za
trezor1

Użytkownik stracił 600 tys. USD przez fałszywą aplikację Trezor

European Halving Party 2024

Przemysł kryptowalutowy jest często nękany przez złośliwe aplikacje zaprojektowane z myślą o kradzieży cyfrowych walut. Jednym z najpopularniejszych pomysłów na dzień dzisiejszy jest aplikacja Trezora. Pomimo jej wielokrotnego usuwania,  nowe kopie pojawiają się jak grzyby po deszczu. Teraz jeden z użytkowników twierdzi, że stracił 600 000 dolarów w Bitcoinie (BTC) ze swojego iPhone’a.

Fałszywa aplikacja Trezor – uważaj

Phillipe Christodoulou niedawno padł ofiarą fałszywej aplikacji portfela Trezor. Według raportu Washington post, mężczyzna stracił prawie wszystkie swoje oszczędności. Christodoulou pobrał mobilną aplikację Trezor, aby sprawdzić saldo swojego bitcoinowego portfela przez telefon.

Nie był jednak świadomy, że pobrał fałszywą aplikację. Miała ona pięciogwiazdkową ocenę i była stworzona tak, aby wyglądała na legalną wersję. Po wprowadzeniu swojej frazy seed, Christodoulou stracił 17,1 BTC.

Poszkodowany zauważył, że Apple, które pobiera od 15% do 30% prowizji od sprzedaży, musi być pociągnięte do odpowiedzialności.

Zdradzili zaufanie, które w nich miałem. Apple nie zasługuje na to, by uszło im to na sucho

– powiedział. Według raportu, Christodoulou złożył też doniesienie do Federalnego Biura Śledczego.

Jak grzyby po deszczu

Po otrzymaniu powiadomień od Trezora, Apple wielokrotnie usuwało fałszywą aplikację. Jednak jej nowe wersje nadal pojawiały się jednak w App Store. Jak na razie społeczność kryptowalutowa jest podzielona co do tego, czy należy winić Apple, czy też nie. Jameson Lopp z firmy Casa, zatweetował:

Przestań wprowadzać frazy seed do oprogramowania. Wprowadzaj seed tylko do dedykowanych urządzeń sprzętowych Bitcoin.

Nie jest to jednak nic nowego dla branży i dla AppStoe. Już wcześniej brytyjska firma Coinfirm informowała o pięciu ofiarach fałszywej aplikacji Trezor na iOS. Łączne straty oszacowano wtedy na 1,6 miliona dolarów.

Producent portfela sprzętowego ostrzegł również swoich użytkowników przed fałszywymi aplikacjami w Google Play Store.

Historia się powtarza

Jeszcze w 2019 roku podobne aplikacje zostały dostrzeżone w Sklepie Play. Wykryli je badacze z firmy antywirusowej ESET. Aplikacje podobnie jak teraz, podszywały się pod oficjalną apkę Trezora. Dalsze dochodzenie wykazało, że miały też powiązania z inną fałszywą aplikacją, która była wykorzystywana do wyłudzania pieniędzy od niczego niepodejrzewających użytkowników.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności