za
usa , kongres usa

USA nie zawieszą swojego rządu. Sytuację uratowała Izba Reprezentantów

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Od paru dni cały świat śledził to, czy w USA dojdzie do zawieszenia rządu. Sami analizowaliśmy tę kwestię na naszym portalu. Jeżeli by do tego doszło, miałoby to wpływ na rynek kryptowalut. Okazuje się jednak, że najczarniejszy scenariusz nie zostanie zrealizowany.

USA: nie dojdzie do zawieszenia rządu

Izba Reprezentantów USA przegłosowała w sobotę ustawę o tymczasowym, 45-dniowym finansowaniu agencji rządowych. Tym samym oddaliła o ponad miesiąc ryzyko zawieszenia rządu.

Przewodniczący izby niższej Kongresu, Kevin McCarthy, zrezygnował z rozmów ze skrajnym prawym skrzydłem Republikanów. W efekcie przeciwko jego pomysłowi zagłosowało 91 kongresmenów. Poparło go 335 członków Izby Reprezentantów. Teraz projekt trafi do Senatu. Tam na liderów Demokratów także czekają ciężkie negocjacje, bowiem propozycja będzie wymagała poparcia aż dwóch trzecich kongresmenów (wynika to z tego, że została przedstawiona w trybie przyspieszonym).

W Izbie Reprezentantów, na drodze do uzyskania większości stanęła grupa prawicowych kongresmenów, głównie związanych z Donaldem Trumpem. Pozornie można uznać, że sprawa budżetu na nowy rok fiskalny ma już wymiar polityczny. Trumpowcy mają jednak swoje racje. Chcą cięć budżetowych i większych funduszy na wzmocnienie granicy. Nas mogą martwić (i zaskakiwać) ich  naciski na usunięcie z budżetu programu pomocy dla walczącej z Rosją Ukrainy. To ostatnie jest sprzeczne z interesem USA, którym powinno zależeć na tym, by nasz wschodni sąsiad wiązał siły Rosji.

usa, joe biden

Pomijając to ostatnie, zawieszenie rządu sprawiłoby, że wiele kluczowych organów mocarstwa przestałoby pracować.

W Kongresie są obecnie ludzie, którzy generują tak wielkie podziały, że są gotowi dziś wieczorem zawiesić działanie rządu. To niedopuszczalne

– napisał w sobotę na portalu X prezydent Joe Biden.

Co to oznacza dla rynku kryptowalut?

Paradoksalnie zagrożenie zawieszenia rządu okazało się czymś pozytywnym dla rynku kryptowalut. SEC szybciej zatwierdził bowiem ETF-y na futures etheru. Możliwe, że dalsze perturbacje polityczne sprawią, że urzędnicy szybciej zatwierdzą też inne wnioski – dot. np. ETF-ów rynku spot bitcoina.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności