za

W USA powstał kolejny projekt ustawy, który ma regulować rynek kryptowalut

robinhood aplikacja rejestracja

Amerykańscy politycy intensyfikują swoje wysiłki w celu zapewnienia branży kryptowalut odpowiednich ram regulacyjnych. Nowy, ponadpartyjny projekt ustawy, wprowadzony do obiegu w Kongresie przez grupę amerykańskich senatorów Debbie Stabenow, Johna Boozmana, Cory’ego Bookera i Johna Thune’a to kolejny krok w tym kierunku.

Ponowna próba regulacji

Chodzi dokładnie o ustawę o ochronie konsumentów towarów cyfrowych, w której pojawia się nowy termin regulacyjny: towary cyfrowe. Aktywa te będą podlegać jurysdykcji amerykańskiej komisji handlu kontraktami terminowymi na towary (CFTC). Ten regulator będzie zaś miał „uprawnienie do regulowania obrotu towarami cyfrowymi”, wprowadzi odpowiednie przepisy dla uczestników rynku i będzie je egzekwować. Projekt ustawy sugeruje, że „cyfrowe platformy towarowe” będą musiały spełniać „te same standardy, co tradycyjne instytucje finansowe”.

Senator Stabenow mówiła o potencjalnych implikacjach wejścia nowego prawa w życie.

Jeden na pięciu Amerykanów wykorzystywał lub handlował cyfrowymi aktywami, ale tym rynkom brakuje przejrzystości i odpowiedzialności, których oczekują od naszego systemu finansowego. Zbyt często naraża to Amerykanów na ryzyko. Dlatego usuwamy luki regulacyjne i wymagamy, aby te rynki działały zgodnie z prostymi zasadami, które chronią klientów i zapewniają bezpieczeństwo naszego systemu finansowego

tłumaczyła.

Same firmy z rynku kryptowalut proszą od dawna władze o jasne regulacje i ramy prawne do działania zgodnie z przepisami amerykańskimi. CFTC wydaje się być bardziej skłonne do rozmów z firmami z sektora kryptowalut niż Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Senatorowie uważają zaś, że amerykańscy inwestorzy na rynku kryptowalut potrzebują federalnych ram regulacyjnych, zwłaszcza że sektor nadal się rozwija. W przeciwnym razie ustawodawcy uważają, że regulacje na poziomie stanowym mogą nie „zapewniać” ochrony konsumenta.

usa projekt ustawy

Ustawa będzie wymagać od firm rejestracji w CFTC, zapobiegania „nadużyciom handlowym”, integracji „standardów reklamowych oraz ujawniania informacji o potencjalnym ryzyku handlu towarami cyfrowymi”.

Amerykański senator Boozman uważa, że “aktywa cyfrowe i technologia blockchain już zmieniły i nadal będą zmieniać sposób funkcjonowania światowych rynków. Jednak ten szybko rozwijający się rynek jest obecnie regulowany w dużej mierze przez mozaikę przepisów na szczeblu stanowym. To po prostu nie jest skuteczny sposób ochrony konsumentów przed oszustwami”.

Reakcja na ustawę

Sam Bankman Fried, dyrektor generalny głównej giełdy kryptowalut FTX, z zadowoleniem przyjął ustawę. Za pośrednictwem Twittera nazwał projekt próbą „zapewnienia wyraźnego nadzoru federalnego” nad rodzącą się klasą aktywów. Jednak użytkownicy kryptowalut zauważyli, że projekt ustawy będzie wymagał od firm rejestracji w CFTC. Do tego wskazano, że władze muszę przygotować lepszą definicję cyfrowego towaru.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.