za
vaneck kurs bitcoina

VanEck szacuje potencjalny kurs bitcoina na poziomie 4,8 mln USD

Nexo Earn Aplikacja

Firma inwestycyjna VanEck twierdzi, że bitcoin mógłby osiągnąć kurs na poziomie aż 4,8 mln USD, gdyby stał się globalnym aktywem rezerwowym.

VanEck: bitcoin może kosztować blisko 5 mln USD

Amerykańska firma inwestycyjna VanEck uważa, że jeden ​​bitcoin może być warty nawet 4,8 miliona USD. Warunek? Kryptowaluta musi stać się globalnym aktywem rezerwowym.

VanEck dodaje jednak, że to ​​chiński juan jest bardziej prawdopodobnym zwycięzcą tego typu rywalizacji.

Teza pojawiła się w artykule z 30 marca napisanym przez managera firmy, Erica Fine’a, i główną ekonomistkę spółki, Natalię Gurushinę. Duet próbował porównać konsekwencje dla cen złota i bitcoina, gdyby któreś z tych aktywów zostało uznane za wsparcie dla światowych systemów walutowych.

Analiza VanEck wykazała, że cena BTC wahałaby się wtedy w przedziale od 1,3 miliona do 4,8 miliona USD. Z kolei za uncję złota płacilibyśmy wtedy 31 tys. USD.

Rewolucja na rynku finansowym?

Pomysł firmy, choć brzmi dziś pozornie irracjonalnie, jest jednak jak najbardziej na miejscu. Dlaczego? Obecne niepokoje geopolityczne, wywołane głównie wojną za naszą wschodnią granicą, prowokują do zadania pytania: a co, jeżeli USA przegrają obecną rywalizację mocarstw?

Zacznijmy od tego, że Stany Zjednoczone zbudowały swoje imperium na dolarze, którym zdetronizowały złoto jako światowy fundament systemu monetarnego. Do tego Waszyngton sprawił, że dziś ropą handluje się także głównie za “zielone”. Dzięki tak sprytnie zaprojekowanemu mechanizmowi, USA mogą niemal bezkarnie dodrukowywać swoją walutę, bowiem zakładają – skądinąd słusznie – że nabywcy na dolary zawsze się znajdą.

vaneck kurs bitcoina

Powyższy system działał przez wiele lat. Po drodze elity USA dbały o to, by ich rywale, którzy chcieli rzucić wyzwanie dolarowi, kończyli swoje biografie w dość mało przyjemny sposób. Przykładem niech będą losy Saddama Hussaina czy Muammara Kaddafiego. Obaj chcieli handlować ropą nie za dolary i dość szybko zostali obaleni (w dość makabryczny sposób).

Amerykanie oparli też swoje mocarstwo na silnej armii, po drodze deprecjonując Imperium Brytyjskie i pokonując rywali w Europie – III Rzeszę – oraz Azji – Japonię. W ten sposób zbudowali jednobiegunowy świat.

Tyle że dziś USA mają innego, mocniejszego przeciwnika – Chiny. Te stały się mocarstwem gospodarczym. Mogą też pochwalić się silną armią. Nie jest pewne, czy Waszyngton wygrałby konfrontację z Pekinem. Ten ostatni ma zaś wielkie ambicje dotyczące m.in. uczynienia z juana waluty rezerwowej i powtórzenia sukcesu USA.

To, co widzimy na własne oczy, jest kolejnym etapem wojny o finansową dominację nad światem. Rosja już teraz chce handlować swoimi surowcami za ruble (lub za bitcoiny czy złoto), Pekin zaś chętnie wesprze ją w tych działaniach.

Możliwe, że za parę lat faktycznie miejsce dolara zajmie (cyfrowy?) juan. Istnieje jednak też promyk nadziei dla złota i… bitcoina.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności