fbpx

Kryptowaluty

W USA trwają przesłuchania dot. LibraCoin

W USA trwają przesłuchania dot. LibraCoin Facebooka. Jak widać, amerykańscy senatorowie są dość niechętni wobec cyfrowej waluty giganta z rynku […]

bitbay

W USA trwają przesłuchania dot. LibraCoin Facebooka. Jak widać, amerykańscy senatorowie są dość niechętni wobec cyfrowej waluty giganta z rynku mediów społecznościowych.

Wczoraj przed Komitetem Bankowym Senatu przesłuchiwany był David Marcus, który stoi na czele zespołu Facebooka ds. blockchaina (jest odpowiedzialny za portfel Calibra).

Obawy polityków USA

Senator Jon Tester interesował się głównie kwestiami zabezpieczeń waluty pod kątem prywatności czy kradzieży środków. Marcus odparł dość lakonicznie, mówiąc, że „zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby rozwiązać te problemy i roszczenia tak szybko, jak to możliwe”. Polityk dodał tylko, że „ważne jest, aby rozwiązać ten problem przed uruchomieniem [systemu]”.

Potem było już ostrzej. Senator Sherrod Brown z Ohio powiedział do Marcusa:

„Czy naprawdę myślisz, że ludzie powinni ufać Facebookowi [przekazując mu] swoje ciężko zarobione pieniądze?”

Ten odparł, że Facebook „nie będzie miał specjalnego przywileju”. Wskazał też, że LibraCoin jest dla USA szansą, bowiem inni geopolityczni gracze (w domyśle: Chiny) mogą chcieć też wyemitować cyfrowe waluty:

„Jeśli nasz kraj nie podejmie działań, wkrótce zobaczymy cyfrową walutę kontrolowaną przez innych, których wartości różnią się radykalnie od naszych”.

Marcus dodał też, że Stowarzyszenie Libra, które ma stać za LibraCoin, ma zostać też zarejestrowane w USA. Dziś ma siedzibę w Szwajcarii.

Główne „show” zapewniła senator i kandydatka na prezydenta Elizabeth Warren, która jest powszechnie znana z niechęci do kryptowalut. Zapytała:

„Jeśli użytkownik Facebooka chce korzystać z portfela innego niż Calibra, czy ułatwicie eksport danych?”

Marcus potwierdził, że tak właśnie będzie.

Warren zakończyła tę część przesłuchania prezentując swoje wnioski:

„(…) Facebook naprawdę dobrze radzi sobie [w tym], jak zarabiać na danych osobowych (…). Nie jestem uspokojona przez twoje oświadczenie, że w tej chwili nie widzisz żadnego powodu, dlaczego nie miałby udostępniać danych między platformami.”

Warto jednak pamiętać, że Warren stara się o kandydaturę Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich. Choć ma małe szanse, stara się robić wokół siebie szum medialny. Facebook zaś podpadł Demokratom z powodu afery Cambridge Analytica.

bitcoin usaFan Bitcoina

Szum medialny wokół LibraCoin nagłaśnia jednak też sprawę Bitcoina. Senator Kevin McCarthy powiedział CNBC:

„Lubię Bitcoina i bezpieczeństwo technologii blockchain [stojącej] za kryptowalutami.

Dodał, że nie ufa LibraCoin z powodu niskiej decentralizacji. Jest też zwolennikiem wdrażania blockchaina do struktur publicznych.

coinquista rejestracja na gieldzie

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion

Newsletter

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą politykę prywatności.