual Financial Asset Act) oraz ITAS (Innovative Technology Arrangements and Services Act). Decyzja została podjęta po serii spotkań pomiędzy MFSA, MDIA oraz politykiem Silvio Schembrim, który odpowiedzialny jest za projekty. Same ustawy uważane są za pionierskie, są bowiem pierwszymi na świecie, które tak dokładnie regulują sprawy ICO, obrotu kryptowalutami oraz zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw działających w branży kryptowalut.

 

Nowatorskie podejście

 

ITAS jest ustawą, która podkreślać ma nowatorskie podejście maltańskiego rządu do branży krypto – nazwane ‘technology first’, kryptowaluty postrzegane mają być nie jako jedne z wielu instrumentów finansowych dostępnych na rynku dla inwestorów, ale jako środek wspomagający technologię stojącą za nimi. Ustawa tworzy kryteria dla przedsiębiorców innowacyjnych, których biznesy przyczyniają się do rozwoju technologii, oraz nadaje im specjalną osobowość prawną.

 

Emisja ICO

 

VFA z kolei jest ustawą regulującą wciąż najgorętszy temat rynku krypto – emisję ICO. Dokument potwierdza praktyki stosowane do tej pory, np. konieczność posiadania whitepaper’u (oraz konkretne wymagania co do jego zawartości), ale wprowadza też parę nowinek – między innymi instytucję VFA Agenta – czyli zgłoszonej oraz zaakceptowanej przez rząd placówki, której zadaniem jest ‘odfiltrowywać’ projekty, które nie spełniają wymagań przedstawionych w ustawie.

 

Nie tylko prawo…

 

Czerwcowe ustawy nie są jedynymi ruchami rządu Malty, aby zwiększyć atrakcyjność rynku dla przedsiębiorców z branży krypto. Powszechnie znane są takie ruchy, jak przeniesienie się na słoneczną wyspę giełd Binance oraz Bitbay. Malta partneruje także OKEx, aby wspólnie stworzyć własną giełdę kryptowalut, a także niedawno uchwaliła powstanie ‘Blockchain Charity Foundation’, która ma wspierać rozwój technologii blockchain we współpracy z Binance.

 

 

Autor: Hubert Matecki – Biuro Rachunkowe Taxo

Zrzut ekranu 2018 10 03 o 18.15.59

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności