Uniqly.io, polski startup NFT. “Czas zmienić zasady gry”.

Startupy polski startup nft

Uniqly.io to polski startup działający w branży NFT. Wrocławski zespół buduje most łączący tokeny NFT z fizycznymi produktami. Rynek, escrow, […]

bitbay

Uniqly.io to polski startup działający w branży NFT. Wrocławski zespół buduje most łączący tokeny NFT z fizycznymi produktami. Rynek, escrow, możliwość tworzenia i handlowania tokenami NFT i ich materializacja to tylko część ambitnych założeń projektu.

Publiczna faza ICO startuje 20 marca – aby wziąć w niej udział należy zapisać się na whitelistę.

Czym są tokeny NFT?

Zazwyczaj, kiedy myślimy o Ethereum, mamy na myśli klasyczne tokeny ERC-20. Zdecydowana większość projektów, które są zbudowane na sieci Ethereum, opiera się właśnie na tym standardzie. Tym jednak razem mówimy o standardzie ERC-721, dzięki któremu w sieci Ethereum funkcjonują tokeny typu Non-fungible (tokeny niezamienne). Jaka jest więc różnica między oboma typami?

W bardzo dużym uproszczeniu, tokeny NFT oparte o standard ERC-721 zapewniają unikalność każdemu pojedynczemu tokenowi. W odróżnieniu od ERC-20, a także Bitcoina, każdy token NFT stworzony przez Uniqly da się odróżnić od innych. Jakie jest przykładowe zastosowanie takich tokenów? Poświadczenie unikalności i oryginalności konkretnego dobra.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji opartych o technologię NFT jest są słynne Crypto Kitties. Jest to gra, która pozwala użytkownikom/inwestorom hodować unikalne, wirtualne kociaki, które następnie można rozmnażać i wymieniać. Na fali popularności uroczych kotków powstało wiele podobnych aplikacji, które umożliwiają wymianę unikalnych cyfrowych dóbr między użytkownikami. Najczęściej były to wirtualne karty do gry, kolekcjonerski skórki lub memy.

W ostatnim czasie rynek NFT zaczął jednak rozwijać się także w innych kierunkach. Dużą popularność zyskała aukcja Crypto Punks – proceduralnie generowanych, unikalnych grafik przedstawiające wizerunki tytułowych CryptoPunków. Każda grafika jest osobnym tokenem NFT, a ich ceny potrafią osiągać nawet miliony dolarów.

Tokeny NFT zyskują także popularność w świecie NBA. Popularna platforma NBA Top Shot jest rynkiem, na którym użytkownicy handlują klipami z koszykarskich rozgrywek. Niedawno jeden z takich klipów, będący jednocześnie tokenem NFT został sprzedany za ponad 200 000 dolarów.

Potraktujmy więc token NFT jako swoiste unikalne certyfikat jakości, którym oznaczone są poszczególne dobra.

Uniqly.io, polski startup NFT

Wszystkie powyższe przykłady odnoszą się jednak do świata wirtualnego. W większości przypadków właśnie w tej przestrzeni funkcjonują tokeny NFT. Wielokrotnie wykorzystywane są w grach lub w celach czysto rozrywkowych. Uniqly, polski startup NFT chce to zmienić.

Tokeny NFT mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w przestrzeni cyfrowej. Dzięki tej unikalnej technologii, która uniemożliwia podrobienie każdego, pojedynczego dobra, możemy zacząć potwierdzać autentyczność regularnych towarów i produktów na każdym rynku.

Uniqly.io jest mostem pomiędzy NFT i dobrami świata rzeczywistego. Głównym celem Uniqly.io jest przyniesienie realnej wartości na rynek NFT. Uniqly.io to w pełni funkcjonalny ekosystem zbudowany do kreowania i zarządzania tokenami niezamiennymi, opartymi na wartości prawdziwych, fizycznych dóbr

Jak działa Uniqly.io?

Rzucającym się w oczy elementem platformy Uniqly.io jest rozbudowany generator, który pozwala na tworzenie własnej odzieży i akcesoriów, a następnie emisję tokenów, które reprezentują te przedmioty na blockchainie. Każdy może skorzystać z tej platformy, jednak Uniqly.io stawia przede wszystkim na influencerów i celebrytów. Ci, za pośrednictwem platformy będą mogli tworzyć specjalne i unikalne kolekcje dla swoich fanów.

To jednak nie koniec rozwiązań. Token reprezentujący dane dobro może zostać sprzedany, wykorzystany jako papier wartościowy lub spalony w celu otrzymania jego zawartości w formie fizycznej. Każdy z produktów Uniqly.io posiada wszyte 2 kody QR. Jeden z nich potwierdza autentyczność tokenu, drugi potwierdzenie transakcji spalającej ten token. Dzięki temu łatwo możemy potwierdzić autentyczność produktu.

Ponadto, platforma posiada wbudowany rynek, na którym można handlować tokenami między użytkownikami oraz stworzyć dla kolekcji swoich produktów sklep i markę wraz ze stroną landingową. W ramach tych rozwiązań, Uniqly.io pozwoli także na materializację innych tokenów NFT spoza własnego ekosystemu. To właśnie ten element jest szczególnym wyróżnikiem Uniqly i odpowiada za realizację misji projektu. Polacy chcą, żeby NFT mogło funkcjonować w przestrzeni materialnej w taki sposób, żeby token można było powiązać z realnie istniejącym dobrem/towarem.

UNIQ – natywny token platformy

Ekonomia platformy oparta jest na tokenie UNIQ. Posiadanie tokenów UNIQ otworzy na platformie drogę do różnych finansowych i pozafinansowych korzyści. Wliczają się w to: zniżki na poszczególne produkty oraz opłaty, dywidendy od zysków platformy, możliwość stakingu tokenów, a także dostęp do limitowanych kolekcji specjalnych, które będą zarezerwowane jedynie dla holderów.

Public Sale ICO Uniqly.io.io startuje w marcu

Uniqly.io niedawno zakończyło fazę private sale swoich tokenów. Co ciekawe, zamknięta runda finansowania zakończyła się w 31 minut. Tylko tyle potrzebował zespół Uniqly.io, żeby wyprzedać drugą pulę tokenów o wartości 125 000 dolarów. (Private sale odbył się w formie losowania z inwestorów wcześniej wpisanych na whitelistę).

W marcu rozpoczyna fazę public sale. Tokeny UNIQ będą ponownie losowane wśród wszystkich osób, które wpiszą się na whitelistę. ICO obejmuje pięć rund finansowania. Każda kolejna zwiększa cenę sprzedaży tokenów. Wcześniej wspomniany public sale rozpoczyna rundę trzecią.

Roadmap

Plan rozwoju projektu podzielony jest na kwartalne fazy, które można znaleźć na stronie projektu. Informacje podane na stronie wskazują, że w pierwszym kwartale 2021 roku możemy spodziewać się przeprowadzenia fazy publicznej ICO i nawiązania relacji z kontrahentami i dostawcami produktów. Ponadto Uniqly.io nacisk położy na rozwój platformy i budowę społeczności dookoła projektu.

W późniejszych etapach rozwoju projektu zespół planuje listing UNIQ na Uniswap, uruchomienie możliwości stakingu NFT. Uruchomiony zostanie także generator tokenów NFT i pojawią się pierwsze dropy. To wszystkie w drugim kwartale 2021. W tym samym czasie na rynku mają się pojawić również pierwsze produkty, którymi będzie można handlować. Uruchomienie wersji v2 rynku przewidziane jest na kwartał trzeci.

Ciekawa propozycja w trudnych czasach

Uniqly.io pojawia się na rynku kryptowalutowym z bardzo ciekawą propozycją. Zwłaszcza w czasie tak dużej popularności podróbek zalewających nas z rynków wschodnich. Możliwość tworzenia autentycznego merchandisingu i mody pozwoli producentom chronić swój interes na rynku.

Co istotne – Uniqly.io pozwoli realnie zwiększyć wiedzę konsumentów o pochodzeniu i autentyczności produktów na rynku detalicznym.

Tagi
NFT polski startup nft uniq uniqly uniqly.ioUNIQ

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.